Kursy na prawo jazdy

23 lipca 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Kursy na prawo jazdy
Osoba, która nie posiada prawa jazdy (polskiego lub brytyjskiego), może ubiegać się o tzw. provisional driving licence (pierwsze prawo jazdy). (Fot.Thinkstock)

Zanim zaczniesz uczyć się jeździć samochodem lub motocyklem, upewnij się, że zapoznałeś się z zasadami i ograniczeniami, mającymi zastosowanie w Twoim przypadku.

Jeśli jeszcze nie posiadasz prawa jazdy (polskiego lub brytyjskiego), możesz ubiegać się o tzw. provisional driving licence (pierwsze prawo jazdy).

Możesz wtedy prowadzić pojazd, ale tylko wyłącznie w towarzystwie innej osoby, która posiada full driving license (pełne prawo jazdy).

Aby uzyskać takie prawo jazdy, należy na poczcie wypełnić druk D1. Taki druk wraz z kopertą dostaniesz w każdym oddziale poczty, można też wypełnić go on-line. Takie prawo jazdy będzie mogło posłużyć np. jako potwierdzenie miejsca zamieszkania. Provisional driving licence jest ważne przez rok - w ciągu tego okresu należy podjąć się egzaminów teoretycznych i praktycznych, po to żeby uzyskać ’full driving licence’.

Zanim zaczniesz jeździć musisz:

  • posiadać aktualne tymczasowe prawo jazdy, wystawione w Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej
  • upewnić się, że pojazd, którym będziesz jeździć jest bezpieczny oraz odpowiednio opodatkowany i ubezpieczony

Na pewno nowością dla Polaków jest to, że w Wielkiej Brytanii zwykle nie są prowadzone kursy teoretyczne. Część teoretyczna jest najczęściej wykładana w samochodzie przez instruktora. Zwykle też należy zapoznać się we własnym zakresie z odpowiednią literaturą lub materiałami komputerowymi czy też wideo.

Mało prawdopodobne jest, by ktokolwiek poza akredytowanym instruktorem Driving Standards Agency miał odpowiedni poziom wiedzy, umiejętności i doświadczenia potrzebnego, by poprawnie przygotować Cię do egzaminu. Takiego instruktora nazywa się Aprpoved Driving Inspecor i tylko taki instruktor może pobierać opłaty za naukę jazdy. Ceny wahają się od kilkunastu do dwudziestu kilku funtów za lekcję.

W Wielkiej Brytanii można też doskonalić swoje umiejętności pod okiem innego kierowcy. Jeśli chcesz ćwiczyć z kierowcą towarzyszącym (np. kimś z rodziny lub ze znajomym), musi on posiadać pełne prawo jazdy przez okres przynajmniej trzech lat oraz mieć co najmniej 21 lat.

Jako uczący się jeździć musisz wyposażyć swój pojazd w tablicę "L" ("D" w przypadku Walii) z przodu i z tyłu swojego pojazdu.

Do testu teoretycznego można podejść od razu po uzyskaniu ważnego tymczasowego prawo jazdy. Najczęściej minimalnym wiekiem wymaganym do tego, aby tymczasowe prawo jazdy stało się ważne jest wiek 17 lat. Możesz wprawdzie wnioskować o tymczasowe prawo jazdy na trzy miesiące przed 17 urodzinami, ale do egzaminu teoretycznego można podejść dopiero po ukończeniu 17 lat.

Jeśli starasz się o Disability Living Allowance, Twoje tymczasowe prawo jazdy uzyska ważność, gdy osiągniesz wiek 16 lat. Wnioskować można najwcześniej trzy miesiące przed 16 urodzinami.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama