Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Śmierć w szpitalu lub domu opieki w UK

Śmierć w szpitalu lub domu opieki w UK
Każda placówka ma własną procedurę dotyczącą śmierci pacjenta lub pensjonariusza. (Fot. Getty Images)
Personel opiekujący się osobą, która właśnie zmarła, będzie wiedział, co robić i zapewni Ci psychiczne oraz praktyczne wsparcie.
Reklama
Reklama

Co się dzieje na początku?

Zmarły będzie musiał być formalnie zidentyfikowany przez najbliższego krewnego. Najbliższy krewny może także wydać zgodę na sekcję zwłok, jeśli przyczyna śmierci nie jest jasna; jednakże, taka sekcja może zostać przeprowadzona przez koronera bez zgody rodziny. Następnie ciało zostanie złożone w szpitalnej kostnicy aż do czasu, kiedy rodzina lub organizator pogrzebu go nie zabierze. Jeśli chcesz, organizator pogrzebu przechowa je do czasu uroczystości.

Ludzie w szpitalu lub domu opieki przechowają rzeczy zmarłego, które miał w szpitalu do odebrania ich przez zarządzającego majątkiem zmarłego. Wydadzą je za potwierdzeniem ich odbioru.

Zaświadczenie lekarskie

Lekarz ze szpitala da Ci zaświadczenie opisujące przyczynę zgonu. Bez tego zaświadczenia nie da się zarejestrować zgonu. Otrzymasz zaświadczenie w kopercie zaadresowanej do urzędu rejestracyjnego. Powiedzą Ci także, jak dokonać rejestracji.

Jeśli ciało ma zostać poddane kremacji, dwóch lekarzy musi podpisać zaświadczenie, aby pokazać, że ciało było zbadane (jest to istotne).

Ofiarowanie ciała lub organów
Jeśli wiesz, że zmarły chciał ofiarować swoje organy lub ciało na cele medyczne, najlepiej powiedzieć o tym personelowi jak najszybciej. Każdy szpital czy dom opieki ma własne ustalenia w tych sprawach.

Personel może zapytać Cię o zgodę na pobranie organów, jeśli jest szansa, że może to komuś pomóc, ale nie pobierze ich bez Twojej zgody. Jeśli zmarły chciał, aby jego ciało zostało przeznaczone do celów naukowych, skontaktuj się z Urzędem Ds. Ludzkich Organów - Human Tissue Authority (HTA). Nie wszystkie ciała zostaną przyjęte, np. nie zostaną przyjęte te po sekcji lub po pobraniu organów.

Co należy zrobić następnie?

Musisz zarejestrować zgon w lokalnym urzędzie rejestracyjnym w ciągu 5 dni. Dotrzymanie terminu jest bardzo ważne. Będziesz potrzebował zaświadczenia lekarskiego, a po rejestracji, dostaniesz akt zgonu, co pozwoli Ci zacząć organizację pogrzebu

Powinieneś także:

  • upewnić się, że wszyscy, którzy powinni wiedzieć o śmierci zostali powiadomieni;
  • dowiedzieć się, czy zmarły zostawił testament;
  • jak najszybciej zorganizować spotkanie z prawnikiem zmarłego i odczytać testament;
  • rozpocząć przygotowania do pogrzebu.
  1. Rejestrowanie zgonu
  2. Organizowanie pogrzebu
  3. Co robić, gdy nie ma testamentu

Jeśli nie jesteś zadowolony z usług szpitala lub domu opieki

Jeśli nie jesteś zadowolony z jakiegokolwiek aspektu usług tych instytucji, musisz najpierw zapoznać się z procedurami zażaleń skierowanych do szpitala lub domu opieki. Jeśli złożenie zażalenia zgodnie z procedurą Cię nie zadowoli, możesz skontaktować się z Health Service Ombudsman (Rzecznikiem Praw Obywatelskich ds. Medycznych), który przeprowadzi niezależne dochodzenie. Linia pomocy Rzecznika jest dostępna pod numerem 0845 015 4033 (od poniedziałku do piątku od 9 do 20 i w soboty od 9 do 13).

Jeśli szpital lub dom opieki jest instytucją prywatną, możesz złożyć zażalenie do Komisji ds. Opieki Społecznej (Commission for Social Care Inspection - CSCI).

Żałoba – doradztwo i wsparcie

Każdy radzi sobie z żałobą we własny sposób. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz potrzebuje doradztwa czy wsparcia, poproś o pomoc lekarza rodzinnego lub odpowiedniej organizacji. Twoje władze lokalne mogą zapewnić wsparcie i doradztwo w sprawie dokumentów takich jak rejestracja śmierci lub uzyskanie aktu zgonu.

Zadaniem organizacji Cruse Bereavement Care (pomoc dotkniętym żałobą) jest wspomaganie ludzi podczas żałoby oraz zapewnianie doradztwa i wsparcia. Organizacja ta oferuje także informacje, porady, naukę i szkolenia.

    Komentarze
    • Carer
      22 listopada 2019, 10:57

      Opiekunowie drżyjcie....wasza wina...

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama