Transport lotniczy

21 kwietnia 2017, Londynek.net, Brak komentarzy00
Transport lotniczy
Podróż samolotem w Wielkiej Brytanii to najszybsza, ale i najdroższa opcja komunikacyjna. (Fot. Thinkstock)

Poznaj strukturę brytyjskich lotnisk, regulacje, jakimi kierują się linie lotnicze i prawa pasażerów.

Główne lotniska w Wielkiej Brytanii:

BAA Ltd posiada i zarządza 7 Brytyjskimi lotniskami: London Heathrow, London Gatwick, London Stansted, Aberdeen, Edinburgh, Glasgow oraz Southampton.

Na terenie tych lotnisk linie lotnicze są odpowiedzialne za:

  •  odprawę,
  • obchodzenie się z bagażem (od momentu odprawy do odbioru na lotnisku docelowym)
  • ładunek,
  • zaopatrzenie i zatankowanie samolotu; wejście pasażerów na pokład,
  • bezpieczeństwo i zapewnienie posiłków pasażerom na pokładzie samolotu.

Wiele linii lotniczych wykreśla ze swoich kontraktów punkty dotyczące posiłków dla pasażerów i obchodzenia się z bagażem.

Brytyjskie Służby Skarbowe i celne są odpowiedzialne za import/eksport dóbr, podczas gdy Brytyjskie Służby Imigracyjne są odpowiedzialne za kontrolę paszportu i sprawy dotyczące azylu. National Air Traffic Services (NATS) jest odpowiedzialne za kontrolę ruchu powietrznego na terenie WB. Transport publiczny jest dostępny zarówno na lotnisko, jak i z lotniska do miasta.

Przepisy dotyczące linii lotniczych i lotów

Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego (Civil Aviation Authority, CAA) kontroluje wszystkie loty i trasy na terenie WB. Zarządza lotniskami, liniami lotniczymi oraz NATS. CAA jest też odpowiedzialne za nakładanie opłat lotniskowych na lotniskach Londynu.

International Air Transport Association (IATA) jest ciałem zarządzającym które reguluje międzynarodowy transport lotniczy.

Ministerstwo transportu wprowadziło nowe restrykcje dotyczące bagażu podręcznego. Nowe przepisy powodują niewielkie opóźnienia, zaleca się więc przybycie na lotnisko nieco wcześniej. Przepisy mówią o tym, co może, a co nie może zostać wniesione na pokład samolotu i dotyczą one każdego, kto korzysta z linii lotniczych na terenie WB. Jeśli podróżujesz do USA, restrykcje dotyczą również tego, co można kupić już w strefie wolnocłowej (po przejściu kontroli) i wnieść na pokład samolotu.

Rezerwowanie biletów

Linie lotnicze mają dużą swobodę w ustalaniu cen biletów, ponieważ nie ma na to wpływu rząd. Istnieje wiele sposobów na rezerwację biletu:

  •  bezpośrednio u linii lotniczych,
  • w biurze podróży,
  • osobiście,
  • przez telefon,
  • przez internet.

Wiele linii lotniczych wymienia rodzaje podatków i opłat zawartych w cenie biletu, takie jak podatek za paliwo oraz podatek od podróży lotniczej. 

Prawa pasażera

Jako pasażer jesteś chroniony przed stratą pieniędzy w razie bankructwa filmy przewozowej, jeśli Twój urlop jest objęty ochroną Air Travel Organiser's Licensing (ATOL).

ATOL odda pieniądze za bilety, jeśli firma przewozowa zbankrutuje zanim polecisz na wakacje lub pomoże w powrocie do kraju jeśli wydarzy się to podczas Twojego pobytu za granicą. Jeśli lecisz z lotniska na terenie UE lub korzystasz z usług linii lotniczych z kraju UE, a Twoj lot został źle zarezerwowany, opóźniony lub odwołany, może Ci przysługiwać więcej praw.

Linie lotnicze - składanie zażaleń

Przemysł lotniczy bardzo się rozwiną w ciągu ostatnich 10 lat, a przy tak ogromnych ilościach pasażerów, zażalenia są nieuniknione. Jeśli chcesz złożyć zażalenie w sprawie linii lotniczych, lotniska lub biura podróży, istnieją na to różne sposoby.

Spróbuj porozmawiać z którymś z pracowników. Mogą być w stanie pomóc Ci od ręki. Jeśli jednak nie, spróbuj znaleźć osobę odpowiedzialną za to, co się stało. (Być może to nie linie lotnicze są winne.) Zanotuj nazwiska ludzi, z którymi rozmawiasz, daty, godziny oraz inne przydatne informacje.

Jeśli rozmowa z pracownikami nie przyniesie rezultatów, następnym krokiem jest złożenie pisemnego zażalenia do biura obsługi klienta linii lotniczych, organizatora wycieczki, organizatora Twoich wakacji lub lotniska (w zależności od tego, czyich usług dotyczy zażalenie). Wyjaśnij treściwie, co zaszło i powiedz, czego oczekujesz w tej sprawie. Jeśli chcesz zwrotu kosztów, napisz o tym; podaj także sumę, jakiej oczekujesz. Cokolwiek piszesz, bądź rozsądny i trzymaj się faktów.

Wyślij kopie biletów i pokwitowania razem z listem zażaleniowym, a dla siebie zatrzymaj oryginały. Jeśli domagasz się zwrotu kosztów, linie lotnicze lub biuro podróży będą potrzebowały oryginalnych biletów. Jednak nie oddawaj ich, dopóki nie otrzymasz pisemnego zapewnienia o zwróceniu Ci kosztów (chyba, że możesz udać się osobiście do biura podróży lub biura linii lotniczych i odebrać swoje pieniądze). Pamiętaj o zachowaniu kopii całej korespondencji.

Jeśli wyniki działań podjętych przez linie lotnicze lub lotnisko w sprawie Twojego zażalenia nie satysfakcjonują Cię, możesz zwrócić się o pomoc do Air Transport Users Council (ATUC). Musisz mieć świadomość tego, że nie posiadają oni mocy skłonienia usługodawcy, który Cię zawiódł do zaakceptowania ich opinii. Jeśli piszesz do ATUC, upewnij się, że dołączasz kopie całej korespondencji między Tobą a liniami lotniczymi lub lotniskiem.

Zażalenia w sprawie biur turystycznych i pracowników biur podróży

Jeśli składałeś zażalenie do pracownika lub organizatora i nie jesteś zadowolony z uzyskanej odpowiedzi, dowiedz się, czy firma jest członkiem zrzeszenia branżowego producentów, ponieważ mają one procedury arbitrażowe. Dwa główne zrzeszenia branżowe producentów, to Association of Independent Tour Operators (AITO) oraz Association of British Travel Agents (ABTA).

Air Transport Users Council nie może pomóc w sprawie zażaleń dotyczących organizatorów wycieczek oraz pracowników biur podróży.

Nierozstrzygnięte zażalenia

 Zarówno AITO jak i ABTA oferują usługi niezależnego rozwiązywania sporów, w którym bezstronne osoby trzecie zajmują się mediacjami.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama