Sądownictwo

25 stycznia 2019, Londynek.net, Brak komentarzy00
Sądownictwo
System sądownictwa w Wielkiej Brytanii pozostaje prawie niezmieniony od wieków. (Fot. Getty Images)

W Twoim życiu może się zdarzyć, że będziesz mieć do czynienia z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości. Warto znać swoje prawa i obowiązki.

System sądowniczy w Wielkiej Brytanii jest zasadniczo odmienny od modelu kontynentalnego, gdyż nie ma jednolitego systemu prawnego – zarówno Anglia, Walia, Szkocja czy Irlandia Północna posługują się odrębnymi systemami.

Jeżeli chodzi o prawo imigracyjne oraz specjalne imigracyjne uprawnienia apelacyjne, jest ono takie samo w całym Zjednoczonym Królestwie.

Administracja sądownictwa w Wielkiej Brytanii pozostaje prawie niezmieniona od wieków. W połowie XIX w. sądy Anglii były podzielone i spotykały na drodze wiele problemów, a zarazem każde z nich miały różne potrzeby.

Wiele spraw było postrzeganych jako nie do zaakceptowania, co w konsekwencji pomiędzy rokiem 1883-85 przekształciło się w jeden sąd nazywany "Supreme Court of Judicature”, który w 1891 roku zmienił nazwę na "Supreme Court of Englad and Wales”.

Sprawa w sądzie

Gdy występujesz do sądu w określonej sprawie, masz obowiązek z nim współpracować, by dokonać uczciwego i słusznego osądu sprawy. Dlatego musisz dostarczyć określone dokumenty i dopełnić odpowiednich procedur.

Pamiętaj, że polubowne zakończenie konfliktu zawsze może stać się punktem wyjściowym do przekazania sprawy do sądu.

Co zrobić, gdy jesteś ofiarą przestępstwa?

Po zgłoszeniu faktu popełnienia przestępstwa na policji, masz prawo być poinformowanym o przebiegu śledztwa, ewentualnych zatrzymaniach i rozprawach sądowych. Powinieneś także otrzymać:

  • informacje o wparciu dla ofiar przestępstw;
  • jasne informacje o rekompensacie, jaką możesz  otrzymać;
  • przydzielonego rodzinie oficera policji.

Co zrobić, gdy jesteś pozwanym w przestępstwie kryminalnym?

W przypadku, gdy jesteś oskarżony o przestępstwo kryminalne w Anglii lub Walii, Crown Prosecution Service (CPS) może wszcząć  dochodzenie. Każdy, kto został aresztowany i zatrzymany lub kto musi stawić się przed sądem, ma  prawo ubiegać się o bezpłatną poradę i wsparcie.

W Anglii i Walii pomoc taką zapewnia Legal Services Commission, a ubiega się o nią w Criminal Defence Service. Natomiast w Szkocji jest to Scottish Legal Aid Board.

Poradnictwo prawne oraz koszty

Masz prawo do uczciwego procesu i zawsze w takiej sytuacji powinieneś poprosić o pomoc adwokata. Na zakończenie sprawy sędzia może nałożyć na Ciebie koszty zapłacenia części lub całości kosztów za Twoją obronę.

Bezpłatna obrona jest dostępna, gdy  pomyślnie zdasz test „Dobro systemu prawnego", nazywany czasami testem zalet oraz test stopnia zamożności.

Pomoc ofiarom w Anglii i Walii

Jeśli stałeś się ofiarą przestępstwa, Victim Support jest organizacją ochotniczą finansowaną z funduszy rządowych, która zapewnia bezpłatne i poufne wsparcie, służy radą i pomocą praktyczną.

Jeśli przestępca odpowiedzialny za daną sprawę trafi w ręce policji, możesz także skorzystać z pomocy i wsparcia dla świadków prowadzonego także przez tę organizację.

W sytuacji gdy zostałeś ofiarą przestępstwa i chciałbyś z kimś o tym porozmawiać, możesz skorzystać z ogólnokrajowej linii wsparcia telefonicznego pod numerem 08 08 16 89 111.

Linia działa 24h/7.

O pomoc możesz zgłosić się do lokalnej placówki Victim Support w miejscu Twojego zamieszkania. Więcej informacji na temat takiej lokalnej placówki możesz znaleźć na stronie internetowej Victim Support.

Pomoc ofiarom w Szkocji

Jeśli mieszkasz w Szkocji i byłeś ofiarą przestępstwa, możesz skontaktować się z Victim Support Scotland.  Możesz się do nich udać nawet w przypadku, gdy nie zgłosiłeś  faktu popełnienia przestępstwa na policji. Victim Support Scotland będzie w stanie skontaktować Cię z innymi organizacjami, które będą mogły Ci pomóc.

Victim Support Scotland zapewnia praktyczne i emocjonalne wsparcie ofiarom przestępstw poprzez lokalne placówki swojej organizacji. To osoba poszkodowana sama decyduje o formie wsparcia dla swojej osoby.

Pracownicy grupy wsparcia mogą odwiedzić Cię w domu, w pracy lub pomóc przez telefon. Jeśli musisz zgłosić się do głównego oficera policji lub sądu, bez względu na to, czy jako ofiara, czy jako świadek, Victim Support Scotland zapewnia wparcie. Udziela także wskazówek, czego można spodziewać się w sądzie.

Jeśli stałeś się ofiarą przestępstwa powinieneś zgłosić to na posterunku policji. Jego numer możesz bez problemów odnaleźć także książce telefonicznej. W przypadku Twojej zgody, policja automatycznie przekaże Twoje dane lokalnej placówce Victim Suport i  ich przedstawiciel skontaktuje się z Tobą.

Wszystkie kontakty z Victim Support Scotland będą poufne.

Kontakty

Możesz nawiązać kontakt z Victim Support Scotland, nawet gdy nie złożyłeś zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na policji.

Numery telefonów to lokalnych placówek organizacji podane są w książce telefonicznej pod hasłem wsparcie dla ofiar - Victim Support. Możesz skorzystać również z linii telefonicznej organizacji.

Pomoc uzyskasz pod numerem telefonu 0345 603 9213. Linia działa od godziny 8:00 rano do godziny 20:00  od poniedziałku do piątku.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama