Ubezpieczenie zdrowotne

6 czerwca 2018, Londynek.net 110
Ubezpieczenie zdrowotne
Wszystkie osoby, które są rezydentami UK, czyli te, dla których Wielka Brytania jest centrum życiowych interesów, czyli żyją i pracują na Wyspach są objęte państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym. (Fot. Thinkstock)

Przed wyjazdem na Wyspy, warto zapoznać się z funkcjonowaniem brytyjskiej służby zdrowia. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu zdrwotnym, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym.

Aby ubezpieczyć się w NHS , niezbędne jest posiadanie numeru  NIN (National Insurance Number). Z tym numerem wystarczy zgłosić się do wybranej przychodni i lekarza GP (General Practitioner).

General Practitioner to tzw. lekarz pierwszego kontaktu, lekarz rodzinny – to właśnie z nim trzeba się kontaktować w większości spraw zdrowotnych. Usługi GP są bezpłatne. Oczywiście należy pamiętać, że w Wielkiej Brytanii funkcjonuje również prywatna opieka medyczna – tam za każdą wizytę trzeba będzie płacić. U lekarza GP można też uzyskać skierowania do lekarzy specjalistów (oprócz stomatologa i okulisty).

NHS nie refunduje usług okulistycznych i stomatologicznych – w tych przypadkach trzeba pokryć część lub całość kosztów związanych z leczeniem.

W przypadku wyjazdu turystycznego warto zaopatrzyć się jeszcze w Polsce w EHIC Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego lub inną kartę zawierającą ubezpieczenie zdrowotne. 

Normalnie pracujący i samozatrudnieni odprowadzają odpowiednie składki na ubezpieczenie zdrowotne, co pozwala na korzystanie z brytyjskiej służby zdrowia na zasadach identycznych jak dla miejscowych. Kiedy praca jest już pewna, nie ma potrzeby się martwić – można się zarejestrować w NHS.

Ubezpieczenie będzie obowiązywało od momentu rozpoczęcia pracy. W przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii i szukania pracy dopiero na miejscu – nie ma się prawa do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Takie prawo uzyskuje się dopiero po rocznym pobycie w Zjednoczonym Królestwie. 

Co jeśli ktoś jest tymczasowo w UK i nie odprowadza składek na ubezpieczenie zdrowotne?

System opieki zdrowotnej (NHS) przewidział również taki scenariusz i stara się zapewnić pomoc medyczną każdemu, kto obecnie przebywa w UK i potrzebuje nagłej opieki medycznej. Nawet, jeśli taka osoba nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego w UK, może bezpłatnie otrzymać następującą pomoc:

  • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (GP)
  • nagły wypadek i związana z nim hospitalizacja
  • diagnoza i leczenia chorób zakaźnych
  • diagnoza i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową
  • planowanie rodzinnego 
  • pomoc i leczenie psychologiczne lub psychiatryczne w wyniku nagłej sytuacji traumatycznej
 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~1

1

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 1 kwietnia 2020

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1588 zł 0.05 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.5694 zł 0.02 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.1701 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.3236 zł 0.02 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9380 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama