Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzieci ze specjalnymi potrzebami

Dzieci ze specjalnymi potrzebami
Wczesne lata życia Twojego dziecka to bardzo ważny okres dla jego rozwoju psychicznego, emocjonalnego, intelektualnego i społecznego. (Fot. Thinkstock)
Twoje dziecko ma większe problemy z nauką, komunikacją lub zachowaniem niż reszta dzieci w jego wieku? Pomocny może okazać się specjalny programem nauczania.
Reklama
Reklama

Czym jest specjalny program edukacji?

Termin specjalny program edukacji (special educational needs, SEN) ma definicję prawną, odnoszącą się do dzieci z problemami w nauce lub z niepełnosprawnością, która utrudnia im naukę lub dostęp do niej.

Większość dzieci ma specjalne potrzeby edukacyjne na jakimś poziomie podczas swojej edukacji. Pomoc uzyskują w swoich placówkach edukacyjnych lub szkołach, czasami z pomocą zewnętrznych specjalistów. Jeśli Twoje dziecko ma specjalne potrzeby edukacyjne, może potrzebować dodatkowej pomocy w wielu dziedzinach, na przykład w:

  • nauce,
  • czytaniu, pisaniu, liczeniu lub rozumieniu informacji,
  • wyrażaniu siebie lub rozumieniu co mówią inni,
  • zawieraniu przyjaźni lub kontaktach z dorosłymi,
  • dobrym zachowaniu w szkole,
  • organizowaniu swojego czasu,
  • jakichś czuciowych lub psychicznych potrzebach, które mogą mieć na nie wpływ w szkole.

Różnicowanie programu nauczania

Dzieci rozwijają się w różnym tempie i mają różne sposoby uczenia się. Planując lekcje oparte na państwowym programie nauczania, nauczyciel Twojego dziecka weźmie pod uwagę to, jak Twoje dziecko radzi sobie z lekcjami, z przebywaniem w klasie, z książkami i materiałami do nauki.

Po tym nauczyciel wybierze najlepszy sposób, aby pomóc Twojemu dziecku uczyć się z całej gamy przedmiotów (jest to często opisywane jako 'zróżnicowany program nauczania'). Jeśli Twoje dziecko dokonuje małe postępy lub ma konkretne problemy z jednym przedmiotem, może mu zostać udzielona dodatkowa pomoc lub może zostać skierowane na inne lekcje, aby odniosło sukces. Tak więc to, że Twoje dziecko robi mniejsze postępy w nauce niż od niego oczekujesz lub jeśli nauczyciele zapewniają mu dodatkową pomoc, nie oznacza wcale że Twoje dziecko ma SEN.

Jak pomóc swojemu dziecku?

Wczesne lata życia Twojego dziecka to bardzo ważny okres dla jego rozwoju psychicznego, emocjonalnego, intelektualnego i społecznego. Kiedy pielęgniarz środowiskowy lub lekarz dokonuje rutynowej kontroli, może zasugerować istnienie pewnego problemu. Jeśli coś Cię martwi, najlepiej natychmiast poproś o pomoc.

Najpierw udaj się do nauczyciela Twojego dziecka, SENCO (osoba w szkole lub przedszkolu która jest odpowiedzialna za organizowanie pomocy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) lub z dyrektorem.

Możesz ich zapytać czy:

  •  szkoła uważa, że Twoje dziecko ma problemy lub ma SEN?
  • Twoje dziecko jest w stanie pracować na tym samym poziomie co inne dzieci w jego wieku?
  • Twoje dziecko już otrzymuje dodatkową pomoc?
  • jak możesz pomóc swojemu dziecku?

Jeśli szkoła Twojego dziecka przyzna, że ma ono specjalne potrzeby edukacyjne (SEN) w niektórych dziedzinach, podejmą odpowiednie środki, aby tym potrzebom sprostać.

Specjalne potrzeby edukacyjne: główne założenia

Istnieją główne założenia które rozważą wszyscy zaangażowani w opiekę edukacyjną nad Twoim dzieckiem. Rozmawiając z nauczycielem Twojego dziecka, pamiętaj o następujących rzeczach:

  • Jeśli Twoje dziecko ma SEN jego potrzeby powinny być zaspokojone i powinno mieć zapewnioną szeroką, dobrze wyważoną i odpowiednią dla niego edukację.
  • Twoje poglądy zawsze powinny być brane pod uwagę a życzenia Twojego dziecka wysłuchane.
  • Potrzeby Twojego dziecka zwykle zostaną zaspokojone w szkole, czasami z pomocą specjalistów z zewnątrz.
  • Wszystkie decyzje mające wpływ na Twoje dziecko powinny być konsultowane z Tobą.
  • Twoja rola jest najważniejsza w edukacji Twojego dziecka.

Jeśli Twoje dziecko ma SEN, istnieje wiele organizacji będących w stanie wam pomóc.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama