Utrata polskich dokumentów w UK

19 lutego 2019, Londynek.net 200
Utrata polskich dokumentów w UK
Polski paszport. (Fot. Wikipedia.org)

W przypadku kradzieży dokumentów, kiedy znajdujesz się poza granicami Polski - możesz liczyć na pomoc. Choć sytuacja może wydawać się beznadziejna, jest z niej wyjście.

Utratę paszportu należy zgłosić na najbliższym posterunku policji. Następnie w konsulacie RP trzeba złożyć wniosek o nowy paszport – nie wolno zapomnieć o formularzu "Zgłaszanie terminu i okoliczności utraty paszportu”.

Jeśli stracisz nie tylko paszport, ale także dowód osobisty, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana: podczas gdy bez paszportu możesz przekroczyć granicę posługując się dowodem osobistym, bez żadnego dokumentu potwierdzającego Twojej tożsamość jest to niemożliwe.

W takim przypadku konsulat może wydać Ci paszport tymczasowy – taki paszport wydaje się podczas różnych wydarzeń losowych, na które nie miałeś wpływu (śmierć kogoś bliskiego, zakupiony już wcześniej bilet lotniczy czy wspomniana kradzież dokumentów).

Aby złożyć podanie o taki paszport, musisz udowodnić, że jego brak faktycznie spowodowany jest jednym z takich wydarzeń, czyli musisz przedstawić np. zgłoszenie na policję o kradzieży dokumentów, akt zgonu, etc.

Oprócz tego należy złożyć:

  • wypełnione podanie w dwóch egzemplarzach;
  • trzy aktualne fotografie (wymiary: 3,5 x 4,5 cm,);
  • informacje dotyczące daty i miejsca utracenia dokumentu;
  • potwierdzenie tożsamości i obywatelstwa w postaci, np. potwierdzenia złożonego przez osobę trzecią posiadającą polski paszport lub dowód osobisty.

O dowód – nie możesz ubiegać się w konsulacie o jego wydanie, ponieważ tylko urząd gminy jest uprawniony do jego wydania. Trzeba złożyć w urzędzie wniosek o wydanie nowego dokumentu, dostarczając informacje na temat okoliczności utraty dokumentu.

Jeśli zgubiłeś kartę (lub ktoś Ci ją ukradł), natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Zazwyczaj można zablokować kartę w trybie natychmiastowym, a nową kartę powinieneś dostać w ciągu tygodnia lub siedmiu dni roboczych. Nie będziesz mógł w tym czasie korzystać z bankomatu – a przelewy i inne operacje będą musiały być wykonywane przez Ciebie osobiście lub czekiem.

Podobnie należy zgłosić utratę prawa jazdy – niejednokrotnie może ono przez złodzieja użyte jako dowód tożsamości. Jeśli prawo jazdy, które utraciłeś było polskie, musisz zgłosić to do urzędu gminy.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Dana7

skradziono mi dowod osobiusty i paszport w uk jak wrucic do polski

~Czytelnik

No,tak, my musimy okazać dowód tożsamości by przekroczyć granicę, ale imigranci nie muszą przechodzą bez kontroli. To jest ta poprawność polityczna.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 27 marca 2020

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0218 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.5246 zł -0.07 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.1127 zł -0.09 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.2675 zł -0.05 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9182 zł -0.05 zł

Przelicznik walut

na
Reklama