Wybrzeża i plaże

31 marca 2017, Londynek.net, Brak komentarzy00
Wybrzeża i plaże
St Ives w Kornwalii, w Anglii. (Fot.Thinkstock)

Czy myślałeś już o zobaczeniu pięknej linii brzegowej Wielkiej Brytanii? Możesz spacerować jedną z nabrzeżnych ścieżek, urządzić piknik na plaży, wiosłować na morzu lub udać się na poszukiwania dzikiego życia w skalnych sadzawkach. Dowiedz się, które plaże wygrały nagrody za najlepsze zarządzanie, czystość i bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo

Musisz mieć pewność że jesteś bezpieczny podczas zwiedzania obszarów wybrzeża. Stosuj się do rad udzielanych przez Royal National Lifeboat Institution (RNLI) w sprawie bezpieczeństwa w morzu i na plaży. Pamiętaj o sprawdzeniu prognozy pogody, zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek wycieczkę.

Wybrzeża

Wybrzeża objęte programem “Heritage" to specjalne obszary zarządzane tak, aby zachowały swoje naturalne piękno i aby jednocześnie (tam, gdzie to możliwe) zwiększyć ich dostępność dla turystów. Wiele kawałków naszego pięknego wybrzeża można bez problemu odwiedzić, podążając publicznymi dróżkami i ścieżkami konnymi.

Na stronie internetowej Natural England znajdziesz wszystkie wybrzeża objęte programem „Heritage". Natural England pomaga zarządzać linią brzegową Anglii i umożliwia, na przykład, odbycie wirtualnej podróży po rezerwacie morskim w Lundy.

Państwowy szlak Sout West po wybrzeżach daje dostęp do ponad 600 mil wybrzeża.

Jeśli nie masz pomysłu na wycieczkę, odwiedź strony National Trust.

Plaże

Wiele plaż jest w posiadaniu samorządów lokalnych i przeznaczonych do użytku publicznego. Niektóre czynności (takie jak np. rozbijanie namiotów, jazda pojazdami czy palenie ognisk) mogą być na nich zabronione. Istnieją też plaże prywatne, przed wejściem na które widnieje zakaz wstępu. Więcej dowiesz się od samorządu lokalnego lub w biurze podróży zajmującym się danym obszarem.

Dowiedz się o ENCAMS Seaside Awards. ENCAMS to państwowa agencja przyznająca nagrody za minimalne zaśmiecenie. Ich zaszczytna, żółto-niebieska flaga jest przyznawana tylko plażom czystym, bezpiecznym, dobrze zarządzanym i spełniającym wymagania co do jakości wody stawiane przez europejskie ustawodawstwo. Lista nagrodzonych plaż znajduje się na ich oficjalnej stronie. Możesz też sprawdzić w przewodniku Marine Conservation Society's Good Beach Guide.

* Wyszukaj miejscowe biuro podróży

Flora i fauna

Linia brzegowa Wielkiej Brytanii jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, od delfinów butlonosych i rekinów długoszparów po koralowce i skorupiaki. Podczas pobytu nad morzem rozejrzyj się za koloniami ptaków morskich - klify i skały są dla nich idealnym miejscem na zakładanie gniazd. Wzdłuż linii brzegowej zobaczysz dużo ptaków grzebiących w piachu i błocie w poszukiwaniu jedzenia.

Sadzawki w skałach są świetnym miejscem na poszukiwanie krabów i czareczek, i małych rybek uwięzionych tam podczas odpływu (pamiętaj jednak, aby nie zakłócać spokoju tych bardzo ważnych zwierząt!).

Więcej informacji na temat ptaków morskich możesz znaleźć na stronie RSPB, a więcej na temat flory i fauny wybrzeże na stronie Wildlife Trust.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama