Rezygnacja z pracy

25 kwietnia 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Rezygnacja z pracy
Eksperci radzą, aby osoby, które odchodzą z pracy "nie paliły za sobą mostów" i rezygnowały w sposób kulturalny oraz profesjonalny. (Fot. Thinkstock)

Przydatne informacje, o których warto wiedzieć przed rezygnacją z pracy. Jakie są prawa i obowiązki pracownika względem pracodawcy?

Czym jest rezygnacja?

Wręczenie rezygnacji czy to w formie ustnej, czy pisemnej, jest jasnym oświadczeniem względem pracodawcy, mówiącym o tym, że masz zamiar zwolnić się z pracy.

Grożenie zwolnieniem się z pracy lub poinformowanie o tym, że szukasz innej pracy nie jest formalną rezygnacją.

Wypowiedzenie słowa "odchodzę" podczas sprzeczki z pracodawcą może zostać odebrane jako formalna rezygnacja, warto więc rozważnie dobierać słowa.

Jeżeli zdecydujesz o rezygnacji pod wpływam impulsu, ale tak naprawdę tego nie chcesz, wówczas jak najszybciej poinformuj o tym pracodawcę.

Zanim wręczysz rezygnację, pomyśl dokładnie, co robisz oraz czy jest to najlepsza decyzja. Jeżeli zdecydujesz się odejść z powodu problemów w pracy lub braku porozumienia z szefem, zastanów się dobrze, czy te problemy nie mogłyby zostać rozwiązane na drodze procedury składania zażaleń, jaką dysponuje firma.

Zastanów się, jak dasz sobie radę bez poborów oraz jak łatwo będzie znaleźć Ci inną pracę.
 

Jak zrezygnować z pracy?

Musisz zadbać o to, aby rezygnacja była jasna i zrozumiała dla pracodawcy. Możesz ją złożyć w sposób ustny, chyba że umowa o pracę stanowi inaczej. Wypowiedzenie pracy zawsze warto składać na piśmie i zawrzeć w niej informacje dotyczące ostatniego dnia pracy i przekazania obowiązków.

Zapewnij swojemu pracodawcy odpowiedni czas swojego wypowiedzenia. Zgodnie z prawem, musisz dać wymówienie na okres jednego tygodnia, jeżeli pracowałeś przez jeden miesiąc lub dłużej. Twoja umowa o pracę może wymagać jednak dłuższego okresu.

Pamiętaj o tym, że:

  • Twoja rezygnacja nie może zostać cofnięta, chyba że zezwala na to umowa o pracę lub Twój pracodawca zgodzi się na to
  • Otrzymasz swoją ostatnią wypłatę w zwyczajowym dniu wypłat, chyba że Twoja umowa o pracę stanowi inaczej - nie przysługuje Ci prawo do wcześniejszej wypłaty
  • Tak długo jak zaproponowałeś okres wypowiedzenia zgodnie ze swoją umową o pracę, Twój pracodawca musi zaakceptować Twoją rezygnację

Co, jeśli jesteś zmuszony do rezygnacji wbrew Twojej woli?

Jeżeli czujesz, że musisz zrezygnować (np. z powodu niebezpiecznych warunków pracy lub zachowania swojego szefa), być może będziesz mógł żądać konstruktywnego zwolnienia z pracy. Jeżeli rozważasz możliwość żądania konstruktywnego zwolnienia z pracy, powinieneś przedstawić problem w kontekście procedury składania zażaleń zanim podejmiesz decyzję o rezygnacji.

Jeżeli tego nie uczynisz, Trybunał Zatrudnienia może odmówić rozpatrzenia Twojego żądania o konstruktywne zwolnienie z pracy lub zmniejszyć wysokość odszkodowania, które otrzymasz. Bądź jednak ostrożny, ponieważ żądanie konstruktywnego zwolnienia z pracy nie zawsze jest łatwe do umotywowania

Twoje korzyści, jeżeli zrezygnujesz

Twoje centrum pracy Jobcentre Plus może opóźnić Twoją ulgę osoby poszukującej pracę Jobseeker's Allowance do nawet 26-ciu tygodni, jeśli odszedłeś z pracy z własnej woli bez żadnych przyczyn. Jeżeli ubiegasz się przyznanie konstruktywnego zwolnienia z pracy, upewnij się, że Jobcentre Plus wie o tym fakcie. Jeżeli nie masz prawa ubiegać się o Jobseeker's Allowance, możesz wciąż ubiegać się o zasiłek hardship payment, który jest pomniejszoną kwotą Jobseeker's Allowance.

Systemy emerytalne

Jeżeli przynależysz do indywidualnego systemu emerytalnego, możesz przenieść go w sytuacji gdy zmieniasz miejsca pracy. Jeżeli wnosiłeś składki na poczet zawodowego systemu, powinieneś otrzymać zaświadczenie o aktualnym stanie Twojego funduszu emerytalnego. Może Ci przysługiwać możliwość przeniesienia środków zgromadzonych w funduszu do innego systemu lub do indywidualnego systemu emerytalnego.

Płatność za urlop, którego nie wykorzystałeś

Kiedy zwalniasz się z pracy, powinieneś otrzymać zapłatę za wszelki niewykorzystany urlop (np. cztery tygodnie), chociaż Twoja umowa o pracę może stanowić, iż urlop niewykorzystany przepada (np. każdy powyżej czterech tygodni). Jeżeli wykorzystałeś więcej urlopu niż zarobiłeś, Twój pracodawca nie może w normalnych okolicznościach potrącić pieniędzy z Twojej ostatniej wypłaty, chyba że zostało to wcześniej uzgodnione.

Twój formularz P45

Jeżeli przestajesz świadczyć pracę dla danego pracodawcy, zazwyczaj otrzymasz formularz P45. Jest to zapis Twoich wypłat oraz podatku, który został od nich dotychczas pobrany w tym roku podatkowym. Będziesz musiał okazać formularz P45 Twojemu nowemu pracodawcy.

Co robić dalej?

Jeśli myślisz o odejściu z pracy, zastanów się nad powodami, dla których chcesz to zrobić - może te powody są problemami, które da się rozwiązać? Spójrz do swojej umowy o pracę lub poradnika pracy w danej firmie, aby dowiedzieć się o okresach wypowiedzenia oraz o tym, czy Twoja rezygnacja musi być w formie pisemnej.

Gdzie uzyskać pomoc?

Urząd The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Możesz zadzwonić do Acas pod numerem: 0300 123 1150 od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku.

Twoje lokalne biuro doradztwa obywatelom Citizens Advice Bureau (CAB) może również zapewnić darmowe oraz bezstronne porady. Swoje lokalne biuro CAB znajdziesz w książce telefonicznej lub w Internecie.

Jeżeli należysz do związku zawodowego możesz otrzymać pomoc, porady oraz wsparcie ze strony Twojego związku.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama