Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkoła średnia

Szkoła średnia
Secondary School czyli szkoła średnia to drugi i obowiązkowy etap nauczania w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Dzieci w wieku 5-16lat, przebywające legalnie na Wyspie, mają obowiązek uczęszczania do szkół państwowych. Problem zaczyna się na etapie secondary school, gdyż lista osób ubiegających się jest długa. Dlatego warto wcześniej zaplanować tę część edukacji, ze wskazaniem nawet o rok wstecz.

Na Wyspach szkoła podstawowa kończy się w wieku 11 lat. Jej zakończeniem jest egzamin zwany  Key Stage 2 z języka angielskiego, nauki i matematyki. Najczęściej nie ma  dodatkowych testów kwalifikacyjnych.

W wieku 14 lat Twoje dziecko przystąpi do narodowych testów, które pozwolą szkole na uzyskanie informacji na temat jego postępów w nauce.

Kryteria przyjęcia do szkoły

Przyjęcie do szkoły podstawowej i do liceum nie jest automatyczne. Wszystkie szkoły mają swoje kryteria na podstawie których władze szkoły przyznają miejsca, jeżeli jest ich mniej niż chętnych. Warto wiedzieć, że szkoły prywatne same decydują o kryteriach przyjęć.

Warunki i etapy przyjęcia do szkoły średniej

Edukacja na poziomie Secondary School jak w przypadku szkoły podstawowej jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy to Key Stage 3, obejmuje on dzieci w wieku 11-14lat. Kończy się egzaminem z matematyki, angielskiego i przedmiotu wybranego.

Następnym etapem jest Key Stage 4, przeznaczony dla młodzieży w wieku 14-16 lat, zakończony GCSE (General Certyficate of Secondary Education)|idx=gcse, czyli odpowiednikiem małej matury. Po jego zakończeniu niektórzy uczniowie decydują się zakończyć edukację. Inni podejmują naukę w college'u bądź kontynuują naukę przez następne dwa lata, po których przystępują do kolejnych państwowych egzaminów.

Najczęściej absolwenci decydują się na kontynuowanie nauki, gdzie po dwóch latach zdają egzamin General Cerificate of Education ‘Advanced’. Jest on polskim odpowiednikiem Egzaminu Dojrzałości, zwany popularnie na Wyspach ‘A levels’. Wyniki egzaminu decydują o przyjęciu studentów na uczelnie wyższe.

W trakcie uczęszczania do  Klasy 9, Twoje dziecko również dokona wyboru przedmiotów, których będzie się uczyć w Etapie  4. Nauka wielu z tych przedmiotów będzie prowadzić do uzyskania powszechnie honorowanych kwalifikacji takich jak GCSE.

Twoje dziecko musi wybrać te przedmioty, które je ciekawią. Jednak powinno także dążyć do utrzymania różnorodności oraz równowagi, co w przyszłości pozwoli na szersze możliwości wyboru pracy.

Szkoła, do której chodzi Twoje dziecko przedstawi Ci listę opcji dostępnych w Klasie 9. Być może wspólne ich przeanalizowanie z Twoim dzieckiem będzie miało dobry wpływ na podejmowane decyzje. Równie korzystną może okazać się pomoc doradców szkolnych oraz ośrodków doradczych dla młodzieży.

Dowiedz się, jakie są kryteria, zanim złożysz podanie

Bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się jakie są kryteria przyjęć zanim złoży się odpowiednie papiery. Szczegóły dotyczące kryteriów przyjęć, razem ze statystykami pokazującymi liczbę przyjętych w poprzednim roku podań, są zamieszczone w informatorach szkolnych. Takie informacje są również zamieszczone w broszurze “Information for Parents" publikowanej przez władze lokalne.

Kryteria przyjęć są różne w zależności od miejsca i od szkoły, ale School Admissions Code wymaga, aby były przejrzyste, uczciwe i obiektywne.

Czy Twoje dziecko spełnia kryteria?

Jeśli składasz podanie do popularnej szkoły, dowiedz się, czy Twoje dziecko spełnia kryteria przyjęcia. Bądź realistą: możliwe, że nie każdy ,kto złożył podanie zostanie przyjęty. School Admission Code mówi, że dzieci objęte opieką państwową mają pierwszeństwo.

Niektóre kryteria które mogą zostać zastosowane zależą od tego czy:

 • Twoje dziecko ma rodzeństwo które będzie w tej samej szkole kiedy ono zacznie tam naukę
 • mieszkasz na obszarze obsługiwanym przez tą szkołę
 • (dla szkół religijnych i wyznaniowych), Twoje dziecko lub rodzina wyznaje wiarę, której naucza się w tej szkole
 • (dla liceów) Twoje dziecko uczęszcza do primary school
 • mieszkasz blisko szkoły

Władze odpowiedzialne za przyznawanie miejsc mogą też użyć systemu losowego lub podziału na grupy. Podział na grupy pomaga upewnić się, że szkoła ma uczniów o różnych poziomach umiejętności.

Niektóre rodzaje szkół mogą mieć inne kryteria przyjęć:

 • szkoły kościelne lub wyznaniowe mogą prosić o potwierdzenie uczęszczania do jakiejś świątyni
 • grammar schools (szkoły średnie dla dzieci od 11 roku życia) organizują egzaminy lub testy, których wyniki decydują o tym, czy uczeń dostanie miejsce w szkole
 • szkoły przyznające pewien procent miejsc uczniom ze zdolnościami do jakiegoś przedmiotu mogą przeprowadzić przesłuchanie na ocenę, jeśli zajdzie taka potrzeba
 • szkoły z internatem mogą przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, aby ocenić, czy Twoje dziecko nadaje się do szkoły z internatem (inne szkoły państwowe nie mają prawa przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjnej)

Polskie dzieci w angielskich szkołach

Najlepiej złożyć podanie do kilku szkół jednocześnie, by mieć większą pewność, że dziecko dostanie się do tej na której najbardziej Ci zależy. Może się jednak stać tak, że Twoja pociecha nie zostanie przyjęta do żadnej szkoły, gdyż nie zostały spełnione odpowiednie kryteria. Wtedy należy udać się do władz lokalnych, które zaoferują miejsce dla Twojego dziecka w innej szkole.

Okazuje się, że w praktyce wygląda to nieco inaczej. Młodzi Polacy, przede wszystkim w szkołach średnich (Secondary School) nie są w stanie w pełni uczestniczyć w procesie integracji i kształcenia. Jest to spowodowane całkowitą nieznajomością języka angielskiego oraz poczuciem wyobcowania. Równie częstym powodem są ograniczenia budżetowe bądź  zaniedbanie ze strony rodziców, którzy większość czasu poświęcają pracy.

Niestety poszczególne szkoły nie dostrzegają w tym większego problemu. Tłumacząc się brakiem funduszy, bądź odpowiednio wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. W takiej sytuacji ważną rolę odgrywa polityka władz lokalnych, pomagająca organizować w tym kierunku specjalne lekcje zapewniające specjalną opieką pedagogiczną. Odpowiedzialną za to organizacją jest EMA, działającą na rzecz dzieci i młodzieży z mniejszości etnicznych

W pierwszym okresie uczęszczania do szkoły średniej uczniowie są przydzieleni pedagogom nauczającym jedynie języka angielskiego. Jest to wprowadzenie ucznia do pełnego nauczania. Niestety bardzo często uczniowie trafiają do klasy o stopień niższej, gdyż rozpoczynają naukę w środku roku szkolnego i nie są w stanie dołączyć do grupy. Dlatego warto wcześniej zorientować się, które szkoły w swym programie nauczania, są przygotowane na nauczanie dzieci stanowiące mniejszości narodowe.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj.

  Komentarze
  • Maria Bir
   9 września 2018, 22:23

   Chce przeprowadzić się z 16-letnia córką do UK. Czy bez problemu moja córka zostanie przyjęta do secondary school? I jakich potrzebuje dokumentów?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Reklama