Studia w Wielkiej Brytanii

14 sierpnia 2014, Londynek.net, Brak komentarzy00
Studia w Wielkiej Brytanii

Studia to przede wszystkim pogłębianie zdobytej już wcześniej wiedzy, nauczenie się czegoś nowego i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. W ofercie brytyjskich uczelni jest około 50 tys. kierunków i kursów.

Tak naprawdę, brytyjskie uczelnie oferują w zasadzie nieograniczony wybór kierunków studiów i kursów.

Studia w Wielkiej Brytanii są dwustopniowe. Szkoły wyższe dzielą się na collage oraz uniwersytety, w ramach których można podjąć naukę na wybranym kursie. Czas trwania takiej nauki jest zróżnicowany.

Jeśli chodzi o naukę na uniwersytecie, można skorzystać z opcji:
1. Studia pierwszego stopnia, czyli licencjat. Akademicki kurs prowadzący do nabycia kwalifikacji zawodowych. W naukach humanistycznych zdobywa się tytuł bechelor of arts (BA), w naukach ścisłych - bechelor of science (Bsc) czy naukach medycznych - bechelor of medicine (MB).

Licencjat w pełnym wymiarze godzin zwykle trwa trzy lub cztery lata (normalnie cztery lata, jeśli kurs zawiera roczne praktyki w przemyśle lub za granicą). Na niektórych kierunkach licencjaty mogą trwać dłużej; na przykład, kursy medyczne zwykle trwają pięć lub sześć lat. Licencjat można także robić zaocznie lub w systemie ruchomego czasu pracy. W tym wypadku zajęcia odbywają się w ciągu tygodnia, ale liczba godzin jest mocno zredukowana.

2. Studia drugiego stopnia, czyli studia magisterskie, a także podyplomowe. Jeśli chce się kontynuować studia po skończeniu licencjatu. Istnieje szeroki wybór studiów podyplomowych. Niektóre dotyczą konkretnych profesji, inne natomiast pozwalają kontynuować wcześniejsze badania.

Ogólnie rzecz biorąc, prowadzą one do czterech głównych rodzajów wykształcenia: certyfikaty magisterskie (certificates), dyplomy magisterskie (diplomas), magisterium i doktorat.

Decydując się na studia tutaj wypada wiedzieć, że zdecydowanie różnią się one od naszych rodzimych uczelni. Przede wszystkim, na Wyspach większy nacisk kładzie się na praktykę i bardziej indywidualnie podchodzi do studenta. Wymaga się wiele samodzielnej pracy, wykonywania różnego rodzaju badań, przeprowadzania analiz i doświadczeń. Wiec po 20 godzinach tygodniowo spędzonych na uczelni (bo tyle trwa pełnowymiarowy kurs), jest jeszcze sporo nauki w domu.

Jednak taka forma nauki daje możliwość rozwijania własnych zainteresowań, a także pogłębienia zdobytej już wiedzy. Niewątpliwą zaletą jest też opiekun, który przyznawany jest każdemu studentowi indywidualnie i do którego można się udać z każdym problemem.

Jeśli chodzi o uzyskanie oceny końcowej, to wygląda to podobnie jak w naszym kraju. Ocenę uzyskujemy z egzaminów i projektów. Jednak coraz więcej uczelni rezygnuje z konwencjonalnych egzaminów, kładąc większy nacisk na całoroczną pracę i osiągnięcia studenta.

Ukończenie wybranej przez siebie uczelni pozwoli Ci podjąć wymarzoną pracę i spełnić się zawodowo. Da więcej możliwości zawodowych, a przyszły pracodawca na pewno doceni wkład włożony w naukę.

Zanim zacznie się naukę na uczelni wyższej, warto sprawdzić:

- Jak wyglądają egzaminy wstępne i do kiedy trzeba składać podanie?

- Jaka znajomość języka angielskiego jest wymagana na studiach? Czy są egzaminy z języka i czy istnieją kursy przygotowujące?

- Czy polska matura jest uznawana na Wyspach?

- Jak wyglądają kwestie finansowe (czesne, pożyczki studenckie, etc.)

- Jakie zakwaterowanie Wielka Brytania oferuje studentom?

- Jakie stypendia Wielka Brytania oferuje się studentom?

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 10 kwietnia 2020

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1851 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.5484 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.1566 zł -0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.3058 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9795 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama