Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawo jazdy

Prawo jazdy
Dokumentami traktowanymi jednakowo przez Brytyjczyków są prawa jazdy z krajów Europejskiej Strefy Ekonomicznej. (Fot. Getty Images)
Polskie prawo jazdy pozwala na poruszanie się samochodem po brytyjskich drogach. Jednak zanim po raz pierwszy na Wyspach siądziesz za kierownicą, warto zapoznać się z kilkoma różnicami.
Reklama
Reklama

Dokumentami traktowanymi jednakowo przez Brytyjczyków są prawa jazdy z krajów Europejskiej Strefy Ekonomicznej (EEA). EEA obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej i Europejskiej Organizacji Wolnego Handlu (EFTA) z wyjątkiem Szwajcarii. Zatem Twój polski dokument będzie w pełni respektowany na Wyspach.

 Formularz D1

Jeśli masz ważne zagraniczne prawo jazdy, możesz je w dowolnym momencie wymienić na brytyjskie. Prawo jazdy przyda się jako potwierdzenie zamieszkania, czy ID potrzebne do wejścia do niektórych klubów (otwarcie konta w banku, NIN). Procedura wymiany polskiego prawa jazdy na angielskie jest podobna do "provisional driving licence" W urzędzie pocztowym należy poprosić formularz D1, wypełnić go i przesłać wraz z załączonym paszportem, polskim prawem jazdy, zdjęciem i czekiem lub postal order na 43 funty do urzędu DVLA Driver & Vehicle Agency (DVA).

Drivers Customer Services
Correspondence Team
DVLA
Swansea
SA6 7JL
 

Do formularza D1 dołączona jest ulotka informacyjna, jak krok po kroku wypełnić cały formularz. Zdjęcie należy wkleić do formularza.

Jeśli nie posiadasz paszportu i chcesz wysłać dowód osobisty to należy dołączyć zdjęcie i formularz D1 podpisane przez osobę, obywatela UK, która zna ciebie co najmniej 2 lata, mieszka pod stałym adresem w UK i nie może to być członek rodziny ani nikt kto mieszka pod tym samym adresem (np. sąsiad, policjant, lekarz itp.)

Jeśli nie chcesz wysyłać swojego paszportu możesz udać się z aplikacją osobiście do najbliższego biura DVLA i za dodatkowe 4 funty DVLA oddaje paszport od razu. Polskie prawo jazdy zostaje odesłane do Polski. Jeśli termin mija, a my wciąż nie dostaliśy ani prawka ani dokumentów to wystarczy się w tej sprawie skontaktować z DVLA - Driver and Vehicle Licencing Agency telefonicznie lub mailem. Do 15 dni powinni przysłać paszport i nowe prawo jazdy. O zmianie adresu należy od razu powiadomić DVLA. Kara za niepowiadomienie odpowiedniego urzędu to
1 000 funtów

Wszyscy kierowcy muszą dostosować się do brytyjskich wymagań minimalnego wieku. Jest to 17 lat dla samochodów i motocykli, 18 lat dla pojazdów średniego rozmiaru i 21 lat dla dużych ciężarówek i autobusów. Ograniczenia dotyczące wszystkich kierowców w Wielkiej Brytanii są między innymi takie, że prowadzić mogą:

Posiadacze prawa jazdy na samochód i motocykl (zwykłe prawo jazdy):

 • do wieku 70 lat lub przez trzy lata po staniu się mieszkańcem - w zależności od tego, który okres jest dłuższy,

Posiadacze prawa jazdy na minibus i autobus (zawodowe prawo jazdy):

 • do wieku 45 lat lub przez pięć lat po staniu się mieszkańcem - w zależności od tego, który okres jest dłuższy
 • jeśli jesteś w wieku powyżej 45 lat (ale poniżej 65) do roku 66. lub przez pięć lat po staniu się mieszkańcem - w zależności od tego, który okres jest dłuższy
 • jeśli jesteś w wieku 65 lat lub powyżej przez 12 miesięcy od stania się mieszkańcem

Aby kontynuować jazdę po tych okresach, musisz otrzymać prawo jazdy brytyjskie. Posiadacze prawa jazdy zagranicznego z uprawnieniem zawodowym, którzy mieszkają w GB, muszą zarejestrować swoje dane w the Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA). W celu uzyskania dalszych informacji należy skontaktować się z DVLA pod numerem 0 300 200 7861.

Kierowcy mniejszych pojazdów jeśli chcą, również mogą się zarejestrować. By to zrobić, trzeba powiadomić DVLA o swoim nazwisku, adresie i uprawnieniach kierowcy. Kierowcy, którzy rejestrują się, otrzymają z powrotem swoje prawo jazdy razem z jego odpowiednikiem UK. Umożliwia to zaoszczędzenie na systemie kar za wykroczenia drogowe.

Należy poinformować DVLA o tym, jak wyglądał Twój stan zdrowia zanim przyjechałeś do Wielkiej Brytanii i o ewentualnych nowych problemach zdrowotnych. W większości przypadków, zasady będą takie same jak te w innych krajach EEA, chociaż mogą wystąpić pewne różnice. Wyższe standardy dotyczące wad wzroku odnoszą się w tym kraju do kierowców zawodowych.

Wymiana prawa jazdy

Jeśli Twoje dane osobowe uległy zmianie, trzeba wymienić prawo jazdy na nowe.
Możesz dokonać zmiany danych adresowych korzystając z bezpiecznej i łatwej w obsłudze usługi online DVLA. By zmienić dane osobowe będziesz musiał skorzystać z usługi 'premium checking' lub wysłać aplikację pocztą.

Aby poinformować DVLA o zmianie danych adresowych, osobowych lub o obu zmianach, należy wypełnić formularz D1 oraz załączyć dokument potwierdzający Twoją tożsamość oraz kolorowe zdjęcie paszportowe. Wypełnioną aplikację należy wysłać na adres DVLA - można też skorzystać z usługi 'premium checking'. Za dokonanie zmiany nie jest pobierana opłata.

Aby poinformować DVLA tylko o zmianie adresu, należy wypełnić odpowiednią sekcję papierowego odpowiednika D470, podać aktualny adres, datę, podpisać się i wysłać wraz ze swoim prawem jazdy.

Aby poinformować DVLA tylko o zmianie danych osobowych, lub jednoczesnej zmianie danych adresowych i osobowych, należy wypełnić formularz D1 i załączyć dokument potwierdzający zmianę nazwiska oraz swoje prawo jazdy ze zdjęciem i jego papierowy odpowiednik D470. Nie ma konieczności ponoszenia opłaty za nowe prawo jazdy.

DVLA dokłada wszelkich starań, abyś otrzymał prawo jazdy w trzy tygodnie od otrzymania aplikacji. Może to zająć więcej czasu, jeśli zajdzie konieczność sprawdzenia twoich danych osobowych lub stanu zdrowia.

Gdy DVLA otrzyma Twój wniosek, prawo zezwala Ci na prowadzenie przed otrzymaniem prawa jazdy pod następującymi warunkami:

 • posiadasz brytyjskie lub północno irlandzkie prawo jazdy wystawione po lub w dniu 1.01.1976, lub inne wymienne prawo jazdy
 • nie odebrano ci prawa jazdy (obowiązują inne zasady dla pojazdów średnich i dużych, lokalny komisarz ruchu zdecyduje czy przyznać ci uprawnienia do prowadzenia takich pojazdów)
 • nie odebrano lub nie odebrano by ci prawa jazdy ze względu na przeciwwskazania medyczne do prowadzenia pojazdów
 • przestrzegasz wszystkich warunków związanych z twoim prawem jazdy

Jeśli Twoje prawo jazdy zostało skradzione, zgubione lub zniszczone, również trzeba postapić w ten sam sposób. Można to zrobić drogą telefoniczną, pocztową lub skorzystać z usługi 'premium checking'. Możesz też wymienić swoje prawo jazdy korzystając z bezpiecznej i łatwej w obsłudze usługi online DVLA

Jeśli Twoje prawo jazdy ze zdjęciem wraz z jego papierowym odpowiednikiem zostało zgubione lub skradzione, a nie zmieniły się żadne informacje związane z twoim prawem jazdy, możesz aplikować przez telefon o wystawienie nowego dokumentu. W takim wypadku potrzebna będzie karta debetowa lub kredytowa.

Możesz wysłać wniosek o duplikat prawa jazdy wraz ze zdjęciem pocztą, korzystając z formularza D1. Musisz dokonać wymiany prawa jazdy, jeśli zaginął papierowy odpowiednik prawa jazdy lub samo prawo jazdy ze zdjęciem. Korzystając z formularza D1 wyślij je wraz z dokumentem, który Ci pozostał (papierowy odpowiednik lub prawo jazdy ze zdjęciem) oraz odpowiednią opłatą.

Jeśli od czasu wystawienia ostatniego prawa jazdy zmianie uległo twoje nazwisko, musisz wypełnić formularz D1. Nie ma konieczności załączania kolorowego zdjęcie.

Opłaty:

Pierwsze tymczasowe prawo jazdy - samochód, motocykl, motorower: £50

Pierwsze tymczasowe prawo jazdy - autobus lub ciężarówka: bezpłatne

Pierwsze pełne prawo jazdy GB wymienione na pełne prawo jazdy obszaru Unii Europejskiej EC/EEA lub inne zagraniczne prawo jazdy (włączając Channel Island i Island of Man): £50

Tymczasowe lub pełne prawo jazdy na samochód, motocykl, motorower, autobus lub ciężarówkę: bezpłatne

Tymczasowe lub pełne prawo jazdy na samochód, motocykl, motorower po zakazie do momentu zdania egzaminu: bezpłatne

Zaliczenie egzaminu z Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii: bezpłatne   

Pełne prawo jazdy Irlandii Północnej: bezpłatne

Pełne ważne prawo jazdy kraju EEA lub inne zagraniczne włączając Channel Island i Isle of Man, jeśli wcześniej posiadano prawo jazdy GB: bezpłatne

Odnowienie prawa jazdy od wieku 70 lat wzwyż: bezpłatne

Odnowienie prawa jazdy z powodów medycznych: bezpłatne

Odnowienie prawa jazdy na autobus lub ciężarówka: bezpłatne

Odnowienie prawa jazdy po zakazie: £65

Odnowienie prawa jazdy po zakazie z powodu jazdy w stanie nietrzeźwości: £90

Odnowienie prawa jazdy po cofnięciu: £50

Zamiana zgubionego lub skradzionego prawa jazdy, wydanie duplikatu: £20

Dodanie uprawnienia do pełnego prawa jazdy: bezpłatne

Wymiana prawa jazdy ze zdjęciem (usunięcie wygasłego uzupełnienia): £20

Wymiana papierowego prawa jazdy na wersję ze zdjęcie (usunięcie wygasłego uzupełnienia): £20

Uaktualnienie zdjęcia: bezpłatne

Zmiana nazwiska lub adresu - musisz oddać obecne prawo jazdy: bezpłatne

Jaka jest dopuszczalna norma alkoholu we krwi?

W Wielkiej Brytanii obowiązują następujące restrykcje dotyczące ilości spożywanego alkoholu w wydychanym powietrzu, krwi, moczu:

* 87.5 mikrogramow na 100 millitrów wydychanego powietrza
* 200 miligramów na 100 mililitrów krwi
* 267.5 miligramów na 100 mililitrówmoczu

  Komentarze
  • Alek
   31 lipca 2014, 12:55

   A jak wygląda sprawa związana z przedłużeniem terminowego prawa jazdy? ( ze względu na wadę wzroku , po 5latach trzeba zgłosić się do lekarza na ponowne badanie i wymienic prawo jazdy). Zastanawiam się czy można wykonać coś takiego z polskim prawem jazdy w UK, oddać takie w którym czas upłynął, zrobić dodatkowe badania i po prostu wymienić taki dokument na angielski. Czy ktoś mógłby udzielić mi odpowiedzi? Pozdrawiam

  • Jaj
   6 sierpnia 2014, 11:54


   Prawo jazdy powinno być wymienione bez problemu. W formularzu należy zaznaczyć opcję dotyczącą pani wzroku.

   Przydatne linki:

   https://www.gov.uk/apply-online-to-replace-a-driving-licence

   https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence

  • Kateja
   15 września 2014, 20:23

   Czy po wymianie dostaję brytyjskie full driving license?

  • YatZeck
   2 listopada 2014, 08:18

   Ciekawym jest, że stare polskie prawko lub stare polskie prawko łącznie z międzynarodowym zostają w części przypadków odesłane razem z angielskim, na czym nam wszystkim pewnie zależy. Z drugiej strony ulotka DVLA stwierdza, że urząd nie odsyła starych dokumentów.
   Może ktoś z Was zna warunki występujące w każdej z tych sytuacji?

   Y.

  • YatZeck
   2 listopada 2014, 08:38

   Ciekawym jest, że stare polskie prawko lub stare polskie prawko łącznie z międzynarodowym zostają w części przypadków odesłane razem z angielskim, na czym nam wszystkim pewnie zależy. Z drugiej strony ulotka DVLA stwierdza, że urząd nie odsyła starych dokumentów.
   Może ktoś z Was zna warunki występujące w każdej z tych sytuacji?

   Y.

  • Sirol
   24 stycznia 2015, 05:18

   Po wymianie tymczasowego prawka z polski dostaniesz bezterminowo prawko uk wiem bo moja żona zmieniała i tez ze względu na okulary miała 5 letnie a teraz już nie musi nic wymieniać ani badać wzroku do bodajże 65 roku życia także warto zmienić pozdrawiam

  • David
   22 lutego 2015, 18:42

   Witam! Czy jest możliwość wyrobienia w UK wtórnika prawa jazdy które zgubiłem? Było to polskie prawo jazdy i wiele osób mówiło mi, że nie ma takiej możliwości ale miałem podobną sytuacje w Niemczech i nie było problemu z jego wyrobieniem ponieważ wcześniej posiadałem juz nowe prawo jazdy Europejskie które rzekomo można wyrobić w dowolnym kraju UE. Nie mogę jednak znaleźć informacji jak ma się do tego prawo w Wielkiej Brytanii. Z góry dziekuję za pomoc.

  • Łukasz
   13 marca 2015, 12:03

   Ja tez wymienilem polskie prawo jazdy w celu placenia mniejszego ubezpieczenia.

  • EDU
   17 marca 2015, 19:20

   Jeśli prawko mam on 14 lat i chce wymienic na ang. to czas posiadania bedzie od momentu wystawienia ng czy od daty kiedy mam polskie?

  • Ukipedia
   20 marca 2015, 14:50

   @EDU Na wymienionym dokumencie będzie informacja o posiadaniu go od 14 lat.

  • Rabbit72
   11 czerwca 2015, 11:24

   Mam pytanie być może nietypowe, otóż posiadam polskie prawko będzie już z 25 lat i chciałbym je zatrzymać mieszkając w UK bez zmiany na brytyjskie.
   No i nasuwają się pytania, po pierwsze z tego co wiem będąc np rezydentem nie muszę zmieniać prawka na angielskie bo polskie jest honorowane w UK ?
   Rozumiem że taki krok pociągnie za sobą wyższe stawki ubezpieczenia, oczywiście policja powie że musisz ale z tego co czytam na stronie DVLA niekoniecznie ?
   No i kwestia ostania czy w wypadku posiadania dwóch paszportów Pl i UK cokolwiek zmienia się w tej materii, jestem ciekaw waszych opinii i informacji ??

  • Anka
   23 czerwca 2015, 22:03

   Ile się czeka na wymienione prawko z polskiego na angielskie? Czy do prawka angielskiego nadaje się zdjęcie paszportowe?

  • Grzesqo
   29 czerwca 2015, 16:51

   Witam. Czy ktoś z was otrzymał najpierw angielskie prawo jazdy a dopiero potem przyszedł paszport? Proszę o wypowiedzi bo niedawno otrzymałem prawo jazdy ale paszport jeszcze nie przyszedł ... ;/

  • Realista
   14 listopada 2015, 16:42

   A czy ktos wie, ze na angielskim prawie jazdy nie moze kierowac pojazdami na innych tablicach rejestracyjnych jak tylko angielskie? A wymogi angielskie sa niezgodne z przepisami unijnymi?

  • Ogaz
   17 listopada 2015, 13:46

   co to jest pass plus

  • Fishermann
   31 stycznia 2016, 20:42

   mieszkam w Anglii kilka lat , w zeszlym roku zostaly mi skradzione lub zgibilem polskie prawo jazdy . Bedac na krotkim urlopie w Polsce zdazylem tylko wyrobic zaswiadczenie w wydziale komunikacji o posiadanej kwalifikacji do prowadzenia pojazdow . Czy na podstawie takiego zaswiadczenia moge wyrobic angielskie prawo jazdy ?? jesli tak to jak ? potrzebuje tlumaczenie zaswiadczenia czy jak ? z gory dziekuje za pomoc
   pozdrawiam

  • Gość
   26 czerwca 2016, 14:08

   Co jeśli zwrócono niepoprawnie wypełniony wniosek D1? W liście zwrotnym informują, że należy odesłać wniosek poprawiając dane, przy których postawili czerwony krzyżyk (chodzi o brak odpowiedzi na jedno pytanie). Nie każą z powrotem przesyłać dowodu osobistego, jedynie polskie prawo jazdy, czek, poprawiony wniosek i ten właśnie list zwrotny. Poprawki należy nanieść na odesłanym wniosku czy wypełniać wniosek od nowa na czystym egzemplarzu? Dodam, że na obecnym formularzu są już jakieś notatki DVLA (przyklejona kartka z danymi na pierwszej stronie, wypełniony prawy margines oraz pieczątka).

  • Sebastian Xxx
   11 lipca 2016, 19:04

   Witam a jak to wyglada z wymiana ukraińskiego prawa jazdy, tez jest bez problemu wymieniane na angielskie ?

  • Aaaa
   4 sierpnia 2016, 12:29

   ID (dowod osobisty) tez jest honorowane nie rozsylajcie bzdor

  • Zosia
   2 września 2016, 18:59

   Czy ktoś mi podpowie jak wybrnąć jeśli mam w dowodzie osobistym dwa imiona, a w prawie jazdy jedno.Chcę zmienić prawo jazdy na angielskie i chciałabym, żeby dane się już zgadzały.Czy lepiej z tym iść do jakiegoś urzędu osobiście?

  • Kamilo
   18 lutego 2017, 12:58

   Dzien dobry mam pytanie Co sie stance jezeli more documents juz wyslalem do DVLA a zapomnialem a zapomnialem wlozyc dowdy wplaty

  • Piotrek
   21 lutego 2017, 20:53

   Witam wszystkich!

   Chciałbym uzyskać odpowiedź na poniższe pytanie:
   Myślę o wymianie prawa jazdy z PL na UK. Czy w obecnej sytuacji jest to opłacalne? W momencie kiedy UK wyjdzie z UE po Brexicie, a ja miałbym już wymieniony dokument na brytyjski, to czy gdy będę w Polsce lub gdy wrócę za jakiś czas na stałe do PL, to czy brytyjskie prawo jazdy będzie akceptowane w Polsce? Po Brexicie - po wyjściu UK z UE?

   Zależy mi na mądrych i pomocnych odpowiedziach/komentarzach.

   Dziękuję i pozdrawiam.

  • Car
   22 lutego 2017, 10:11

   lepiej nie wymieniać, zawsze to można zrobić

  • Piotrek
   22 lutego 2017, 21:37

   CAR. -
   Jeżeli to była odpowiedź na mój komentarz, to wyczytuję z niej, że nie przeczytaleś mojej wyppwiedzi ze zrozumieniem.. Kompletnie Twoja odpowiedź nie wnosi żadnych konkretnych informacji.

   Czekam na kogoś mądrego i kompetentnego.

  • Tomek
   20 marca 2017, 17:27

   Artykuł nie do końca prawdziwy ... wymiana prawo jazdy jest tylko dla rezydentow (czyli tych ktorzy zyja w UK dluzej niz 12 miesiecy). Po drugie jak zdobyc tzw. international driving license (porzebne do wypozyczenia samochodu w UK) zyjac w UK ?

  • Rudyrydz
   5 października 2017, 17:14

   Witam. Czy podpisany formularz D1 o wymianę prawa jazdy pl na uk wraz z załącznikami muszę osobiście złożyć w okienku na poczcie? Czy może to zrobić ktoś za mnie?

  • Ja
   3 listopada 2017, 07:01

   Wniosek D1 wysyłamy so Swansea! To właśnie pisze we wniosku, ja mój wysłałam i już otrzymałam angielskie prawko

  • FranekKimono
   19 lutego 2018, 01:14

   trochę nieaktualny adres jest podany, bo żeby wymienić prawko to trzeba dokumenty wysłać do Swansea a nie do Irlandii

  • Bolo uk
   17 kwietnia 2018, 11:16

   posiadam od kilku lat brytyjskie prawo jazdy.NIE CHCE go wymieniac po powrocie do PL.chce isc na kurs i zrobic polskie prawko.czy moge posiadac dwa prawa jazdy?

  • Jaco71
   6 maja 2018, 16:02

   Witam a ja mam taki problem wysłałem polskie prawo jazdy do wymiany na angielskie i przysłali mi tymczasowe prawo jazdy z "L". O co tu chodzi....???

  • Janusz
   17 października 2018, 13:18

   ARTYKUŁ WPROWADZA W BŁĄD !!!!! Prawo Jazdy wymienia się w swansea !!!!!!!!!!! Przez was miałem problemy przez dwa miesiące brak paszportu brak prawa jazdy !!!!! dzwonienie do swansea potem do północnej irlandii i nikt nie wiedział !

  • Marcin9112
   18 października 2018, 14:05

   Niestety jedna informacja na temat wymiany non UK driving licence na full UK driving licence jest nieprawdziwa a mianowicie ze prawojazdy mozna wymienic w kazdym momencie . Niestety by wyslac aplikacje o wymiany polskiego prawka na angielskie musisz przebywac lub byc rezydentem w UK przynajmniej 185 dni. Tak, mozesz poswiadczyc nieprawde o dacie przyjazdu ale kara za to to 1000 funtow. Poniewaz przechodzimy teraz proces brexitu, urzednicy stali się bardzo dociekliwi wiec nie radzilbym klamac w aplikacji.

  • Nowy
   15 stycznia 2019, 22:55

   ''Jeśli nie chcesz wysyłać swojego paszportu możesz udać się z aplikacją osobiście do najbliższego biura DVLA i za dodatkowe 4 funty DVLA oddaje paszport od razu.''
   Nie istnieja juz ''biura DVLA'' :/ aplikacje zamawia sie online z https://forms.dft.gov.uk/order-dvla-forms/ lub wypelnia na duzych pocztach...
   Czyli paszport wyslac trzeba...

  • Rafcio
   3 grudnia 2019, 13:21

   jak wymienić polskie prawko nie majac dowodu zostal skradziony mam papiery z policji po wlamaniu do domu? jestem 4 lata w anglii

  • Kris
   20 marca, 10:20

   Witam mam pytanie posiadam brytyjskie prawo jazdy mieszkam w Anglii ale chciał bym zrobić sobie nowa kat na c i c+e w pl czy jak już zdam na kat c i c+e będę mógł dopisać sobie to na angielskim prawo jedzie ???

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.12.2021
  GBP 5.4098 złEUR 4.5991 złUSD 4.0788 złCHF 4.4169 zł
  Reklama