The Open University - studia dla wszystkich

6 września 2017, Londynek.net 101
The Open University - studia dla wszystkich
The Open University - szansa dla dorosłych na pogłębienie wiedzy. (Fot. Thinkstock)

W Wielkiej Brytanii działa The Open University, uczelnia umożliwiająca naukę na odległość. To największy tego typu uniwersytet na Wyspach.

Open University nie ma egzaminów wstępnych nie trzeba także mieć żadnych kwalifikacji przy większości kursów. Jedynym warunkiem, który trzeba spełniać, aby móc studiować na Open University jest bycie pełnoletnim.

Studenci uczą się sami - tak jak studenci studentów eksternistycznych - korzystając z zapewnionych przez uczelnię materiałów, takich jak książki, kserokopie, płyty DVD czy CD, etc. Studenci mogą także liczyć na pomoc personelu regionalnych centrów, a także personelu uniwersytetu czy innych studentów - między innymi dzięki konferencyjnemu systemowi on-line. Dodatkowo, każdemu studentowi zostaje przydzielony opiekun (tutor), z którym student ma kontakt internetowy.

Oferta kursów:

 • Arts and Humanities (Sztuka i nauki humanistyczne)
 • Business and Management (Biznes i zarządzanie)
 • Childhood and Youth (Dzieciństwo i młodość)
 • Computing and ICT ( Informatyka)
 • Engineering and Technology (Inżynieria i technologia)
 • Education (Edukacja)
 • Environment, Development and International Studies (Środowisko, Rozwój i Studia międzynarodowe)
 • Health and Social Care (Opieka zdrowotna i socjalna)
 • Languages (Języki)
 • Law (Prawo)
 • Mathematics and Statistics (Matematyka i statystyka)
 • Psychology (Psychologia)
 • Science (Nauka)
 • Social Sciences (Nauki społeczne)

Jeśli chodzi o poziomy nauki, istnieje poziom pierwszy wprowadzający; poziom drugi - odpowiednik kursów roku drugiego i trzeciego na standardowym uniwersytecie oraz poziom trzeci, dla tych, którzy mają już dyplom i chcą pogłębić swoją wiedzę. Można także zdecydować się na studia podyplomowe (postgraduate).

Każdy kurs ma określoną ilość punktów. Jest ona informacją odnośnie tego, ile godzin tygodniowo należy poświęcić na dany przedmiot. Pozwalają one uzbierać sumę potrzebną do ukończenia studiów.

Kurs może mieć:

 • 10 godzin nauki tygodniowo (pięciu miesięcy);
 • 30 punktów to osiem godzin tygodniowo (dziewięć miesięcy);
 • 60 punktów to 16 godzin tygodniowo (dziewięć miesięcy).

Tylko w przypadku studiów podyplomowych punktacja wygląda odrobinę inaczej, jednak także w tamtym przypadku wraz z ilością punktów, wzrasta czas potrzebny na naukę.

Nauka na Open University to nie tylko możliwość zdobycia dyplomu czy doktoratu, ale także możliwość zdobycia certyfikatów z poszczególnych kursów, które można zrobić w trakcie nauki. Certyfikat możesz otrzymać po zdobyciu 60 punktów. 120 punktów umożliwia otrzymanie dyplomu tym, którzy nie mają jeszcze stopnia naukowego (undergraduate diplomas) a także tym, którzy taki stopień posiadają (postgraduate diplomas).

Można mieć stopień naukowy zawodowy, ukierunkowany na konkretną dziedzinę (foundation degree), który wymaga zdobycia 240 punktów lub stopień naukowy „otwarty” (open degree), który nie ma specjalizacji, pozwala na większą dowolność, a także umożliwia zyskanie pełnego stopnia naukowego w formie BA lub Bas, czyli Bachelor of Arts i Bachelor of Sience. Należy zdobyć 360 punktów. Podobnie działa system studiów podyplomowych.

Jeśli chodzi o liczbę studentów, Uniwersytet prześciga wszystkie inne uniwersytety w Wielkiej Brytanii. Uczelnia może się pochwalić imponującą liczbą 150 000 studentów (undergraduate), 30 000 studentów robiących studia podyplomowe (postgraduate) i 11 000 studentów robiących inne kursy na wyższym poziomie. 25 000 studentów jest spoza Wielkiej Brytanii.

Warto wiedzieć, że wielu studentów (około 50 000) jest sponsorowanych przez swoich szefów! Warto więc i swojego pracodawcę zapoznać z ofertą uczelni.

Jeśli chodzi o ceny kursów – liczą się długość kursu oraz stopień zaawansowanie. Jeśli uczysz się poza Wyspami, zapłacisz mniej. Kurs hiszpańskiego (dziewięć miesięcy) to wydatek rzędu £395, a trzyletnie studia magisterskie (MBA) mogą kosztować około £1100.

Brzmi interesująco? Nie wahaj się i sprawdź ofertę The Open University!

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Mia

Studia licencjackie pelne na OU kosztują około 5 tys funtów, podobnie ( jak nie wiecej) kosztuje magister.Od 2012 stawki te weszły w życie i nie wiem skąd tutaj są takie błędne dane. Bachelor of Science to nie' Bas', lecz BSc. Poza tym z wykładowca można się porozumiewać telefonicznie , jest też opcja normalnych wykładów 1-2 razy w miesiącu. Wiem, bo właśnie skończyłam BSc z OU . Artykuł napisany bez żadnej wiedzy na temat

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama