Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wczesna nauka

Wczesna nauka
Warto pamiętać, że rozwój dziecka przebiega najszybciej w pierwszych trzech latach życia, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych 12 miesięcy. (Fot. Getty Images)
Maluchy zaczynają swoją naukę natychmiast po urodzeniu. Chętnie się rozwijają poprzez nowe doświadczenia i naukę różnorodnych czynności, kontakty z ludźmi i odkrywanie świata dookoła. Wiedza na temat prawidłowego rozwoju dziecka jest szczególnie cennym narzędziem nie tylko dla rodziców.
Reklama
Reklama


Nigdy nie jest za wcześnie na naukę. Ostatnie badania wykazały, że niemowlęta i małe dzieci są pojętnymi uczniami i zaczynają naukę nawet przed swoimi narodzinami.

Dobra opieka i wczesna edukacja może pomóc Twojemu dziecku w dobrym starcie do rozwoju i nauki. Pomoże też dziecku, kiedy pójdzie do szkoły i później.

Okres do 3 roku życia jest ważny

Jeśli Twoje dziecko będzie uczęszczało do żłobka, przedszkola czy innych podobnych instytucji, ludzie pracujący z nim będą korzystać z porad przewodnika "Lata 0-3 są ważne: wspieranie dzieci w ich najmłodszych latach" ("Birth to three matters").

Te porady są ważne dla wszystkich uczących i opiekujących się dziećmi w wieku do trzech lat. Koncentrują się na czterech aspektach rozwoju dziecka: fizycznym, psychicznym, naukowym i środowiskowym.

Te cztery aspekty to:

* silne dziecko,
* sprawny rozmówca,
* pojętny uczeń,
* zdrowe dziecko.

Silne dziecko

W pierwszych trzech latach dziecko dowiaduje się: kim są ci dookoła, jacy oni są i co mogą robić. Badają różnymi sposobami powiązania między sobą a tymi dookoła, mają potrzebę bycia zauważonymi i docenionymi.

Ludzie pracujący z Twoim dzieckiem mogą dostarczyć mu zabaw i praktycznych czynności poprzez:

  • rozmieszczanie dużej ilości lusterek w różnych miejscach aby pomóc dzieciom dowiedzieć się jak one wyglądają i kim są;
  • pozwalanie dzieciom na podejmowanie decyzji o tym jak i gdzie pokazać ich rysunki i jakimi zabawkami się bawić;
  • używanie różnych głosów do opowiadania historyjek i angażowanie dziecka gdzie tylko możliwe, przez używanie kukiełek i miękkich zabawek;
  • zapewnianie przebrań i rekwizytów pomagających dzieciom w poznaniu jak to jest być kimś innym
  • dostarczanie możliwości doświadczania nowych rzeczy za pomocą wszystkich możliwych zmysłów, np. poprzez relaksującą muzykę, delikatne oświetlenie czy przyjemne zapachy;

Sprawny rozmówca

W miarę jak Twoje dziecko rośnie, staje się coraz bardziej towarzyskie, uczy się efektywnie porozumiewać, rozumieć innych i dokonywać wyborów.

Ludzie pracujący z Twoim dzieckiem mogą dostarczyć mu zabaw i praktycznych czynności poprzez:

  • zabawy z podziałem na role, przebieranie się, wizyty w parkach, sklepach lub bibliotekach, zachęcanie do wcielania się w role, spotykanie się z ludźmi i wyrażanie uczucia i myśli;
  • zapewnienie kaset z rymowankami i historyjkami, dźwiękami, wierszykami, mówionymi słówkami, niektóre wymagają od dziecka odpowiedzi, reakcji, inne angażują je w słuchanie;
  • okazywanie zainteresowania tym, co dziecko pokazuje i na co ma ochotę, poprzez zapewnienie zabaw ruchowych, gier, zabaw i historyjek;
  • dawanie dzieciom okazji do dokonywania wyborów, np. którą łyżkę wybrać, który śliniaczek założyć, jakiej wielkości pędzla użyć, wyjść na zewnątrz czy zostać w środku.

Pojętny uczeń

Rysowanie, słówka zabawy z używaniem wyobraźni zachęcają Twoje dziecko do odkrywania i rozwijania swojej kreatywności.

Ludzie pracujący z Twoim dzieckiem mogą dostarczyć mu zabaw i praktycznych czynności poprzez:

  • zapewnianie dzieciom środków do zabaw, takich jak naczynia kuchenne, drewniane klocki, miękkie zabawki;
  • robienie z dzieckiem pamiętnika ze zdjęciami dla zachowania ważnych wydarzeń takich jak wizyty w niezwykłych miejscach;
  • stwarzanie okazji do zabaw z piaskiem, wodą i ciastoliną
  • tworzenie kolekcji przedmiotów używanych na co dzień takich jak drewniane kołki, łyżki, garnki, korki, szyszki, pudełka, które mogą służyć do samodzielnych zabaw lub razem z dorosłymi lub innymi dziećmi;

Zdrowe dziecko

W miarę jak Twoje dziecko rośnie, uczy się okazywać uczucia i radzić z nowymi sytuacjami. Rozwija swoje zdolności fizyczne i poznaje własne ciało. Uczy się także granic, zasad i proszenia o pomoc.

Ludzie pracujący z Twoim dzieckiem mogą dostarczyć mu zabaw i praktycznych czynności poprzez:

  • zapewnienie historyjek, obrazków, kukiełek, które pozwalają dziecku doświadczać i mówić o uczuciach;
  • konsekwencji w traktowaniu zachowań takich jak drapanie i gryzienie;
  • zapewnianie naturalnych rekwizytów do zabaw takich jak pudełka, koce, aby zabawa mogła podążać w różnych kierunkach.

Nauka między 3 a 5 rokiem życia

Poziom przedszkolny jest przeznaczony dla dzieci między 3 a 5 rokiem życia i trwa od momentu, kiedy dzieci idą do żłobka lub przedszkola do chwili rozpoczęcia szkoły podstawowej. Jest to odrębny etap uczenia się, w którym dziecko poznaje świat poprzez zabawę która determinuje jego indywidualne potrzeby i zainteresowania.

Poziom przedszkolny – gdzie się udać

Wszystkim dzieciom w wieku 3-4 lat przysługuje miejsce w placówce państwowej. Są to między innymi zerówki, żłobki, grupy przedszkolne, przedszkola i ośrodki dla dzieci, w których dzieci są pod opieką dobrych opiekunów.

Nauka na poziomie przedszkolnym

Młode dzieci posiadają bardzo różnorodne doświadczenia, umiejętności i zainteresowania w momencie zapisania ich do szkoły w wieku 3, 4 czy 5 lat. Potrzebują dobrze zaplanowanego i przemyślanego programu nauczania, który powiększy ich wiedzę i umożliwi im odnoszenie pierwszych sukcesów w atmosferze troski o ich dobro i z poczuciem własnej wartości. Poziom przedszkolny jest podzielony na 6 etapów:

Rozwój osobisty, społeczny i emocjonalny

Twoje dziecko zdobędzie pewność siebie, rozwinie swoje zainteresowania, pozna swoje potrzeby, nauczy się odróżniać dobro od zła; zdobędzie też podstawowe umiejętności manualne, np. będzie w stanie samo się ubrać i rozebrać.

Komunikacja, język, czytanie i pisanie

Twoje dziecko nauczy się mówić głośno i wyraźnie, będzie opowiadać historyjki, śpiewać piosenki i recytować proste wierszyki; będzie poznawać i naśladować nowe dla niego dźwięki oraz łączyć je z odpowiednimi literami alfabetu. Będzie uczyć się pisać znane mu wyrazy i nauczy się używać ołówka.

Matematyka

Umiejętności matematyczne Twojego dziecka mogą się rozwijać dzięki bajkom, piosenkom, zabawom i używaniu wyobraźni. Dziecko oswoi się z liczbami oraz z takimi wyrażeniami jak "cięższe niż" lub "większe". Pozna kształty i przestrzeń.

Znajomość i zrozumienie słowa

Dziecko będzie poznawać otaczający je świat, zadając dużo pytań. Będzie się uczyć budować z różnych materiałów, poznawać urządzenia codziennego użytku i do czego się ich używa. Pozna przeszłość swoją, usłyszy historie na temat przeszłości swojej rodziny. Dowie się o istnieniu innych kultur i wierzeń.

Rozwój fizyczny

Dziecko nauczy się poruszać bardziej pewnie, kontrolować swoje ciało i posługiwać się różnymi przedmiotami.

Rozwój kreatywności

Twoje dziecko będzie poznawać kolory i kształty, spróbuje tańca, opowiadania historyjek, tworzenia muzyki oraz innych rzeczy. Program nie stosuje presji, dzięki czemu przez większość czasu dzieci myślą że nie robią nic poza bawieniem się. Czasami dziecko może wybrać, co chce robić. Innym razem bierze udział w zajęciach, które uczą je koncentracji i rozwijają konkretną umiejętność, np. używanie nożyczek czy klejenie kartek.

Rozwój Twojego dziecka

Ocena wystawiana pod koniec poziomu przedszkolnego nazywa się Foundation Stage Profile (FSP). FSP to część państwowego programu umożliwiająca nauczycielom podanie swoich spostrzeżeń i podsumowanie osiągnięć Twojego dziecka pod koniec jego pierwszego okresu uczenia się. Dzięki FPS dowiesz się o postępach Twojego dziecka na wszystkich 6 etapach poziomu przedszkolnego. Dzieci nie zdają żadnych testów; nauczyciele podsumowują ich osiągnięcia na podstawie własnych obserwacji w ciągu całego roku zerowego. Dzieci nie są w żaden sposób oceniane.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama