Urlop

27 kwietnia 2018, Londynek.net 100
Urlop
Urlop to prawo każdego pracownika. (Fot. Thinkstock)

Zaczynając nową pracę, należałoby zapoznać się z obowiązującym prawem dotyczącym urlopów. Bardzo często zmieniają się podstawy prawne, które generują uprawnienia urlopowe. Dlatego warto wiedzieć, jakie są Ci przysługujące prawa do urlopu, aby nie dać się złapać w sidła nielojalnego pracodawcy, bądź przegapić na własne życzenie przysługujące Ci świadczenia.

Wszyscy pracownicy mają ustawowe prawo do przynajmniej czterech tygodni płatnego corocznego urlopu. Jest to 20 dni płatnego urlopu, jeśli pracujesz przez pięć dni w tygodniu.

Istnieje zatem minimalne prawo do odpłatnego urlopu, jednak Twój pracodawca może zaoferować więcej niż ustawowe minimum. Zatem najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jeśli chodzi o urlop to:

  • Obecnie dysponujesz minimum ustawowym w wymiarze czterech tygodni.
  • Zaczynasz pracować na swój urlop od momentu podjęcia pracy.
  • Otrzymujesz swoje zwyczajowe wynagrodzenie za okres urlopu.
  • Gdy odchodzisz z pracy, otrzymujesz zapłatę za jakikolwiek niewykorzystany urlop.

Aby mieć pełne kwalifikacje do corocznego urlopu musisz być pracownikiem w rozumieniu prawa. Zatem jeśli jesteś samozatrudniony, nie przysługuje Ci ustawowe prawo do corocznego odpłatnego urlopu.

Dni ustawowo wolne od pracy oraz dni, w których nieczynne są banki i wiele innych instytucji (Bank Holidays)

Musisz wiedzieć, że nie masz ustawowego prawa do odpłatnego urlopu w bank holidays lub dni ustawowo wolne od pracy. Dzieje się tak, gdy urlop odpłatny jest udzielany w czasie bank holidays lub dni ustawowo wolnych od pracy. Może być to policzone jako część z Twojego minimum ustawowego czterech tygodni odpłatnego urlopu. Warto zaznaczyć, że w tym momencie istnieje osiem stałych bank holidays oraz dni ustawowo wolnych od pracy w Wielkiej Brytanii.

 Jeżeli pracujesz w wolne dni - bank holidays lub dni ustawowo wolne od pracy, nie ma żadnego automatycznego prawa do zwiększonej stawki. Jej wysokość jest regulowana na mocy Twojej umowy o pracę.

Jeśli pracownicy pracujący w pełnym wymiarze godzin otrzymują odpłatne wolne w trakcie dni ustawowo wolnych od pracy, wówczas ci zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin, którzy normalnie nie pracują, tego danego dnia mają prawo do odpłatnego dnia wolnego następnego dnia, odpowiednio do ich godzin pracy.

W parlamencie zostały wprowadzane zmiany mające na celu zwiększenie liczby odpłatnych dni wolnych, które przysługują pracownikom. Po zatwierdzeniu ustawy wynika, że od 1. kwietnia 2009 roku masz prawo do 5.6 tygodnia wolnego (28 dni jeśli pracujesz przez 5 dni w tygodniu). Zmiany te będą zawierać dni wolne z tytułu bank holidays oraz dni ustawowo wolnych od pracy.

Sprawdź tutaj, kiedy wypadają bank holidays.

Co zrobić, jeśli pracodawca odmawia urlopu? 

Jeśli nie otrzymujesz swojego pełnego uprawnienia do urlopu, najlepsza bedzie rozmowa z pracodawcą. Jeśli w Twoim miejscu pracy istnieje osoba reprezentująca interesy pracowników (na przykład, urzędnik związku zawodowego), możesz poprosić tę osobę o pomoc. Działaj zgodnie z procedurami podanymi w artykule na temat rozwiązywania problemów związanych z miejscem pracy. Jeśli to nie pomoże, możesz złożyć skargę do Trybunału Zatrudnienia.

Pomoc uzyskasz w The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas), które oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Możesz zadzwonić do Acas pod numerem: 0300 123 1100 od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku.

Także Twoje lokalne biuro doradztwa obywatelom Citizens Advice Bureau (CAB) może również zapewnić darmowe oraz bezstronne porady. Swoje lokalne biuro CAB znajdziesz w książce telefonicznej lub w Internecie. Nie zapomnij, że jeżeli należysz do związku zawodowego możesz otrzymać pomoc, porady oraz wsparcie ze strony Twojego związku.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Rodak

Mam pytanie czy jeśli uczeń dorabia jeden dzień w tygodniu np sobotę czy należy mu się urlop wspomnę że pracuję tak już od roku

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama