Za głośna podróż?

5 maja 2017, Londynek.net 110
Za głośna podróż?
Czy Twoja podróż była za głośna? (Fot. Thinkstock)

Hałas spowodowany przez samoloty, samochody czy pociągi dla wielu ludzi może być problemem. Dowiedz się więcej na temat przepisów kontrolujących zagrożenie hałasem w podróży i sposobów radzenia sobie z tym problemem.

Samochody

Samochody muszą spełniać wymagania co do poziomu hałasu.

W przypadku gdy samochód ma uszkodzony tłumik lub jest prowadzony w sposób, który wywołuje dużo hałasu, do akcji może wkroczyć policja.

Hałas ruchu ulicznego

W świetle prawa nie istnieją konkretne limity hałasu powstającego na drogach, jednak jego poziom może zostać wzięty pod uwagę podczas planowania nowych dróg i domów czy biur w jej pobliżu.

Do tłumienia hałasu powstającego na drogach stosuje się specjalne bariery i izolacje. Jeśli hałas z nowych dróg przekracza pewne limity w już istniejących domach, ich właścicielom mogą przysługiwać pieniądze na izolację. Są one dostępne za pośrednictwem władz lokalnych zarządzających tą drogą - więcej informacji uzyskasz od samorządu lokalnego.

Hałas powodowany przez pociągi

Hałas może też przeszkadzać ludziom mieszkającym w pobliżu torów kolejowych, jednak nie istnieją prawne limity ograniczające poziom hałasu, który powodują pociągi (chyba, że są to nowe tory przebiegające w pobliżu już istniejących posiadłości). W takim przypadku mieszkańcy mogą mieć prawo do pieniędzy na izolację.

Jeśli tylko konkretne pociągi wywołują hałas, który Ci przeszkadza, powinieneś porozmawiać z firmą która jest ich właścicielem. Informacje na temat tych firm znajdziesz na stronie internetowej National Rail.

Możesz też skontaktować się z czynną przez całą dobę infolinią Network Rail pod numerem 08457 1 41 41.

Hałas wywoływany przez samoloty

Na lotniskach w Birmingham, Edynburgu, Glasgow, Londynie (Gatwick, Heathrow, Luton, Stansted) i Manchesterze obowiązują przepisy UE. Na lotniskach London City i Belfast City obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy z powodu bliskości miast.

Rząd ustala też różne poziomy hałasu dla samolotów dziennych i nocnych.

Inne środki stosowane w celu redukcji hałasu to:

  • startowanie w kierunku najmniej zaludnionych obszarów wokół lotniska,
  • przepisy regulujące nocne loty (np. ograniczenie ich liczby lub stopniowe pozbywanie się najgłośniej pracujących samolotów),
  • programy dofinansowań na izolację dla okolicznych mieszkańców (aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z najbliższym lotniskiem).

Więcej informacji na temat hałasu wywoływanego przez samoloty można znaleźć w informatorze Civil Aviation Authority's (CAA) zatytułowanym Aircraft noise.

Gdzie można się poskarżyć na hałas wywoływany przez samoloty?

Jeśli chcesz złożyć zażalenie w sprawie hałasu wywoływanego przez głośne i nisko latające samoloty, powinieneś skontaktować się z pobliskim lotniskiem lub z CAA. CAA dostarczy Ci ogólnych porad i informacji, opublikowało też wiele informatorów (między innymi Aircraft Noise).

Samoloty wojskowe są objęte innymi przepisami i zażalenia w sprawie hałasu przez nie powodowanego można składać na stronie ministerstwa obrony.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Podroznik

A gdzie sie poskarzyc na podróź Sindbadem, gdy babska gadają cała noc a pilotka nie reaguje?

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama