Wybór studiów i uniwersytetu

23 stycznia 2019, Londynek.net, Brak komentarzy00
Wybór studiów i uniwersytetu

Jeśli myślisz o studiach wyższych, w Wielkiej Brytanii znajdziesz wiele opcji. Studiować warto, wyższe wykształcenie ułatwia znalezienie pracy, poszerza wiedzę i rozwija intelektualnie.

W czym mogą Ci pomóc studia wyższe?

Studia wyższe mogą zwiększyć Twoje szanse na wymarzoną karierę. Badania wskazują, że ludzie którzy ukończyli studia wyższe zarabiają więcej niż Ci, którzy ich nie ukończyli. Mogą oni również mieć większe bezpieczeństwo pracy.

Więcej niż stopień…

W studiach wyższych nie musi koniecznie chodzić o zdobycie tradycyjnego stopnia naukowego. Możesz również zdecydować się na studiowanie typu Foundation Degree, który łączy w sobie naukę akademicką z nauką w miejscu pracy. Możesz również zdecydować się na uzyskanie kwalifikacji związanych z pracą, takich jak Higher National Certificate lub Higher National Diploma.

Jakikolwiek interesuje cię przedmiot, są szanse, że znajdziesz kierunek studiów, który go w sobie zawiera, wybór przedmiotów jest zdecydowanie większy niż w szkole.

Aby dowiedzieć się więcej o studiach i o tym, co możesz studiować, przejrzyj stronę internetową 'Aimhigher: Don't Stop!'.

Drogi na studia wyższe: jakie są możliwości?

Główne drogi do studiów wyższych po 11 roku nauki to:

  • kontynuowanie nauki w trybie dziennym,
  • połączenie nauki i pracy.

Kwalifikacje i przedmioty oraz oceny, które uzyskujesz przed aplikacją na studia mogą mieć znaczenie na kierunki studiów wyższych i uczelnie, na jakie możesz aplikować. W większości przypadków będziesz musiał uzyskać kwalifikacje na poziomie 3 National Qualifications Framework. Niektóre kierunki mają bardzo specyfincze wymagania rekrutacyjne.

Pozostanie w dziennym trybie nauki

Jeśli decydujesz się na pozostanie w dziennym trybie nauki po ukończeniu 11 roku nauki, jest wiele akademickich, związanych z pracą oraz opartych na umiejętnościach kwalifikacji, które możesz wykorzystać do dostania się na studia wyższe.

Dla studentów Wielkiej Brytanii droga akademicka zazwyczaj oznacza GSCE a następnie A levels, Scottish Highers lub Irish Leaving Certificate, ucząc się w szkole lub college'u. Jeśli wolisz praktyczne podejście do nauki, kwalifikacje związane z pracą, które możesz wykorzystać do aplikowania na uniwersytet lub college to:

  • NVQ - National Vocational Qualifications (państwowe kwalifikacje zawodowe).
  • SVQ - Scottish Vocational Qualifications (szkockie kwalifikacje zawodowe).
  • BTEC National Diplomas and Certificates (państwowe dyplomy i certyfikaty BTEC)
  • GCE w przedmiotach stosowanych.

Do aplikacji możesz również wliczyć Key Skills (“umiejętności kluczowe"), są to umiejętności, które muszą mieć pracownicy. Studenci spoza Wielkiej Brytanii mogą aplikować na studia z kwalifikacjami, takimi jak Matura Międzynarodowa i Matura Europejska.

Przejdź do działu Kwalifikacje, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Nauka podczas pracy

Jeśli chcesz zacząć pracować po ukończeniu 11 roku nauki, możesz zdecydować się na praktyki - jako droga do studiów wyższych. Aby dostać się na studia wyższe, zazwyczaj będziesz musiał wziąć udział w praktykach zaawansowanych (Advanced Apprenticeship). Prowadzi to do NVQ na poziomie 3 National Qualifications Framework. Jako praktykant, uzyskasz również Key Skills, certyfikat techniczny lub inna kwalifikację odpowiednią dla twojej pracy. One również liczą się w rekrutacji na studia.

Na niektórych kierunkach, uczelnia na którą starasz się dostać będzie brała pod uwagę zarówno Twoje doświadczenie w pracy, jak i Twoje kwalifikacje. Przykładowo, jeśli chcesz dostać się kurs Foundation Degree, może okazać się, że Twoje doświadczenie w pracy jest brane pod uwagę.

Jakich ocen będziesz potrzebować?

Różne kierunki studiów mają różne wymagania rekrutacyjne. Jeśli myślisz już o konkretnych studiach dziennych, możesz sprawdzić wymagania na stronie internetowej Universities and Colleges Admission Service (UCAS).

Co do studiów zaocznych, zdobądź prospekt uniwersytetu lub college'u - większość z nich jest teraz dostępnch online.

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, możesz skontaktować się z danym uniwersytetem lub college'em, żeby sprawdzić czy przedmioty, których planujesz się uczyć są tam dostępne. Większość uczelni przeprowadza dni otwarte, na których możesz zobaczyć sam, co szkoła ma do zaoferowania..

*Szukaj kursu na studiach wyższych

Znajdź kierunek w college’u lub uniwersytecie

Wybierając kierunek, zastanów się nad rodzajem kwalifikacji, jaki chcesz ustalić, jaki styl studiowania najbardziej Ci odpowiada i jakie są standardy nauczania. Możesz szukać kierunków online.

O wiele więcej przedmiotów jest dostępnych w ramach studiów wyższych niż w szkole. Wiele z nich jest zawodowych, prowadzą one bezpośrednio do pracy zawodowej, takiej jak pielęgniarstwo oraz księgowość. Inne są akademickie, mieszczą się one w zakresie obejmującym przedmioty jakich mogłeś uczyć się już wcześniej, czyli przykładowo język francuski czy też geografia oraz mniej znane, takie jak polityka społeczna.

Jeśli nie jesteś pewien, co chcesz studiować, narzędzia internetowe takie jak Test Stamford mogą pomóc ci znaleźć kierunek, który pomoże Ci wykorzystać Twoje uzdolnienia i zrealizować aspiracje zawodowe. Jeśli jesteś uczniem szkoły, możesz również tam uzyskać poradę odnośnie studiów.

* Zrób test Stamford

Zastanów się nad trybem nauki, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby oraz zaangażowanie - możesz wybrać różne opcje nauki - dzienne, zaoczne lub elastyczne drogi nauczania, takie jak e-learning lub nauka na odległość. Przemyśl również, jakie kwalifikacje są dla Ciebie najlepsze. Wielu ludzi zdobywa tytuły licencjata nauk ścisłych (bachelor of science - BSc) lub licencjata nauk humanistycznych (bachelor of arts - BA). Inne możliwości to Foundation Degree (kierunek przygotowujący na studia), Higher National Certificate (HNC), Higher National Diploma (HND) lub dyplom studiów wyższych (higher education diploma).

Dowiedz się więcej tutaj.

Kiedy już wiesz, jaki kierunek chciałbyś studiować:

  • w sprawie studiów dziennych oraz zaocznych kieruneków Foundation Degreefor, udaj się na stronę internetową Universities and Colleges Admissions Service (UCAS), aby odnaleźć kierunek, który cię interesuje;
  • w sprawie studiów zaocznych (innych niż Foundation Degrees) albo skontaktuj się bezpośrednio z daną szkołą wyższą lub szukaj kieruneków na Directgov;
  • Strona internetowa UCAS poda Ci również informacje o wymaganiach, które musisz spełnić, aby dostać się na wymarzone studia.

*Szukaj kierunku na stronie internetowej UCAS

Dowiedz się więcej o uniwersytecie albo college’u

Kiedy już dowiesz się, które szkoły prowadzą kierunki, którymi jesteś zainteresowany, sprawdź ich strony internetowe lub prospekt, żeby uzyskać więcej informacji o kierunku - na przykład jakie obejmuje zagadnienia i jak jest oceniany.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Sprawdź jakość kierunku i akredytację

Dowiedz się jak Twój kierunek ma się w stosunku do innych:

W niektórych profesjach uznawane są związane z nimi kierunki. Jeśli chcesz rozpocząć karierę zawodową w konkretnym zakresie, sprawdź czy Twój kierunek jest uznawany w danym zawodzie. Każda szkoła powinna dać Ci tę informację.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama