Menu

Recycling sprzętu elektrycznego

Recycling sprzętu elektrycznego
Jeśli chcesz się pozbyć się starego sprzętu elektrycznego, upewnij się, że robisz to w bezpieczny sposób. (Fot. Thinkstock)
Każdego roku mieszkańcy Wielkiej Brytanii wyrzucają prawie pół miliona ton elektrycznego sprzętu. A można go komuś oddać, a nawet zarobić na nim pieniądze.
Reklama
Reklama

Niechciany sprzęt często może być ponownie wykorzystany. W rzeczywistości, ponad połowa wyrzucanych urządzeń nadal działa lub może być łatwo i szybko naprawiona. Spróbuj znaleźć nowy dom dla niechcianych elementów elektrycznych.

W Wielkiej Brytanii istnieje wiele opcji na pozbycie się niechcianego sprzętu:

Oddaj innej osobie

Organizacje takie jak Freecycle i Freegle pomogą Ci znaleźć kogoś, komu Twój stary sprzęt będzie służył nawet przez kilka lat. 

Oddaj na cele charytatywne

Lokalny sklep charytatywny może przyjąć od Ciebie niechcianą elektronikę. Jednak pamiętaj, aby wcześniej zawsze upewnić się, czy dana placówka stosuje tego typu praktyki.

Inne sposoby na pozbycie się sprzętu:

 • Odwiedź samorządową stronę internetową. Mogą się na niej znajdować informacje dotyczące  lokalnych organizacji charytatywnych, które przyjmują  urządzenia elektryczne.
 •  Zajrzyj do internetowej mapy Furniture Reuse Network’s, która pokazuje najbliższy punkt recyclingu. 
 • Przekaż urządzenia organizacjom, które w ramach takich akcji, jak np. "Narzędzia z misją" ("Tools with a mission") wysyłają go do krajów rozwijających się. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach  "Tools with a mission" i "Tools for self reliance".

Sprzedaj i zarób

Jeśli Twój sprzęt komputerowy jest w dobrym stanie technicznym, być może uda się go sprzedać. Spróbuj zamieścić ogłoszenie w Internecie, lokalnej gazecie lub na lokalnych tablicach ogłoszeń.

Jest też wiele firm, które zajmuje się skupem używanego sprzętu. Wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę słowa "recycling UK" lub "recycling sell UK", a pojawi się wiele przedsiębiorstw, oferujących gotówkę za używaną elektronikę. 

Kupując "nowy", oddaj "stary"

Kiedy kupujesz np. nowy komputer  zapytaj w sklepie, czy przy okazji jest możliwość zwrócenia używanego sprzętu. Zgodnie z regulaminem Waste Electronic and Electrical Equipment (WEEE) Regulations detaliści są zobowiazani:

* bezpłatnie przyjąć w sklepie stary zamiennik urządzenia, które w danej chwili nabywasz,
* udzielić informacji, gdzie można bezpłatnie oddać je do recyclingu.

Niektóre sklepy oferują również dostawę nowego sprzętu i przy okazji zabierają jego używany odpowiednik. Taka usługa nie jest częścią regulaminu WEEE, więc powinieneś się liczyc z dodatkowymi kosztami.

Centra recyklingu odpadów komunalnych

Tutaj znajdziesz  lokalizację i godziny otwarcia centrów recyklingu w Twojej okolicy.

UWAGA: Jeśli chcesz się pozbyć się starego sprzętu elektrycznego, upewnij się, że robisz to w bezpieczny sposób. Symbol przekreślonego kosza na śmieci, który znajdziesz na wielu elektrycznych urządzeniach oznacza, że ​​nie powinny być one wyrzucane do "normalnego" kosza na śmieci.

Biorąc pod uwagę fakt, że statytyczna rodzina w Wielkiej Brytanii gromadzi wart ok. 1 000 funtów nieużywany sprzęt elektryczny, warto pomyśleć - jeśli nie o sprzedaży tych urządzeń - to przynajmniej o oddaniu ich komuś, komu z pewnością się przydadzą.


 

  Komentarze
  • Raze
   7 sierpnia 2017, 06:57

   link do page not found, a na recyclenow nie znalazłem nigdzie opcji wyszukiwania po kodzie pocztowym. żaden wewnętrzny link lokalizujący też nie działa

  • Do Raze
   7 sierpnia 2017, 12:16

   Wszystkie linki działają

  • Raze
   14 sierpnia 2017, 12:31

   Dzięki za poprawę. Dziś wróciłem do artykułu i wszystko działa jak powinno

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama