Zespół nagłej śmierci u niemowląt

26 kwietnia 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Zespół nagłej śmierci u niemowląt

Śmierć łóżeczkowa lub SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt) ma miejsce, kiedy dziecko (przeważnie młodsze niż 1 rok) umiera w czasie snu.

Nie ma na to żadnego medycznego wytłumaczenia, jednak istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej:

Spanie na pleckach

Dziecko do snu układaj na pleckach. Zdrowe dzieci, leżąc na plecach są mniej podatne na zadławienie.

Nie pozwól, aby dziecko zbytnio się rozgrzało (lub wyziębiło). Idealna temperatura w pokoju dziecka to 18 stopni Celsjusza.

Rzucić palenie

  • dotyczy to wszystkich, którzy z Tobą mieszkają
  • nie pozwól, aby ktokolwiek palił w pomieszczeniu, w którym przebywa Twoje dziecko
  • nie śpij z dzieckiem, jeśli jesteś palaczką

* Palenie podczas ciąży

Stópki w dół łóżeczka

Ułóż swoje dziecko tak, aby jego stópki były skierowane w dół łóżeczka (czy też wózka). Zapobiegnie to przebieraniu nóżkami pod nakryciem. Nakrycie powinno być dobrze ułożone (nie powinno sięgać wyżej niż do ramion dziecka) i dobrze wciśnięte pod materac - uniemożliwi to zsunięcie się go na głowę dziecka. Dzieci, których główki przypadkowo zaplątały się w pościel podlegają zwiększonemu ryzyku śmierci łóżeczkowej.

Materac na którym śpi Twoje dziecko powinien być twardy, płaski, wygodny i czysty. Spód materaca powinien być wodoszczelny (np. z PVC). Użyj tylko pojedynczego prześcieradła. Możesz również użyć lekkich kocyków, ale w żadnym wypadku nie ściel kołdry, narzuty, poduszki, itp.

Współspanie

Najlepiej jest, jeśli kołyska dziecka znajduje się w Twoim pokoju przez pierwszych 6 miesięcy. Pomimo tego, że cudownie jest mieć dziecko przy sobie, aby je przytulić i nakarmić, zawsze odkładaj je do kołyski, zanim zaśniesz. Jest to spowodowane faktem, że istnieje więź pomiędzy wspólnym łóżkiem, kanapą czy fotelem do spania a śmiercią łóżeczkową. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kiedy Ty lub Twój partner:

  • jesteście palaczami (nieważne, kiedy i gdzie palicie)
  • spożywaliście ostatnio alkohol
  • przyjmowaliście leki lub środki, które sprawiają, że śpicie twardym snem
  • jesteście bardzo zmęczeni

Istnieje również pewne ryzyko wtoczenia się na dziecko podczas snu i uduszenia go lub upadku dziecka na podłogę. Elektroniczne nianie nie zapobiegają śmierci łóżeczkowej, jednak sprawiają że niektórzy rodzice czują się pewniej.

Pamiętaj, że śmierć łóżeczkowa jest bardzo rzadkim zjawiskiem, więc nie pozwół obawom stłumić radości czerpanej z pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka!

* Program zdrowego początku życia (Healthy Start scheme)

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama