Bezpieczeństwo w Internecie

14 listopada 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Bezpieczeństwo w Internecie

Kiedy korzystasz z internetu, jesteś podłączony do tysięcy innych komputerów, z którymi wymieniasz różnorodne informacje, również osobiste. Ważne jest, aby upewnić się, że Twój komputer, informacje oraz prywatność są w jak najwyższym stopniu bezpieczne.

Bądź świadomy zagrożeń

Wirusy

Wirusy to niszczący software, który może działać na komputerze bez Twojej wiedzy. Rozprzestrzeniają się po internecie i e-mailach, kopiując się na twarde dyski Twojego komputera. Wirusy powodują uszkodzenia usuwając pliki, mogą również służyć złodziejom do monitorowania komputera i kradzieży osobistych informacji. Mogą spowalniać Twój komputer, a ich usunięcie czasem trwa całymi dniami.

Spyware

Spyware to software, który często jest w jednym pliku z innym software, takim jak programy do ściągania muzyki. Może służyć złodziejom do skanowania Twojego komputera, aby uzyskać informacje, które przechowujesz na komputerze, instalować reklamy (pop up) oraz wirusy.

Botnet

Botnet to sieć komputerów zainfekowanych wirusami, których używa się razem i które mogą być zdalnie sterowane. Haker ma wówczas dostęp do komputerów i używa ich do np. wysyłania spamu. Wszystko to może się dziać bez wiedzy użytkowników danego komputera.

* Dowiedz się o innych zagrożeniach Twojego komputera - Get Safe Online
* Słowniczek terminów internetowych

Środki ostrożności, które możesz podjąć:

1. Używanie najbardziej aktualnej wersji systemu operacyjnego

Twój system operacyjny to główny program, kontrolujący komputer. Najbardziej powszechne systemy operacyjne to Microsoft Windows (używany na PC), Macintosh OS (używany na komputerach Macintosh) oraz Linux. Wszystkie nowe komputery mają zainstalowany jeden z tych systemów. Najnowsza wersja systemu jest zazwyczaj najbezpieczniejsza. Aktualizacje są zazwyczaj udostępniane przez producenta systemu i można je ściągnąć darmowo.

* Jak chronić twój komputer PC
* Jak chronić twój komputer Mac
* Jak chronić twój komputer Linux

2. Upewnij się, że zainstalowałeś firewall'a

Firewall to software, który działa jako filtr pomiędzy Twoim komputerem lub siecią oraz Internetem. Korzystanie z firewalla uniemożliwia nieuprawniony dostęp do komputera i ma na celu zatrzymywania tzw. robaków (to inny typ złośliwego software). Firewall'e dla komputerów osobistych są dostępne w sklepach. Niektóre systemy operacyjne mają wbudowane firewall'e, ale najlepiej jest dowiedzieć się bezpośrednio u producenta, czy dany system zapewnia odpowiednią ochronę.

* Różne rodzaje firewall’ów i sposób ich instalacji

3. Używanie aktualnego programu antywirusowego

Program antywirusowy szuka wirusów na Twoim komputerze i alarmuje Cię, jeśli rozpozna jeden z nich. Ważne jest, aby stale aktualizować programy antywirusowe, ponieważ co chwilę tworzone są nowe wirusy.

* Jak wybrać i ocenić software antywirusowy

4. Używanie mocnych haseł

Na wielu stronach występują hasła, służące do ochrony Twojej tożsamości. Jeśli hasła trafiają w niepowołane ręce lub są łatwe do odgadnięcia, Twoje dane osobowe będą łatwo dostępne.

Dobre hasła powinny:

* nigdy nie być ujawniane, nawet personelowi infolinii ani zapisywane,
* składać się z co najmniej siedmiu znaków,
* być mieszaniną wielkich i małych liter, liczb oraz innych znaków,
* być regularne zmieniane, np. co trzy miesiące,
* być różne na różnych stronach, których używasz.

5. Monitorowanie użytkowania Internetu przez Twoją rodzinę

Upewnij się, że wszyscy są świadomi zaleceń dotyczących bezpieczeństwa w Internecie, szczególnie młodzi ludzie, którzy zwykle używają programów do ściągania plików, komunikatorów lub chatów częściej niż dorośli.

Zastanów się nad ograniczeniem stron, które mogą wyświetlać reklamy w formie wyskakujących okienke oraz plików, które mogą ściągać programy bez Twojej wiedzy. Zazwyczaj możesz to zrobić poprzez ustawienia twojej przeglądarki lub kupno oddzielnego software'u.

Inne możliwości zapewnienia bezpieczeństwa

* Unikaj ujawniania osobistych informacji
* Otwieraj załączniki w e-mailach wyłącznie od ludzi, których znasz
* Uważaj przy wymianie plików i ściąganiu software'u, gdyż możesz w ten sposób pobrać wirusy oraz ukryty spyware

Schematy, na które powinieneś uważać

Internet to dla przestępców dobra droga do skontaktowania się z tysiącami osób jednocześnie. Mogą to zrobić przykładowo poprzez e-maile, namawiające do wzięcia udziału w różnorodnych loteriach lub informujące o twojej rzekomej wygranej.

Aby uniknąć internetowego oszustwa:

* pamiętaj - jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby być prawdziwe, to tak zwykle jest,
* nie spiesz się z decyzjami dotyczącymi pieniędzy,
* skorzystaj z niezależnego doradztwa finansowego, zanim podejmiesz jakąś inwestycję,
* rób interesy tylko z firmami, które znasz lub które polecił Ci ktoś zaufany, nie oceniaj firmy po tym, jak “profesjonalnie" wygląda jej strona internetowa,
* gdybyś miał wątpliwości, możesz sprawdzić autentyczność firmy na stronach internetowych Companies House lub Financial Services Authority - jeśli firma jest prawdziwa, będzie tam zarejestrowana.

* Jak zidentyfikować fałszywe strony internetowe - Get Safe Online

Kradzież danych osobowych

Jeśli skradzione zostaną Twoje dane osobowe, takie jak adres, numer paszportu lub numer National Insurance, mogą zostać użyte do zakładania kont online, składania wniosku o karty kredytowe, a nawet o zasiłki w Twoim imieniu, bez Twojej wiedzy.

Przestępcy mogą próbować zdobyć dane na temat Twojej karty kredytowej, wysyłając e-maile, które zdają się być wysłane od szanowanej organizacji działającej online, takiej jak bank lub firma zajmująca się wydawaniem kart kredytowych. E-maile te mają skłonić Cię do podania numeru Twojej karty lub hasła na fałszywej stronie internetowej.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama