Kwalifikacje Key Skills & Skills for Life

11 stycznia 2013, Londynek.net 100
Kwalifikacje Key Skills & Skills for Life

Jeśli chcesz rozwinąć lub zyskać umiejętności, które pomogą Ci radzić sobie w szkole, college'u, pracy czy domu, kwalifikacje Key Skills albo Key Skills for Life to coś dla Ciebie. Mogą one uatrakcyjnić Twoje CV lub ułatwić dostanie się na studia wyższe.

Kwalifikacje Key Skills & Skills for Life

Jeśli chcesz rozwinąć lub zyskać umiejętności, które pomogą Ci radzić sobie w szkole, college'u, pracy czy domu, kwalifikacje Key Skills albo Key Skills for Life to coś dla Ciebie. Co więcej, ww kwalifikacje stworzono z myślą o umożliwieniu rozwinięcia umiejętności przydatnych w codziennym życiu, takich jak czytanie, pisanie czy liczenie. Mogą też uatrakcyjnić Twoje CV lub ułatwić dostanie się na studia wyższe.

Co to są Key Skills?

“Key Skills" odnosi się do umiejętności, które są powszechnie przydatne w wielu dziedzinach życia: w nauce, szkoleniu, pracy i życiu codziennym. Mają wiele zastosowań: kiedy już je opanujesz, będziesz w stanie zastosować je w wielu różnych sytuacjach.

Kwalifikacje Key Skills mogą:

 • zwiększyć Twoją wiarę we własne siły
 • uatrakcyjnić Twoje CV i pokazać pracodawcom Twoje atuty
 • pomóc Ci w zdobyciu kolejnych kwalifikacji, takich jak HND lub dyplom
 • pokazać, co osiągnąłeś

Kwalifikacje Key Skills może uzyskać każdy, od uczniów po szefów wielkich firm. Nie ma żadnych warunków przyjęcia i można je zdobywać równolegle ucząc się np. do GCSE.

Kto może iść na taki kurs?

Możesz iść na kurs Key Skills w każdej placówce, od szkół i college'ów po indywidualnych organizatorów szkoleń. Są też oferowane przez niektórych pracodawców, wojsko i więziennictwo. Możesz studiować Key Skills jako część nauki dziennej lub zaocznej w szkole lub college'u (np. NVQ) lub jako część kursu na studiach wyższych. Key Skills są również częścią stażu.

Dostępne przedmioty

Jest 6 różnych umiejętności wchodzących w skład Key Skills:

Główne Key Skills:

 • komunikacja
 • liczenie
 • ICT (technika informacyjna)

Rozszerzone Key Skills

Key Skills są na poziomach 1 i 4 Państwowego Systemu Kwalifikacji Zawodowych (NQF). Możesz wybrać różne przedmioty na różnych poziomach.

 • program NQF pokazuje czym różnią się zdobywane kwalifikacje, pod względem wymagań stawianych studentowi.
 • praca z innymi
 • podniesienie wyników i własnych możliwości uczenia się

Jak jesteś oceniany?

Każdy Key Skill jest oceniany osobno. Twoja ocena jest oparta na portfolio, które jest oceniane przez szkołę, college lub trenera. Będzie to dowód na to, że posiadasz konkretne umiejętności umożliwiające zdanie.

Testy Key Skills

Z trzech głównych Key Skills również zdaje się test, który jest oceniany przez zewnętrzną komisję kwalifikacyjną. Na poziomach 1 i 2 test składa się z testu wyboru a, b, c, d (40 pytań),  Test ten trwa godzinę, lub godzinę i 15 minut w przypadku liczenia. Na poziomie 3, test trwa 90 minut; musisz napisać odpowiedzi na pytania lub wypełnić test z ITC. Test na poziomie 4 trwa 2,5 godziny.

Rozwiąż test online

Możesz rozwiązać tst online z trzech głównych Key Skills klikając poniższy odnośnik.
Rozwiąż test Key Skills online

Dokąd to prowadzi

Zdobycie kwalifikacji Key Skills na poziomie pierwszym może prowadzić do dalszych kwalifikacji Key Skills na wyższych poziomach. Mogą też pomóc Ci w zdobyciu kolejnych kwalifikacji, takich jak HND lub dyplom.

Punkty UCAS

Główne Key Skills (komunikacja, liczenie i ICT) dają punkty UCAS ułatwiające dostanie się na studia wyższe. Od roku 2007 trzy rozszerzone Key Skills również będą dawać punkty UCAS. Ilość punktów zdobytych za każdy Key Skill zależy od poziomu na jakim zdasz:

Poziom Key Skills Punkty UCAS
2 10
3 20
4 30

Pomoc i porada

Porozmawiaj ze swoim nauczycielem w szkole lub college'u, odwiedź stornę “keyskills4u" lub zapytaj pracodawcę o kursy Key Skills dostępne u Ciebie w pracy.

Rady dla młodzieży

W celu uzyskania porady na temat nauki i zdobywania kwalifikacji dla młodzieży w wieku 13-19 lat możesz skontaktować się z Directgov Young People. Zadzwoń do doradcy: 0808 001 3219

Rady dla dorosłych studentów

Dowiedz się więcej o Key Skills i innych kwalifikacjach dla dorosłych uczniów w informacji learndirect. Doradca learndirect: 0800 100 900

Co to jest Skills for Life?

Możesz iść na kurs Skills for Life jeśli:

 • masz skończone 16 lat
 • ukończyłeś edukację obowiązkową
 • nie masz aktualnych kwalifikacji z języka angielskiego lub matmy na poziomie 2 Państwowego Systemu Kwalifikacji Zawodowych (np. GCSE).

W niektórych przypadkach szkoły oferują kwalifikacje Skills for Life dla 14-16 latków. Istnieje też druga nazwa Skills for Life - Basic Skills. Oba terminy znaczą to samo i odnoszą się do tych samych kwalifikacji.

Dostępne przedmioty

Certyfikat Skills for Life jest dostępny z:

 • umiejętności czytania i pisania dla dorosłych
 • umiejętności liczenia dla dorosłych
 • ICT (technika informacyjna)

Istnieją też kwalifikacje z języka angielskiego dla obcokrajowców (ESOL).

Gdzie i kiedy można iść na taki kurs?

Kursy Skills for Life odbywają się regularnie, możesz więc zacząć kurs jak tylko poczujesz się na siłach. Są dostępne za darmo. Możesz na nie chodzić do najbliższego learning centre lub test centre, lub (w niektórych przypadkach) do driving test centre.

Studiuj na odpowiednim dla siebie poziomie

Certyfikaty Skills for Life są dostępne na różnych poziomach. Są to:
poziom podstawowy (trzy różne poziomy podstawowe do wyboru)

 • poziom 1
 • poziom 2

Certyfikat Skills for Life z ICT jest dostępny tylko na poziomie podstawowym. Poziomy są dostosowane do Państwowego Systemu Kwalifikacji Zawodowych. Program ten pokazuje czym różnią się zdobywane kwalifikacje, pod względem wymagań stawianychudentowi.

Wyszukaj kurs blisko Ciebie

Na stronie Directgov możesz wyszukać kursy Skills for Life w najbliższej okolicy.

Jak jesteś oceniany?

Rodzaj testu lub zadania jakie rozwiązujesz i sposób jego oceny zależy od poziomu kursu jaki wybrałeś.

Poziomy podstawowe

Na trzech poziomach podstawowych, egzaminy Skills for Life składają się z zadań ocenianych przez Twojego organizatora, college lub szkołę.

Poziomy 1 i 2

Na poziomach 1 i 2 podejdziesz do testów National Basic Skills. Możesz rozwiązać test na papierze lub na ekranie komputera. Test składa się z 40 pytań wielokrotnego wyboru. Do każdego pytania wybierasz jedną z czterech dostępnych odpowiedzi. Na rozwiązanie testu z czytania i pisania masz godzinę, a godzinę i 15 minut na rozwiązanie testu z liczenia. Są to te same testy co na poziomach 1 i 2 kwalifikacji Key Skills w liczeniu i komunikacji.

Zaliczenie

Certyfikat Skills for Life ocenia się jako zdany lub niezdany.
Rozwiąż test online Aby sprawdzić na który poziom kursu Skills for Life powinieneś się udać, kliknij poniższy odnośnik.

Rozwiąż test online na stronie Move On

Jeśli nie zdasz

Jeśli nie zdasz, możesz poprawiać test. Możesz do niego podchodzić tyle razy, ile będziesz chciał. Jednak za każdym razem dostaniesz inny zestaw pytań.

Dokąd to prowadzi

Kwalifikacje Skills for Life są oparte o standarty państwowe, a więc kazdy, włączając potencjalncyh pracodawców, może zobaczyć jakie są Twoje umiejętności. Kwalifikacje Key Skills mogą:

 • większyć Twoją wiarę we własne siły
 • pokazać co osiągnąłeś
 • uatrakcyjnić Twoje CV
 • pomóc Ci w dostaniu się na inne kursy, takie jak np. NVQ

Dowiedz się więcej

Aby dowiedzieć się więcej na temat kwalifikacji Skills for Life, możesz:

 • odwiedzić stronę Move On
 • zadzwonić na linię informacyjną Get on 0800 100 900 w godz. 8-22 siedem dni w tygodniu
 • odwiedzić najbliższy college
 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Wiola Kowalska

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 9 kwietnia 2020

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1777 zł 0.03 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.5370 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.1744 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.2986 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9724 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama