Sprzedaż nieruchomości w Wielkiej Brytanii

15 kwietnia 2014, Londynek.net, Brak komentarzy00
Sprzedaż nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Jak w Wielkiej Brytanii sprzedać nieruchomość? Na co zwrócić uwagę i jak pokierować całym procesem, by zakończył się sukcesem?

Ile jest warta moja nieruchomość?
 

Możesz sprawdzać najnowsze ceny mieszkań wg następujących kryteriów:

  • rodzaj nieruchomości i kod pocztowy
  • okręg administracyjny (county)
  • jednostka władzy danego obszaru

Możesz również sprawdzić średnie ceny mieszkań w Greater London, odwiedzając strony konkretnych  dzielnic Londynu.

Uzyskaj wycenę domu

Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujesz się sprzedać swój dom, jego wycenę możesz uzyskać od lokalnych agencji nieruchomości (niezobowiązująco). Najlepiej jest zasięgnąć trzech opinii z różnych źródeł, aby móc sprzedać mieszkanie za najbardziej obiektywną cenę.

Jeśli zdecydujesz się sprzedać mieszkanie poprzez agencję nieruchomości nie zawsze najlepiej jest wybrać tę, która najwyżej wyceniła Twoje mieszkanie. Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś poznać lokalny rynek nieruchomości oraz ceny sprzedaży. Będziesz miał wówczas świadomość, za ile Twoje mieszkanie może zostać sprzedane i skrócisz czas, w przeciągu którego dokonasz sprzedaży.

Sprzedaż z pomocą agencji nieruchomości

Jeśli sprzedajesz nieruchomość i chcesz skorzystać z usług agencji nieruchomości, warto dowiedzieć się, jakie masz prawa. Agencja nieruchomości nie musi być zarejestrowana, ale wiele jest w National Association of Estate Agents (NAEA) oraz Ombudsman for Estate Agents (OEA). Oznacza to, że muszą one przestrzegać kodeksu postępowania. Wszystkie agencje nieruchomości podlegają ustawie Estate Agents Act, niezależnie od tego czy dana agencja jest zarejestrowana czy nie.

Kontrakt i opłaty

Kiedy korzystasz z usług agencji nieruchomości do sprzedaży nieruchomości, musisz podpisać kontrakt wiążący prawnie. Zanim podpiszesz kontrakt, przeczytaj go dokładnie i upewnij się, że wszystko rozumiesz. Dowiedz się, czy masz prawo anulować kontrakt. Sprawdź, jak długo będzie ważny. Powinien również zakładać sensowny okres na reklamę twojej nieruchomości i znalezienie potencjalnych kupców.

Uważaj na kontrakty, które wiążą Cię z agencją nieruchomości na bardzo długi czas. Jeśli masz wątpliwości, poradź się prawnika lub twojego lokalnego Citizens Advice Bureau. W kontrakcie możesz napotkać nieznane określenia. Upewnij się, że rozumiesz, na co się zgadzasz. Określenia 'sole agency', 'sole selling rights' oraz 'ready, willing and able purchaser' muszą być pisemnie objaśnione, jeśli są użyte w kontrakcie.

Agencje nieruchomości nakładają opłaty na sprzedawców, a nie kupców, więc upewnij się, że wiesz, ile musisz zapłacić, kiedy i w jakich okolicznościach. Pamiętaj również, że Value Addend Tax (VAT) także zostanie dodany, więc weź to pod uwagę w obliczeniach.

Skargi

Jeśli chcesz złożyć skargę na agencję nieruchomości, możesz skontaktować się z OEA. OEA to bezstronna pomoc w związku ze sporami pomiędzy agencjami nieruchomości należącymi do Ombudsman Scheme, a konsumentami, którzy są aktualnymi lub potencjalnymi kupcami lub sprzedawcami nieruchomości mieszkaniowej w UK. OEA zaproponuje Ci alternatywne sposoby działania, jeśli agencja nieruchomości, na którą chcesz złożyć skargę nie jest członkiem Ombudsman Scheme. Możesz również skontaktować się z wydziałem standardów handlowych (trading standards department) w Twoim samorządzie.

* The Office of Fair Trading: Korzystanie z usług agencji nieruchomości do kupna lub sprzedaży domu

Więcej na temat sprzedaży nieruchomości można dowiedzieć się tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama