TV Licence

2 stycznia 2019, Londynek.net 400
TV Licence

Masz telewizor i z niego nie korzystasz? A może masz czarno-biały odbiornik i nie jesteś pewien, ile powinieneś płacić? Kiedy jest się zwolnionym z opłaty, a kiedy trzeba opłacać TV Licence oraz jakie są stawki?

Czy muszę opłacać TV Licence?

Musisz opłacać TV Licence, jeśli oglądasz lub nagrywasz programy telewizyjne. Nie jest istotne, z jakiego sprzętu korzystasz - może to być laptop, nagrywarka DVD, cyfrowy odbiornik, zwykły telewizor czy telefon komórkowy - musisz opłacać licencję.

Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz TV Licence, warto to zgłosić - możesz to zrobić online na stronie TV Licensing.

Ile trzeba zapłacić?

Jeśli oglądasz programy w kolorze, musisz liczyć się z kosztem £154,50 rocznie . Jeśli natomiast oglądasz je w czerni i bieli, musisz zapłacić £52. To opłata za rok.

Jak mogę zacząć płacić?

Najprościej zrobić to online - można zrobić to tutaj.

Typy TV Licence

Poza podziałem na TV Licence na odbiorniki kolorowe i czarno-białe, można wyróżnić także TV Licence:

  • dla biznesów;
  • dla hoteli, domków dla gości oraz obozów kampingowych;
  • dla domów opieki;
  • dla osób, które ukończyły 74. rok życia.

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie dokładnie typy TV Licence istnieją, zajrzyj tutaj - są wypisane po lewej części strony.

Czy jestem upoważniony do zniżki?

W niektórych przypadkach możesz zostać upoważniony do otrzymania zniżki. Jeśli np. ukończyłeś 74 lata, możesz zwrócić się tzw. short term TV Licence. Pokryje ona okres do momentu, w którym skończysz 75 lat - wtedy będzie Ci przysługiwać darmowa TV Licence.

Jeśli masz poważną wadę wzroku, możesz zwrócić się o przyznanie 50%. zniżki.

Kary

Nie warto unikać opłat za TV, grożą za to duże kary - nawet do 1000 funtów.

Co zrobić w przypadku przeprowadzki?

Jeśli się przeprowadzasz, TV Licence nie zostaje przeniesiona automatycznie na nowy adres. Musisz więc powiadomić TV Licensing o zmianie adresu.

Wszelkie dodatkowe informacje odnośnie TV Licence można znaleźć na stronie TV Licensing. Dość spora część informacji na niej zawartych jest dostępna w sekcji przetłumaczonej na język polski.

Dane kontaktowe TV Licensing:
Telefon: 0300 790 6165.
 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (4)


~Jacek

Moj przypadek moze byc interesujacy: pol rok temu, swiezo po przeprowadzce, dostalem oczywiscie list od TV Licence. Zdeklarowalem, ze owszem mam TV ale uzywam go tylko do grania do konsoli ( i tak rzeczywiscie bylo ). Wczoraj jednak kupilem kabel do anteny i zaczalem odbierac telewizje. Czy ci inspektorzy sa w stanie jakos 'wykryc' to, ze zaczalem nagle po pol roku od deklaracji ogladac TV? Dzieki za odpowiedz, Jacek

~Tomek

witam mam pytanko 4 lata nie place za tv licence jestem zwalniany z oplat legularnie co dwa lata bo tak zglaszam ze nie posiadam tv. czy jak sie dowiedza ze jednak korzystam z tv to czy dostane kare do zaplaty odrazu 1000? czy dostane tylko upomnienie ze jak nie zarejestruje tv to w tedy zaplace ta kare

~Ultravox2010

Po prostu ktos,kto to pisal zapomnial dodac cyferki "4" i chodzi o osoby 74-letnie a nie o 7-letnie.Nie spotkalem tu jeszcze siedmiolatka wynajmujacego mieszkanie :-),lecz jesli taki ktos jest to niech placi abonament,bo telefon komorkowy to ma na pewno od szesciu lat co najmniej :-) :-) :-)

~Adaś

A ja tam nie płacę tv licence już ze dwa lata. Telewizji tez nie oglądam, mam podłączony laptop i korzystam tylko z internetu. Prawie dwa lata temu przyszedł ktoś z tv licence sprawdzić czy nie odbieram tv... wszedł zajrzał za telewizor, zobaczył tylko kabel hdmi i zasilanie podłączone, powiedział że wszystko ok , podziękował i wyszedł ...
Pozdrawiam

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama