Mieszkanie komunalne w Wielkiej Brytanii

9 maja 2018, Londynek.net 3930
Mieszkanie komunalne w Wielkiej Brytanii
Mieszkanie socjalne o mieszkanie, którego właścicielem jest urząd miasta. (Fot. Thinkstock)

Mieszkanie komunalne to własność gminna, a prawo do zamieszkania w nim otrzymują osoby, spełniające określone kryteria. Przyznanie lokalu jest specyficzną formą pomocy społecznej.

 
Mieszkanie komunalne w UK to łakomy kąsek dla imigrantów. Mimo że lokum takie nie zawsze wiąże się z wysokim standardem lokalu, to niskie czynsze zachęcają do starania się o nie.

Dlaczego urzędy mają programy przydziału nieruchomości?

Gmina musi mieć program przydziałów, który zawiera ustalenia priorytetów i procedur przydziału nieruchomości.

Urząd:

 • wyda formularz zgłoszeniowy każdemu zainteresowanemu mieszkaniem,
 • oceni, czy osobie, która złożyła wniosek należy się przydział socjalny,
 • oceni potrzeby mieszkaniowe wnioskodawcy,
 • uporządkuje kolejno każde podanie zgodnie z kryteriami programu przydziałów,
 • powiadomi każdego wnioskodawcę, czy należy mu się pierwszeństwo przydziału.

Informacje o tradycyjnym systemie przydziałów

Według tradycyjnego systemu przydziałów, generalnie bazującego na punktowaniu, urząd oceni potrzeby mieszkaniowe wnioskodawcy, oszacuje ich priorytet oraz przedstawi odpowiednią ofertę mieszkaniową gospodarstwu domowemu z największą liczbą punktów.

Ubiegający się mogą dostać pozwolenie, by poinformować o swoich preferencjach odnośnie typu i lokalizacji mieszkania, tak że urząd weźmie to pod uwagę przy przedstawianiu oferty. Odmowa zaakceptowania przedstawionej oferty często prowadzi do otrzymania kary, np. zawieszenia na jakiś czas na liście oczekujących.

Nieruchomości trudne do wynajęcia

Dom może zostać zdefiniowany jako "trudny do wynajęcia", gdy zostały odrzucone trzy oferty lub gdy w regionie nie ma odpowiednich kandydatów. Twój urząd lokalny będzie aktywnie ogłaszał nieruchomości trudne do wynajęcia szukając chętnych. Pierwszeństwo dostaną wnioskodawcy będący już w rejestrze mieszkaniowym.

Możesz wstąpić do biura urzędu mieszkaniowego i zapytać o politykę przydziałów oraz ich procedury.

Poniższy link wskaże Ci szczegóły dotyczące Twojego miejsca zamieszkania oraz przeniesie Cię na stronę internetową Twojego lokalnego urzędu, gdzie dowiesz się więcej.

Ustalanie pierwszeństwa

Sam fakt, że dana osoba jest uprawniona do otrzymania przydziału, nie gwarantuje otrzymania zakwaterowania. Pierwszeństwo wnioskodawców jest ustalane przez program przydziałów oraz na podstawie liczby wniosków o domy socjalne i ich dostępność w regionie.

Jeśli chodzi o ustalanie pierwszeństwa, program przydziałów bierze pod uwagę przede wszystkim takie osoby, jak:

 • ludzie bezdomni
 • ludzie żyjący w niehigienicznych, zatłoczonych lub zaniedbanych budynkach
 • ludzie, którzy muszą dostać opiekę zdrowotną lub zasiłek
 • ludzie, którzy muszą przenieść się w dany region podporządkowany Councilowi, gdzie w przypadku braku przydziału wystąpiłyby trudności życiowe dla nich lub innych

Program przydziałów może dać dodatkowe pierwszeństwo wszystkim wymienionym powyżej, którzy mają pilną potrzebę zakwaterowania.

Systemy punktów i program kategoryzacji

Wiele urzędów rozwinęło kompleksowe systemy punktowe pozwalające rozróżnić poziomy zapotrzebowania ubiegających się o mieszkania, dzięki którym zwykle przydzielają dostępne mieszkania osobom z rejestru, które mają największą liczbę punktów.

Jednakże, niektóre urzędy korzystają z uproszczonych programów kategoryzacji. W tych drugich, wnioskodawcy są pogrupowani w "kategorie" odzwierciedlające różne stopnie zapotrzebowania na mieszkanie, które różnią się czasem oczekiwania.

Z reguły, liczba kategorii w systemie zależeć będzie od liczby wniosków w regionie i programach przydziałów ustalających priorytety dla ubiegających się.

Wynajem bazowany na wyborze

Niektóre urzędy dają możliwość wynajmu opartego na wyborze (CBL). Program CBL pozwala ludziom złożyć wniosek do dostępnego urzędu / zarejestrowanego dzierżawcy, który ogłasza się, np. w lokalnej prasie lub przez stronę internetową.

Wnioskodawcy widzą pełną ofertę dostępnych nieruchomości i składają wniosek na każdy dom, do którego zostaną dopasowani. Wygranym oferentem jest ten z największym priorytetem w programie. Urząd dostarcza odpowiedzi, co pomaga wnioskodawcom ocenić ich przyszłe szanse.

The Department for Communities and Local Government (DCLG) nałożył na wszystkie urzędy obowiązek wprowadzenia do roku 2010 programu wynajmu bazowanego na wyborze.

Jak ubiegać się o mieszkanie komunalne?

Procedury różnią się między sobą w zależności od regionu, ale wszystkie urzędy muszą kierować się pewnymi zasadami. Każdy wniosek będzie rozpatrzony, jeśli złożony został zgodnie z procedurą ich składania.

 1. Skontaktuj się z wybranym właścicielem socjalnym bezpośrednio, lub wejdź na jego stronę internetową w celu uzyskania formularza zgłoszeniowego. Pulą mieszkań councilowych zarządza zwykle urzędnik ds. mieszkaniowych (housing advisor) z wydziału mieszkaniowego (housing department). Lista spółdzielni mieszkaniowych dostępna jest w urzędzie miejskim – w wydziale mieszkaniowym.
 2. Wymagane dokumenty:
 • potwierdzenie zarobków  P60 i P45. 
 • Numer Ubezpieczenia Społecznego (NIN) (National Insurance Number);
 • Paszporty wszystkich osób uwzględnionych w zgłoszeniu
 • wydruki comiesięczne z konta bankowego 
 • akty urodzenia dzieci;
 • wszystkie poprzednie adresy zamieszkania w przeciągu ostatnich pięciu lat.
   
 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (39)


Barbara Rogala

Dobra i rzeczowa treść

Zan Pokoje

Bardzo rzeczowe - pobrać formularz zgłoszeniowy z ich strony internetowej - jeśli oferują taką usługę - ktos nie czytal formularza albo taki formularz nie istnieje

Robert daniel

konkret

Grazyna Wybraniec

konkretne i rzeczowe informacje

Mari

czy ktos moze wie jak to wyglada z matka samotnie wychowujaca dziecko? czy jest jaka kolwiek szansa na dostanie komunalnego mieszkania w takim przypadku???

Pawel drzewko

nie powinenes dziekowac za ten artykul bo nie ma w nim detali potrzebnych ci do zalatwienia czego kolwiek ten system dziala troche innaczej i jest strasznie skorumpowany

Stan

niech ktoś z Polaków spróbuje, w tych "urzędach" coś załatwić. Córka jest chora na epilepsje. Po roku chodząc w bólu, doczekała się operacji. Teraz ma wmawiany syndrom bólu. Straciła pracę gdzie pracowała cztery lata. I doszło nawet już do tego, że stwierdzono zdolność do pracy mimo sprzeciwu trzech lekarzy, i gdy chciała się zarejstrować jako szukająca pracy to nie można tego zrobić bo jest niezdolna (chora), ale chora nie jest tylko zdolna do pracy. Tak interpretuje to jeden urząd Job Centre. Dużo pisania,oj dużo

Janusz kaminski

jak dlugo musze mieszkac w uk aby ubiegac sie o mieszkanie komunalne

Krysia niedzwiedzka

ja juz jestem 5 lat na liscie i nic

Marta u

Wydaje mi sie ze zle sie za to zabieracie:)Ja rowniez czekalam na mieszkanie i gdybym tylko siedzila w domku i co tydzien logowala sie na mieszkanie to do teraz bym go nie miala!!!Ludzie do nich trzeba chodzic pisac listy i sie przypominac ze istniejecie na tych listach!!!!!!Zycze Powodzenia

Marta u

Ps.mieszkanie dostalam w ciagu roku:)Jestem mezatka z dwojka dzieci(polacy)

A b

POLACY NIE DOSTAJA MIESZKAN BO JE DOSTAJA NIELEGALNI IMIGRANCI Z FALSZYWYMI PAPIERAMI- AFRYKANIE I AZJACI - BENEFITY TEZ DOSTAJA, A POTEM PDNAJMUJE INNYM I TAK PIENIADZE ZARABIAJA.NIEKTORZY Z NICH W COUNCILACH PRACUJA NAWET DLATEGO POMAGAJA NIELEGALNYM I ASYLUM SEEKERS, KTORZY TU WJECHALI - I NA WJAZD BEZ ZADNEJ PRACY DOSTAJA BENEFITY 40-50 FUNTOW TYGODNIOWO Z TEGO CO WIEM, I MIESZKAJA NAJPIERW W DETENTION CENTRE W HOUNSLOW , GDZIE POLACY SPRZATAJA IM POKOJE, ZEBY PO KILKU MIESIACACH - TYGODNIACH ICH PRZENIESIONO NA COUNCILOWSKIE MIESZKANIA... TO JEST OKROPNA PRAWDA....O ASYLUM SEEKERS ...

A b

ONI W OGOLE NIE PRACUJA A PANSTWO ZAPEWNIA IM OPIEKE SOCJALNA Z NASZYCH PIENIEDZY KTORE PLACIMY - A NAJWIECEJ ICH JEST W BRENT COUNCIL GDZIE MIESZKAM ,JAKBY SIE WSZYSCY POLACY ZEBRALI I NAPISALI CALE PISMO DO Calego councilu Z ZAZALENIEM TO MOZE BY COS ZROBILI Z TYM ... I WIECEJ BY POLAKOW DOSTAWALO MIESZKAN...TU A NIE PIERD... ASYLUM SEEKERS... JA TEZ JESTEM ASYLUM
SEEKER BO MIALAM CIEZKA SYTUACJE I TU MUSIALM PRZYJECHAC...TEZ MOGLAM BYC BEZDOMNA W POLSCE I CO NIKT MNIE TU NIE POWITAL I WSADZIL NA MIESZKANIE I DAL 40-50FUNTOW TYGODNIOWO TYLKO ZA TO ZE JESTEM ASYLUM SEEKER- UCIEKINIER

A b

BO JA TEZ NIM JESTEM...TYLKO SAMA DOLAM SOBIE RADE UTRZYMAC SIE W TYM KRAJU... OD 8 LAT I ZA TO POWINNAM DOSTAC MIESZKANIE...WIELE RAZY MIALAM MAJAC STALA PRACE MUSIALAM JA ZMIENIC BO LANDLORD NIE PLACIL SWOJEMU COUNCILOWI OD KTOREGO WYNAJMOWAL I DO MNIE PRZYCHODZILY LISTY Z EVICTION Z COUNCILU ZE EKSMITUJA I CALY DOBYTEK MEBLE WSZYSTKO WYNIOSA, A JA MU PLACILAM CO MIESIAC - TAKI PIRDO.. AFRYKANIEC DOSTAL MIESZKANIE Z COUNCILU PO ZNAJOMOSCI A TERAZ JE PODNAJMUJE.. POLAKOM .. NIE LODZCIE SIE POLACY...JAK MACIE JAKIEGOS CZARNEGO LANDLORDA TO Z PEWNOSCIA NIELEGALNY EMIGRANT Z PAPIERAMI...

A b

NIECH KUR.. SPRAWIEDLIWOSCI STANIE SIE ZADOSC W KONCU...!!!

 
1231-15 (39)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama