Rodzaje ubezpieczeń

31 października 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Rodzaje ubezpieczeń

Poza ubezpieczeniem zapewnianym przez pracodawcę, wyrobieniem numeru NIN i zapisaniem się do wybranego lekarza GP, istnieją także inne opcje ubezpieczenia zdrowotnego.

Pierwszym z nich na pewno jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego . Wydawana jest ona automatycznie po złożeniu wniosku wraz z wymaganymi dokumentami lub wysyłana na adres pocztowy.

Wniosek można złożyć z wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta ważna jest przez kilka miesięcy od złożenia wniosku (zależy od daty przedstawionego dokumentu RMUA) i jest wydawana bezpłatnie.
 

EKUZ pozwala na skorzystanie z tzw. niezbędnych świadczeń – klasyfikacja świadczenia będzie dokonana przez lekarza. Niektórzy lekarze życzą sobie też pozostawienia kserokopii EKUZ. Można korzystać z przychodni GP, szpitali NHS i przychodni walk-in centre . Do lekarzy specjalistycznych potrzebne jest skierowanie od lekarza GP, jednak jest możliwość, aby w nagłych przypadkach zgłosić się do Accident and Emergency Departament – oddziału ratunkowego szpitala.

Wniosek o wydanie EKUZ jest zaopatrzony także we wszelkie wskazówki odnośnie pozostałych dokumentów, które trzeba przedstawić (głównie chodzi tu o wydruk RMUA)

Więcej informacji można znaleźć na podstronie Narodowego Funduszu Zdrowia poświęconej karcie EKUZ:

Innymi kartami udostępniającymi dla nas usługi NHS są np. ISIC (International Student Identity Card) lub karta EURO < 26.

Karta ISIC to inaczej międzynarodowa legitymacja studencka – a w jej ramach jest możliwe wykupienie ubezpieczenia (zarówno w Polsce jak i za granicą). Obejmuje ono zarówno koszty leczenia jak i np. ratownictwa i poszukiwania. Cena takiej karty z ubezpieczeniem obowiązującym w Wielkiej Brytanii to 69 zł. Karta jest ważna przez 16 miesięcy. Więcej informacji można znaleźć na stronie ISIC:

Bardzo podobne ubezpieczenie jest oferowane jako dodatek do karty EURO < 26. Najpoważniejszą różnicą jest to, że nie jest ona przeznaczona tylko dla studentów. Jest dostępna w kilku wersjach, warunkiem jest wiek maksymalnie 30 lat (i powyżej 7). Oczywiście dla studentów są również przygotowane inne rodzaje kart. Koszt to 75 zł. Karta jest ważna przez 12 miesięcy.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama