Wniosek o paszport

2 maja 2018, Londynek.net 5550
Wniosek o paszport
Czas oczekiwania na paszport wynosi z reguły 7-8 tygodni, w okresie letnim może się wydłużyć. (Fot. Thinkstock)

W jaki sposób ubiegać się o polski paszport w Wielkiej Brytanii?

Paszport jest dokumentem tożsamości wydawanym przez państwo i na jego mocy można przekraczać granice państwowe.

Dla żyjących w Wielkiej Brytanii Polaków paszport nie jest koniecznością, gdyż na mocy układu z Schengen obywatele UE mogą przekraczać granice na podstawie dowodu osobistego (transport lotniczy).

Należy jednak pamiętać, że paszport jest niezbędny, aby odbyć podróż do jakiegokolwiek kraju spoza UE. Od 2009 roku w Polsce wydawane są paszporty biometryczne, które na przykład pozwalają Polakom bez wizy wjechać do Kanady.

Najczęstsze pytania

Czy aby wyrobić paszport muszę wracać do Polski?
Nie. Obywatele przebywający w UK i posiadający dowód tożsamości z aktualnym zdjęciem, jak np. dowód osobisty lub prawo jazdy mogą złożyć wniosek o wydanie paszportu w odpowiedniej placówce konsularnej w Wielkiej Brytanii.

Osoby, które nie posiadają innego dokumentu ze zdjęciem, mogą liczyć na wydanie paszportu tymczasowego, umożliwiającego powrót do Polski i wyrobienie dokumentu tożsamości, na którego podstawie mogą potem aplikować o paszport.

Czy aby wyrobić paszport muszę mieć PESEL?
Tak, o wyrobienie paszportu mogą się starać tylko osoby posiadające numer PESEL. Osoby nie posiadające numeru PESEL muszą złożyć wniosek o jego wydanie.

Czy mogę złożyć wniosek drogą pocztową lub on-line?
Nie, wniosek o wydanie paszportu można złożyć wyłącznie osobiście w odpowiedniej placówce konsularnej w Wielkiej Brytanii.

UWAGA!!!
Decyzją konsulatu w Londynie, aby złożyć wniosek paszportowy należy wcześniej się umówić. W tym celu należy zarejestrować się on-line. Rejestracji można dokonać tutaj.

Ile muszę czekać na paszport?
Czas oczekiwania na paszport wynosi z reguły 7-8 tygodni. Należy pamiętać jednak, że czas oczekiwania może wydłużyć się  w okresie wakacyjnym.

Co jeśli muszę otrzymać  paszport szybciej?
Wówczas należy to zgłosić urzędnikowi. Poprosi on wówczas o pisemne potwierdzenie przyczyny, dla której potrzebujemy szybciej dokumentu i przyspieszy termin jego wydania. Jeśli na przykład udajemy się na wyjazd służbowy, będziemy potrzebowali zaświadczenia od pracodawcy o odbyciu takiej podróży i będzie ono podstawą do odbioru paszportu.

Na jak długo wydawany jest paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy ważny jest przez okres w nim wskazany, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy od daty wydania.

Ile kosztuje paszport?
Opłaty za wydanie paszportu wynoszą odpowiednio:

Paszport 10-letni dla osoby dorosłej - 89 funtów 
Paszport dla studentów, rencistów, kombatantów -  45 funtów
Paszport utracony z winy posiadacza -  265 funtów
Paszport tymczasowy, - 33 funtów

Czy to prawda, że muszę dać odciski swoich palców przy składaniu wniosku paszportowego?
Tak, każdy składający wniosek o paszport musi złożyć odciski palców w konsulacie za pomocą specjalnego czytnika. Związane to jest z wprowadzeniem w Polsce paszportów biometrycznych.

Dokumenty potrzebne do wydania paszportu:

1.Dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie - ważny paszport, lub w przypadku gdy osoba wnioskująca nie posiada lub nie posiadała nigdy paszportu, ważny dowód osobisty. Osoby dorosłe, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu i/lub dowodu osobistego przedstawiają dokument o nadaniu polskiego obywatelstwa lub poświadczenie polskiego obywatelstwa. W trakcie składania wniosku niezbędne jest okazanie posiadanego paszportu, nawet jeśli jest nieważny.

2. Wypełniony formularz - Wniosek o wydanie paszportu - 1 egzemplarz dostępny w urzędzie;

3.Jedno wycięte zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym, jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie twarz i oczy, tak, aby twarz zajmowała 70-80% fotografii. Zdjęcie ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, nieprzysłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami

4. Do wglądu dokument potwierdzający adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii, np. umowa o pracę, dokument rejestracyjny z Home Office, rachunek za gaz, elektryczność, council tax.

5.Legitymacja studencka/szkolna lub zaświadczenie potwierdzające pobieranie nauki, legitymacja emeryta lub rencisty, legitymacja kombatancka - w celu przyznania zniżki w opłacie.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (55)


Wojtek

Czesc , mam pytanie , zgubilem dowod osobisty w uk zapisalem sie juz na spotkanie w sprawie wyrobienia paszportu tymczasowego ale przeczytalem ze musze miec jakis dokument potwierdzajacy tozsamosc i obywatelstwo a jedyny jaki posiadalem to byl dowod :) i nie jestem pewien czy mi beda chcieli wyrobic ten paszport , probowalem sie donich dodzwonic ale caly czas zajeta linia . Z gory dzieki za odpowiedz

M s

Składając wniosek o paszport można mieć "przeterminowany" paszport lub dowód. Chodzi tylko o potwierdzenie tożsamości. Stary paszport zabiorą, dowodu nie. Dokumentem potwierdzającym adres może być list z banku, opłacony rachunek (ale nie za komórkę), byłam dzisiaj ale nikt ode mnie tego nie chciał. Nie wiem natomiast skąd pobrać wniosek, ja wzięłam z konsulatu. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie, można płacić kartą. Od razu dostaje się kartkę z datą odbioru paszportu.

~AK

Dzieki za posta M s, czy mozesz powiedziec, czy formularz wniosku mozna pobrac i wypelnic na miejscu w tym samym dniu co umowione spotkanie, czy trzeba jechac do konsulatu po wniosek wczesniej i na spotkanie przyjsc juz z wypelnionym? Czy to dlugi formularz? Zawiera np. historie adresow?

~Vs

Tak, wniosek to krótki formularz który można wypełnić na miejscu.

~Bella

witam , mam pytanie ... czy ktos sie orientuje czy moge wyrobic passport mojemu synkowi (9 lat) bez zgody jego ojca? - jestesmy po rozwodzie tu w anglii . W pl potrzebna jest zgoda obojgu rodzicow (podpis ) a jak sprawa wyglada w uk?

~Gr

nie mozna wyrobic paszportu bez zgody ojca,malo tego oboje musza byc na miejscu by podpisac. Chyba ze ojciec jest pozbawiony praw ,lub ma ograniczone-wowczas trzeba przedstawic wyrok z sadu

Przemek izbinski

jezeli pozbawilas ojca praw rodzicielskich to nie potrzeba jego zgody

Piotr Z

cena za paszport 10-letni to 89 GBP a nie 93 GBP

~Zaba

W sierpniu skończył mi się paszport, zorientowałem się wczoraj, tydzień przed wyjazdem za granicę, nie do Polski, dowodu brak, jaki jest najszybszy sposób wyrobienia paszportu?

~Paszport tymczasowy

hej ktos mi moze powiedziec na ile czasu daja ten paszport tymczasowy? dziekuje badrdzo z gory

Joja S.

Paszport tymczasowyważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej niż przez 12 miesięcy od daty wydania

Monika Nieboj

Witam. Zgubiłam paszport, czy jest możliwość wyrobienia tymczasowego paszportu zamiast biometrycznego? Potrzebuje go jak najszybciej.

~Czytelnik

@Monika Niboj - oczywiście, ze jest trzeba się tylko skontaktować z konsulatem

~Nowy Beneficiarz

Jak załatwić wszystkie benefity prosze pilnie o pomoc rodacy kochani;D

~Lakis

jestem bardzo ciekawy podstawy prawnej, na której to polska placówka dyplomatyczna na statusie ex terytorialnym pobiera opłaty w walucie innej niż złoty polski, a urzędnik ma zgodę ministerstwa finansów na przyjmowanie pieniędzy w walucie jeżeli nie jest upoważnionym pracownikiem NBP

 
12341-15 (55)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama