Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wynajem mieszkania komunalnego w Wielkiej Brytanii

Wynajem mieszkania komunalnego w Wielkiej Brytanii
Mieszkania komunalne w UK są niezwykle popularne, głównie z powodu niższego kosztu wynajmu. (Fot. Getty Images)
Mieszkanie komunalne to własność miasta, a prawo do zamieszkania w nim otrzymują osoby spełniające określone kryteria. Przyznanie lokalu jest specyficzną formą pomocy społecznej.
Reklama
Reklama

Na Wyspach istnieją bardzo długie kolejki oczekujących na "mieszkanie councilowskie”, czynsz za taką nieruchomość jest bowiem znacznie niższy niż w przypadku wynajmowania jej od prywatnych właścicieli. Podania o lokale socjalne składają osoby, których nie stać na zakup własnego mieszkania.

Mieszkanie socjalne (council housing) to mieszkanie, którego właścicielem jest urząd miasta (council), spółdzielnia mieszkaniowa (housing associations) lub inna organizacja non-profit. Takie lokum wynajmowane jest za niewielkie pieniądze jako forma pomocy społecznej.

Właściciele mieszkań socjalnych dysponują różnymi typami nieruchomości.


Kryteria przydziału mieszkań socjalnych

Każdy właściciel nieruchomości socjalnych może przyjąć własne kryteria przyznawania mieszkań. Zarówno urzędy miejskie, jak i spółdzielnie mieszkaniowe, powinny mieć opublikowane informacje odnośnie rodzaju mieszkań jakimi dysponują, kryteriów przydzielania tych mieszkań oraz procedury ubiegania się o nie.

Wiele spółdzielni mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii specjalizuje się w udostępnianiu zakwaterowania konkretnej grupy odbiorców, na przykład dla osób niepełnosprawnych umysłowo lub dla tych, którzy ukończyli już 50 lat.

Urzędy miejskich na ogół przy podejmowaniu decyzji o przydzieleniu mieszkania używa systemu punktowego. Dzięki temu w pierwszej kolejności mieszkanie otrzymują najbardziej potrzebujący, a więc samotne matki, bezdomni, ofiary przemocy domowej lub wszelkiego rodzaju katastrof (powódź, pożar.)

Władze lokalne niechętnie przyznają mieszkanie socjalne osobom, które były w konflikcie z prawem, złamały warunki umowy najmu mieszkania (tenancy agreement).

Tenancy Agreement (umowa o najem)

Każdy, kto wprowadza się do domu komunalnego, otrzymuje kopię umowy zwanej na w Wielkiej Brytanii "Tenancy Agreement". Są w niej zawarte informacje o warunkach wynajmu. W umowach znajdują się informacje od wysokości czynszu po pozwolenie na posiadanie zwierzaka. Z umową należy się wnikliwie zapoznać, aby uniknąć rozczarowań i przykrych niespodzianek.

Co zawiera umowa Tenancy Agreement?
Standardowa umowa najmu powinna zawierać następujące informacje:

  • dane stron umowy,
  • adres wynajmowanej nieruchomości,
  • uprawnienia obu stron,
  • okres obowiązywania umowy,
  • informację o wysokości czynszu,
  • informacje dotyczące terminu i sposobie płatności czynszu,
  • informacje dotyczące okresu wypowiedzenia,
  • ilość kluczy w posiadaniu najemcy oraz agencji,
  • przedmioty i meble na stanie w chwili wynajmu nieruchomości,
  • odpowiedzialności za naprawy
     
  • Dowiedz się o doradztwie dla najemców komunalnych

Jak ubiegać się o mieszkanie socjalne?

W tym celu należy skontaktować się z wybranym właścicielem socjalnym bezpośrednio lub poprzez stronę internetową i formularz zgłoszeniowy.

Lista urzędów miejskich wraz z danymi kontaktowymi i adresami stron www dostępna jest na stronie: https://www.gov.uk/find-local-council.

O przyznaniu mieszkania socjalnego decyduje na ogół urzędnik ds. mieszkaniowych (housing advisor) z wydziału mieszkaniowego (housing department).

Wiele spółdzielni mieszkaniowych nie przyjmują podań złożonych bezpośrednio. Przydzielają mieszkania osobom z listy oczekujących zarejestrowanych w urzędzie miejskim.


Wymagane dokumenty

  • potwierdzenie wysokości zarobków (odpowiedniki polskich pasków zatrudnienia – payslipy lub druki P60 i P45).
  • Samozatrudnieni muszą dostarczyć roczne rozliczenie i książkę rachunkową (invoice book);
  • Numer Ubezpieczenia Społecznego (NIN) (National Insurance Number);
  • Dokumenty tożsamości (paszporty) wszystkich osób uwzględnionych w aplikacji
  • Miesięczne wyciągi z konta (bank statements) oraz informujące o stanie oszczędności (savings bank statement);
  • Akty urodzenia dzieci
  • Listę wszystkich poprzednich adresów zamieszkania z okresu ostatnich pięciu lat


Czas oczekiwania na mieszkanie socjalne

Otrzymanie mieszkania czy domu od właścicieli nieruchomości socjalnych może wymagać trochę czasu. Niektórzy czekają ponad 5 lat, inni znacznie dłużej.

Czas oczekiwania zależy między innymi od tego, ile lokali dostępnych jest w danym okręgu i jakiego typu mieszkania poszukujesz. Wpływa na to również liczba osób ubiegających się o przyznanie socjalnego lokum.

Po zaoferowaniu przez miasto mieszkania, ubiegający się ma określoną liczbę dni na zaakceptowanie oferty. Jeśli ją odrzuci, możesz mieć szansę na przydzielenie innego lokum, ale w tej sprawie urzędy miewają różne zasady.

    Komentarze
    • Jarek Pekala
      12 czerwca 2016, 09:42

      czy ktoś redagował ten materiał przed publikacją - tego się czytać nie da....

    • Spoko
      2 lipca 2016, 17:19

      Jak wynająć i ile wynoszą miesięczne opłaty za lokal handlowy w Anglii miasto ok. 100 000 mieszkańców?

    • Design
      29 lipca 2016, 08:46

      Nie za bardzo rozumie ten oto artykul...dotyczy on zachowan spolecznych czy najmu lokalu...bo jesli najmu lokalu to prosze mi wierzyć, redakcja ktora to redagowala mogla by z leksza sie nie co postarac...Bo nie ma zadnej konkretnej informacji co gdzie z czym i jak.... Na przyszlość prosil bym nie co trzymac sie formy tematu.Bo jesli chodzi o spory sąsiedzkie lub nawet spoleczne to po pierwsze od tego jest langlord lub agencja.A jesli to nie pomaga to policja. Są odpowiednie jednostki, ktore sie tym zajmują... Ja wszedlem na strone o tej tematyce, gdyż sadzilem ze bedą jakieś konkretne informac

    • Yardi
      6 sierpnia 2016, 09:15

      Tanie mieso psy jedza..mozna mieszkac obok dilerow ktorzy graja muze z basem do rana ..lub 10 osobowa rodzinke ktorej dzieci obsmaruja ci gownem klamke jak im zwrocisz uwage ..wybor nalezy do ciebie czytelniku ..potencjalny lokatorze blokoflatow z piekla rodem.

    • Majkel
      18 września 2016, 20:16

      My tak zyli z Beato i nam srali na wycieraczke angliki i ich koty też dopiero jak my postawili co trzeba to i sztama jestdo dzisiaj

    • Tomo
      5 lutego 2017, 18:34

      te wypociny nie maja zwiazku z tytulem, kto wam to pisze. wstyd

    • Lolek
      15 marca 2017, 12:12

      Jest git

    • Allahllujja
      23 listopada 2019, 13:40

      przeczesalem internet ale w kazdym artykule ''zapomniano'' dodac ze by aplikowac na takie mieszkanie to trzeba miec 5 letnia historie adresowa w UK....jak dla mnie strata czasu.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama