Menu

Problemy w małżeństwie a dzieci

Problemy w małżeństwie a dzieci
Rozpad związku to nie jest wyłącznie problem partnerów, rozstanie przeżywają niczemu niewinne dzieci. (Fot. Getty Images)
Rozwód czy separacja to trudny okres dla wszystkich członków rodziny, zwłaszcza dzieci które mogą się bardzo zaangażować emocjonalnie w to, co się dzieje. Jest jednak kilka sposobów, aby złagodzić ból, który dziecko odczuwa.
Reklama
Reklama

W zależności od tego, w jakim wieku znajduje się dziecko w trakcie rozwodu swoich opiekunów, można spodziewać się różnych reakcji.

Warto pamiętać, że dzieci przeżywają rozwód zupełnie inaczej niż dorośli. Nie traktują rozstania jako drugiej szansy, jaką bywa dla dorosłych (choć wyjście z toksycznej rodziny daje nową szansę także i im). Przeżywają rozwód jako doświadczenie bolesne.

Dzieci często nie rozumieją powodów rozstania, gdy w domu nie było jawnego problemu, konfliktu czy przemocy.

Jak możesz pomóc swoim dzieciom?

 • dzieci, zwłaszcza te młodsze, często myślą, że rozwód jest ich winą; słuchaj uważnie swojego dziecka i zapewniaj je - być może potrzebuje tego często - że nie jest to jego wina;
 • pary które zdecydowały się na separację czy rozwód, powinny unikać zadawania dzieciom pytań, z kim chcą mieszkać; to może je bardzo zestresować i sprawić, że dziecko pomyśli, że jest pytane o to, które z rodziców bardziej kocha;
 • starsze dzieci mogą stać się pełne urazy a nawet agresji w stosunku do jednego z rodziców w separacji, zwłaszcza, jeśli czują, że jedno z rodziców jest "winne"; spróbuj to zrozumieć, ale nie pozwól, aby miało to wpływ na relacje pomiędzy dorosłymi i nie zachęciło dziecka do brania czyjejś strony;
 • stabilność (rutyna, szkoła, zajęcia pozalekcyjne itp.) jest bardzo ważna w tym przejściowym dla Ciebie i Twojej rodziny okresie; należy być szczególnie wyczulonym na zajęcia, które dziecko może kojarzyć z jednym z rodziców - zachęcaj dzieci, aby nadal robiły rzeczy, które lubią, ale nie zmuszaj ich do tego;
 • nawet, jeśli czujesz gniew do swojego partnera, nie możesz pozwolić, aby doprowadziło to do kłótni czy rękoczynów; dzieci, które widzą taką walkę mogą bardzo ucierpieć fizycznie i psychicznie, co będzie miało wpływ na ich dalsze życie;
 • spróbuj rozwiązywać konflikty ze swoim partnerem jak najwcześniej; istnieją organizacje, które umożliwiają skorzystanie z usług psychologa czy poradni małżeńskiej, jeśli nie jesteście w stanie poradzić sobie z problemem, który was dręczy - im dłużej pozostaje on nierozwiązany, tym gorzej odbije się to na waszych dzieciach, zwłaszcza jeśli konflikt ich dotyczy;
 • nie wykorzystuj swoich dzieci do negocjowania ani do przekazywania wiadomości Twojemu partnerowi; nie proś ich o dochowanie tajemnic ani o zdradzanie sekretów Twojego partnera - to może sprawić że dzieci będą nieszczęśliwe;
 • pozwól swoim dzieciom smucić się i okazywać emocje; zapewnij, że nic się nie stanie, jeśli mają ochotę płakać i nie gań ich za okazywanie uczuć i troski drugiemu rodzicowi.

Strona “To nie Twoja wina (It's not your fault)" stworzona z myślą o dzieciach, aby pomóc im zrozumieć jak najwięcej na temat rozwodu/separacji i uczuć, które im towarzyszą.

Informowanie dzieci na bieżąco

Większość ekspertów do spraw opieki nad dziećmi zgadza się co do tego, że dzieci należy na bieżąco informować o każdym etapie rozwodu czy separacji. Utrzymując dzieci w nieświadomości, wcale ich nie ochraniasz.

Opowiedz dzieciom, co dzieje się z ich rodziną, lepiej dla nich jeśli będą to wiedziały. Nie muszą znać szczegółów, ale powinny wiedzieć tyle, żeby rozumieć, co się dzieje, w zależności od ich wieku. Być może nie chcą brać udziału w podejmowaniu decyzji, ale większość dzieci chce mieć pewność, że ktoś ich słucha. Zachęć je do zadawania pytań i spróbuje udzielać szczerych i uspokajających odpowiedzi, lecz nigdy nie obiecuj czegoś, czego nie jesteś w stanie zapewnić. Jeśli jakaś decyzja nie jest jeszcze podjęta, powiedz im to i zapewnij, że podzielisz się informacją, jak tylko będzie to możliwe.

Co stanie się z Twoimi dziećmi?

Jeżeli nie jest zagrożone bezpieczeństwo dziecka i możecie zgodzić się co do zapewnienia wsparcia finansowego, własności i innych spraw (np. gdzie dziecko będzie mieszkało), możecie wypełnić formularz i nie będzie potrzeby udania się do sądu na rozprawę. Formularz ten nazywa się "oświadczenie na temat ustaleń dotyczących dzieci" (Statement of arrangements for the children), znany również pod nazwą Form D8A.

Wszystkie formularze rozwodowe możesz dostać w najbliższym sądzie cywilnym oraz w Rejestrze Głównym Wydziału Rodzinnego w Londynie. Ewentualnie możesz pobrać odpowiednie formularze ze strony HM Courts Service korzystając z odnośnika poniżej.

Jeśli nie możecie osiągnąć porozumienia co do tych warunków, sprawą może zająć się sędzia. Możecie też zostać skierowani do mediatora. W takich przypadkach sędzia może chcieć porozmawiać z waszymi dziećmi na rozprawie sądowej.

Sędzia nie doprowadzi waszego rozwodu do skutku, jeżeli nie stwierdzi, że ustalenia dotyczące waszego dziecka/dzieci są możliwe do zaakceptowania. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie, jeżeli dojdziecie do porozumienia na własną rękę.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama