Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski
Jeśli jesteś rodzicem dziecka poniżej 5. roku życia lub niepełnosprawnego dziecka poniżej 18. roku życia, masz ustawowe prawo do niepłatnego urlopu, aby się nim zajmować.
Reklama
Reklama

Jeśli pracujesz dla tego samego pracodawcy od roku, przysługuje Ci:

  • 13 tygodni urlopu (w sumie, nie rocznie) na każde dziecko, aż do ich 5. urodzin (lub do czasu kiedy upływa 5 lat od rozpoczęcia adopcji),
  • 18 tygodni na każde niepełnosprawne dziecko, aż do jego 18. urodzin.

Urlop rodzicielski czy ojcowski?

Urlop rodzicielski jest zazwyczaj niepłatny. Różni się od urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego, które są związane z narodzinami dziecka i od urlopu adopcyjnego, który przysługuje pracownikowi adoptującemu dziecko.

Masz prawo do urlopu rodzicielskiego, jeśli:

  • pracujesz dla tego samego pracodawcy od co najmniej roku,
  • jesteś pracownikiem (employee) z umową o pracę (większość pracowników szeregowych nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego),
  • Twoje imię widnieje na metryce urodzin dziecka lub
  • Twoje imię widnieje na dokumentach adopcyjnych dziecka lub
  • przysługuje Ci prawo do opieki nad dzieckiem poniżej 5. roku życia (lub 18, jeśli jest niepełnosprawne).

Każde z rodziców ma prawo do urlopu rodzicielskiego. Jeśli jesteście w separacji lub Twój były partner opiekuje się dziećmi, masz prawo do urlopu rodzicielskiego, jeżeli przyjmiesz prawną odpowiedzialność rodzicielską nad dziećmi.

Rodzice zastępczy nie mają prawa do urlopu rodzicielskiego.

Jeśli nie przysługuje Ci urlop rodzicielski, ale potrzebujesz czasu do opieki nad dzieckiem, możesz:

  • wziąć płatny urlop,
  • poprosić pracodawcę o niepłatny urlop,
  • poprosić pracodawcę o ruchome godziny pracy.

Jeśli zachodzi nagła potrzeba i musisz wziąć wolne od ręki, Twój pracodawca może dać Ci urlop jednodniowy lub kilka godzin wolnych na opiekę.

Jak długi urlop rodzicielski możesz dostać?

Podstawowo przysługuje Ci 13 tygodni wolnego (w sumie, nie rocznie) na każde dziecko poniżej 5. roku życia. Jeśli dziecko jest adoptowane, masz czas na wykorzystanie tych 13 tygodni do momentu, w którym mija 5 lat od rozpoczęcia adopcji lub kiedy dziecko kończy 18 lat. Jeśli Twoje dziecko jest niepełnosprawne (to znaczy dostaje rentę inwalidzką) masz prawo do 18 tygodni wolnego aż do jego 18. urodzin.

Plany urlopu rodzicielskiego

Gdzie tylko się da, pracodawcy i pracownicy powinni ustalać między sobą, jak będzie wyglądał urlop rodzicielski, lecz jeśli jest to niemożliwe, poniższy "plan awaryjny" przysługuje Ci automatycznie.

Liczenie w tygodniach

Urlop musi być liczony w pełnych tygodniach, więc jeśli chcesz mieć wolne w różnych sytuacjach, żeby, np. zabrać dziecko do dentysty, powinieneś poprosić szefa o ruchome godziny pracy lub wykorzystać część swojego urlopu.

Jeśli Twoje dziecko jest niepełnosprawne, przysługują Ci pojedyncze dni wolne od pracy, tak aby umożliwić Ci regularne wizyty w szpitalu.

Cztery dni w tygodniu

Nie możesz wziąć więcej niż cztery dni z tygodnia na to samo dziecko w ciągu roku.

Uprzedź pracodawcę

Musisz uprzecić pracodawcę z 21-dniowym wyprzedzeniem, zanim udasz się na urlop rodzicielski. Aby ułatwić sprawy Twojemu szefowi, daj mu takie uprzedzenie na piśmie.

Czy Twój pracodawca może odłożyć Twój urlop na później?

Jeżeli starasz się o urlop rodzicielski w terminie późniejszym niż zaraz po narodzinach dziecka lub adopcji, Twój pracodawca może odłożyć przysługujący Ci urlop nawet o pół roku, jeśli uzna że Twoje wcześniejsze odejście miałoby zły wpływ na interes firmy.

Jeśli opóźnienie przekroczy okres przysługującego urlopu, nadal możesz go wykorzystać. Aby móc odłożyć Twój urlop na inny termin, szef musi Cię o tym poinformować w ciągu 7 dni od otrzymania od Ciebie informacji o chęci odejścia na urlop rodzicielski.

Przeniesienie urlopu

Jeśli jesteś w nowej pracy, możesz przenieść swój urlop rodzicielski. Nie będziesz wtedy mieć prawa do urlopu aż do skończenia pierwszego roku pracy dla tego pracodawcy.

Urlop płatny

Ustawowy urlop rodzicielski jest niepłatny, ale jeśli masz niskie dochody, możesz się starać o zasiłek dla osób o niskich dochodach.

Dodatkowa pomoc od pracodawcy

Niektórzy pracodawcy ustalają specjalne zasady dotyczace urlopu rodzicielskiego, które są lepsze niż nasz „plan awaryjny" (na przykład może Ci przysługiwać urlop rodzicielski nawet, jeśli pracujesz w swojej firmie krócej niż rok). Więcej informacji znajdziesz w umowie o pracę lub informatorze dla personelu. Jeśli nie, zapytaj o to swojego pracodawcę.

Czy Twoje prawa i warunki pracy zmienią się, kiedy będziesz na urlopie rodzicielskim?

Kiedy jesteś na urlopie rodzicielskim, przysługują Ci wszystkie prawa pracownicze, poza prawem do otrzymywania wypłaty. Jeżeli urlop nie jest dłuższy niż 4 tygodnie rocznie, masz możliwość powrotu do tej samej pracy. Twój pracodawca nie ma prawa traktować Cię niesprawiedliwie lub zwolnić za udanie się na urlop rodzicielski czy też pytanie o taką możliwość.

Co robić, jeśli nie dostajesz pozwolenia na urlop rodzicielski?

Jeśli przysługuje Ci taki urlop, a szef go odmawia, porozmawiaj z nim lub dowiedz się w dziale personalnym jakie są tego przyczyny. Jeśli możesz skorzystać z usług przedstawiciela pracowniczego (np. urzędnik związku zawodowego), może to rozwiązać problem. Jeśli i to nie zadziała, możesz złożyć skargę korzystając z procedury rozpoznawania skarg. Jeśli i to Cię nie zadowoli, masz prawo złożyć skargę do Sądu Pracy.

Gdzie uzyskać pomoc?

Poradnia rodzinna oraz poradnia i komisja pojednawcza w sprawach pracowniczych oferują darmowe, dyskretne i bezstronne rady w zakresie prawa pracy. Możesz zadzwonić pod numer zaufania Acas: 08457 47 47 47 między 8:00 a 18:00, od poniedziałku do piątku.

Twoje lokalne biuro doradztwa personalnego (CAB) może udzielić Ci darmowych i bezstronnych porad. Możesz znaleźć adres najbliższego biura CAB w książce telefonicznej lub w internecie.

Jeśli jesteś członkiem związku zawodowego, możesz u nich szukać pomocy, rady i wsparcia.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama