Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przedszkola w Wielkiej Brytanii

Przedszkola w Wielkiej Brytanii
Przedszkola na Wyspach są oblegane, o miejsce w nim dla swojego dziecka warto zadbać odpowiednio wcześnie. (Fot. Thinkstock)
Obok au-pair i niani przedszkole to najpopularniejsza na Wyspach forma opieki nad dziećmi. System przedszkolny jest bardzo dobrze rozwinięty i funkcjonuje w zasadzie bez zarzutu. Ma tylko jedną, ale za to odczuwalną wadę – przedszkola w Wielkiej Brytanii są płatne.
Reklama
Reklama

Najbardziej  popularnym rodzajem przedszkola jest przedszkole całodzienne. Wśród nich można wymienić państwowe i prywatne, z czego przeważają placówki prywatne.

Większość z nich przyjmuje dzieci od szóstego tygodnia życia, a górna granica to pięć lat. Zwykle czynne są od godziny 9.00 do 15:30, jednak wiele przedszkoli oferuje także dłuższą opiekę, od 8 do 18 - i w wypadku placówek, trzeba niestety dopłacać za dodatkowe godziny. Można też przyprowadzać dziecko tylko na dwie czy trzy godziny.

Opłaty za przedszkola

Jeśli chodzi o same ceny, przedszkole w pełnym wymiarze godzin kosztuje rodziców w UK średnio 232,84 funtów na tydzień, w Londynie 305,92 funtów.

System jest bardzo profesjonalny: zapewnia bezstresowe wychowanie oraz dbanie o poprawny rozwój dziecka. Na każdą grupę składającą się z 20 do 26 dzieci przypada dwójka opiekunów, z czego jeden to nauczyciel a drugi to asystent nauczyciela - oboje wykwalifikowani.

Niestety, wielu ludzi nie może pozwolić sobie na luksus oddania dziecka do całodziennego przedszkola. Tym bardziej, że w wielu przedszkolach trzeba zapłacić z góry. Pewnym udogodnieniem jest fakt, że można starać się o częściowy zwrot pieniędzy wydanych na przedszkole.

Istnieją konkretne odliczenia podatkowe z tym związane: Child Benefit i Child Tax Credit. Warto też skontaktować się w swoim rejonie z instytucją o nazwie Children’s Information Servie (CIS), która nie tylko pomoże wybrać najbliższe przedszkole, ale także udzieli wielu pożytecznych informacji.

Kolejka do przedszkola

Niestety, do całodziennego przedszkola na Wyspach nie jest wcale łatwo się dostać. Mimo iż placówki tego typu są drogie, listy oczekujących są długie. Czasem trzeba czekać kilka miesięcy. Należy także dopilnować, zapisując dziecko, by mieć wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak: akt urodzenia dziecka, paszporty (zarówno dziecka jak i mamy), numer telefonu do lekarza pierwszego kontaktu oraz potwierdzenie adresu.

Inny typ przedszkola to pre-school playgroups, czyli instytucji, które zapewniają opiekę dzieciom w wieku od trzech do czterech lat - często to za darmo. Jest to około 12,5 godzin tygodniowo (najczęściej od 9:00 do 11:30), ale jest to właśnie liczba godzin, które prawnie przysługują dzieciom w wieku trzech i czterech lat (412,5 godzin rocznie). W przypadku placówki płatnej, za 2,5 godziny trzeba zapłacić około kilkunastu funtów.

Natomiast zerówka, czyli reception class  prowadzona przy szkołach podstawowych. Oferują one opiekę dzieciom w wieku od czterech do pięciu lat, przygotowując dziecko do pójścia do szkoły.


Warto zastanowić nie tylko nad zagadnieniem finansowym i nad tym, czego potrzebuje nasze dziecko, ale także nad tym, że większość państwowych przedszkoli jest zamknięta w okresach wakacyjnych. Trzeba więc zorganizować też opiekę na te okresy, ponieważ bywają naprawdę długie, np. od połowy grudnia do początków stycznia. Wydaje się bardzo sensownym rozwiązaniem zatrudnić na ten okres nianię, szczególnie wtedy, kiedy nie stać Cię na całodzienne przedszkole. Wtedy można umieścić dziecko w darmowej placówce na kilka godzin dziennie, a przez resztę dnia może zajmować się nim niania, która może także odprowadzić dziecko do przedszkola i je stamtąd odebrać.

Na początku rodzice chodzą do przedszkola razem z dzieckiem – żeby przez pierwsze dni w nowym otoczeniu nie czuło się samotne. Prawdopodobnie czas, który będziesz spędząc z dzieckiem w przedszkolu, będzie się zmniejszał z każdym przyjściem, aż do sytuacji, w której opiekunowie uznają, że dziecko jest gotowe na to, by zostać samemu w przedszkolu.

Ostatnią, bardzo ważną kwestią jest to, żeby zawsze odbierać dziecko z przedszkola o ustalonej porze. W Wielkiej Brytanii opiekun może zgłosić porzucenie dziecka policji już po mniej więcej pól godziny czekania na rodzica! Warto więc być na czas.

W jaki sposób zapisać dziecko do przedszkola?

Można zatelefonować pod numer infolinii Childcare Service Helpline  - 0300 123 4097. Tam uzyskamy numer lokalnego Children's Information Service (CIS). Potem dokonujemy rejestracji naszego wniosku o przyjęcie (wymagane dokumenty to: akt urodzenia dziecka, paszport dziecka i nasz, potwierdzenie adresu, dziecko powinno mieś wybranego lekarza pierwszego kontaktu.

Przydatną stroną internetową jest www.direct.gov.uk, na której można znaleźć więcej informacji na temat przedszkoli i opłat za nie.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama