Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Testament

Testament
Po śmierci bliskiej osoby bardzo często pozostaje testament. Dlatego warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują Ciebie jako spadkobiercę.
Reklama
Reklama

Po czyjejś śmierci, osoba będąca wykonawcą lub administratorem testamentu, musi zająć się rozporządzaniem środkami finansowymi i nieruchomościami, czyli majątkiem pozostawionym przez zmarłego. Jest także zobowiązana do opłacenia wszystkich podatków oraz długów zmarłego, a także do podzielenia majątku pośród spadkobierców

Jeśli zmarły pozostawił ważny testament, wtedy osobę dbającą o spełnienie jego ostatniej woli nazywamy wykonawcą testamentu. W przypadku, gdy sporządzony testament nie jest ważny w świetle prawa lub w ogóle nie został sporządzony, wówczas osoba, której powierzony zostaje podział majątku, nazywana jest administratorem.

Każdego administratora mianuje sąd zanim zajmie się czynnościami związanymi z majątkiem pozostawionym przez osobę zmarłą. Jeśli zmarły pozostawił dużą sumę pieniędzy lub nieruchomość, które można zaliczyć do jego majątku własnego, wykonawca testamentu lub administrator majątku ma prawo ubiegania się o przyznanie środków finansowych, by móc otrzymać dostęp do pieniędzy. Formularz zgłoszeniowy należy kierować do The Probate Registry.

Jeśli testament zmarłego nie jest ważny lub nie ma go wcale, wówczas rozpatruje się kwestię przyznania sprawy reprezentantowi.

Jeśli osoba zmarła pozostawiła niewielką sumę pieniędzy (zwykle 5,000 funtów lub mniej) jako swój majątek, może nie być koniecznym uzyskanie potwierdzenia autentyczności testamentu lub listów administracyjnych do wycofania pieniędzy z konta bankowego osoby zmarłej lub innych instytucji finansowych. Procedury te mogą się jednak okazać pomocne, gdy pieniądze należące do osoby zmarłej będą potrzebne do opłacenia pilnych wydatków, jak choćby opłacenie pogrzebu, opłata na rzecz hipoteki czy ubezpieczenia domu.

Każdy bank - czy inna instytucja finansowa - kieruje się swoimi zasadami, jaki dokument musi być przedstawiony, by móc uzyskać te środki finansowe i jaką sumę pieniędzy przyznają osobie zarządzającej majątkiem zmarłego. Własność obejmuje: domy, działki, antyki, dzieła sztuki, biżuterię oraz dobra, takie jak patenty czy prawa autorskie.

Jeśli dana własność figurowała wyłącznie na nazwisko zmarłego, który pozostawił obowiązujący testament wówczas własność zostanie przekazana zgodnie z jego wolą. W przypadku, gdy brak jest testamentu lub tez nie obejmuje on danej własności wówczas o jej przekazaniu musi zadecydować sąd.

Niektóre z majątków opatrzone są koniecznością zapłacenia podatku od spadku. Część lub całość tego podatku musi być zapłacona, zanim sąd poświadczy autentyczność testamentu lub wyda pozwolenie administracyjne.

Zmarłemu może należeć się także jakiś zwrot podatku lub przeciwnie - jakąś dopłatę podatkową.
W przypadku, gdy decydujesz się na sprzedaż nieruchomości lub innej rzeczy należącej do zmarłego dla zysku, wówczas musisz wziąć pod uwagę zapłacenie podatku od zysku ze sprzedaży, jeśli otrzymany zysk był wyższy od wartości rynkowej przedmiotu w dniu śmierci osoby.

Możesz tez starać się o pieniądze, które należały się zmarłemu. Wliczają się w jego majątek. Możesz więc ubiegać się o  pieniądze z:

Jednakże żadna nieudokumentowana pożyczka udzielona przez zmarłego nie musi być zwracana przez pożyczkobiorcę.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama