Menu

Urlop adopcyjny

Urlop adopcyjny
Adoptując dziecko przysługuje Ci prawo do 52 tygodni urlopu,
w tym 39 płatnego. Dowiedz się więcej o warunkach urlopu i prawach, jakie Ci przysługują.
Reklama
Reklama

Podstawowe informacje na temat urlopu adopcyjnego i płacy

Ustawowy urlop adopcyjny (Statutory Adoption Leave) trwa 52 tygodnie. Ustawowa płaca adopcyjna pokrywa z tego do 39 tygodni, kwotą do 112.75 tygodniowo. Płatny urlop adopcyjny przysługuje tylko tylko pracownikom adoptującym dziecko samotnie lub jednej osobie z pary adoptującej wspólnie. Para może sama zdecydować, które z nich weźmie płatny urlop. Drugi partner lub partner kobiety adoptującej może wziąć płatny urlop rodzicielski.

Adopcja dziecka z zagranicy

Płatny urlop przysługuje zarówno w przypadku adopcji dziecka z Wielkiej Brytanii, jak również z zagranicy, jednak niektóre szczegóły mogą być inne w tym drugim przypadku.

Aby przysługiwały Ci urlop i płaca, musisz być pracownikiem (employee). Jeśli jesteś robotnikiem (worker), nie przysługuje Ci urlop, ale może przysługiwać płaca.

Pomoc indywidualna

Możesz liczyć na pomoc osobistą, aby dowiedzieć się, do której kategorii się zaliczasz, korzystając z Osobistego Interaktywnego Przewodnika po Prawie Pracy (Tailored Interactive Guidance on Employment Rights, TIGER).

To narzędzie obliczy, czy kwalifikujesz się na płatny (lub bezpłatny) urlop adopcyjny, a jeśli tak, ułoży specjalnie dla Ciebie interaktywny kalendarz do zaplanowania Twojego urlopu.

Program przedsiębiorstwa

Twój pracodawca może mieć własny program niż ten ustawowy. Sprawdź swoją umowę o pracę lub informator dla personelu aby poznać więcej szczegółów, lub po prostu zapytaj swojego pracodawcę. Nie może on zaoferować mniej, niż jest w programie ustawowym.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama