Prawo jazdy

27 czerwca 2017, Londynek.net 3723
Prawo jazdy
Dokumentami traktowanymi jednakowo przez Brytyjczyków są prawa jazdy z krajów Europejskiej Strefy Ekonomicznej. (Fot. Getty Images)

Polskie prawo jazdy pozwala na poruszanie się samochodem po brytyjskich drogach. Jednak zanim po raz pierwszy na Wyspach siądziesz za kierownicą, warto zapoznać się z kilkoma różnicami.

Dokumentami traktowanymi jednakowo przez Brytyjczyków są prawa jazdy z krajów Europejskiej Strefy Ekonomicznej (EEA). EEA obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej i Europejskiej Organizacji Wolnego Handlu (EFTA) z wyjątkiem Szwajcarii. Zatem Twój polski dokument będzie w pełni respektowany na Wyspach.

 Formularz D1

Jeśli masz ważne zagraniczne prawo jazdy, możesz je w dowolnym momencie wymienić na brytyjskie. Prawo jazdy przyda się jako potwierdzenie zamieszkania, czy ID potrzebne do wejścia do niektórych klubów (otwarcie konta w banku, NIN). Procedura wymiany polskiego prawa jazdy na angielskie jest podobna do "provisional driving licence" W urzędzie pocztowym należy poprosić formularz D1, wypełnić go i przesłać wraz z załączonym paszportem, polskim prawem jazdy, zdjęciem i czekiem lub postal order na 43 funty do urzędu DVLA Driver & Vehicle Agency (DVA).

Drivers Customer Services
Correspondence Team
DVLA
Swansea
SA6 7JL
 

Do formularza D1 dołączona jest ulotka informacyjna, jak krok po kroku wypełnić cały formularz. Zdjęcie należy wkleić do formularza.

Jeśli nie posiadasz paszportu i chcesz wysłać dowód osobisty to należy dołączyć zdjęcie i formularz D1 podpisane przez osobę, obywatela UK, która zna ciebie co najmniej 2 lata, mieszka pod stałym adresem w UK i nie może to być członek rodziny ani nikt kto mieszka pod tym samym adresem (np. sąsiad, policjant, lekarz itp.)

Jeśli nie chcesz wysyłać swojego paszportu możesz udać się z aplikacją osobiście do najbliższego biura DVLA i za dodatkowe 4 funty DVLA oddaje paszport od razu. Polskie prawo jazdy zostaje odesłane do Polski. Jeśli termin mija, a my wciąż nie dostaliśy ani prawka ani dokumentów to wystarczy się w tej sprawie skontaktować z DVLA - Driver and Vehicle Licencing Agency telefonicznie lub mailem. Do 15 dni powinni przysłać paszport i nowe prawo jazdy. O zmianie adresu należy od razu powiadomić DVLA. Kara za niepowiadomienie odpowiedniego urzędu to
1 000 funtów

Wszyscy kierowcy muszą dostosować się do brytyjskich wymagań minimalnego wieku. Jest to 17 lat dla samochodów i motocykli, 18 lat dla pojazdów średniego rozmiaru i 21 lat dla dużych ciężarówek i autobusów. Ograniczenia dotyczące wszystkich kierowców w Wielkiej Brytanii są między innymi takie, że prowadzić mogą:

Posiadacze prawa jazdy na samochód i motocykl (zwykłe prawo jazdy):

  • do wieku 70 lat lub przez trzy lata po staniu się mieszkańcem - w zależności od tego, który okres jest dłuższy,

Posiadacze prawa jazdy na minibus i autobus (zawodowe prawo jazdy):

  • do wieku 45 lat lub przez pięć lat po staniu się mieszkańcem - w zależności od tego, który okres jest dłuższy
  • jeśli jesteś w wieku powyżej 45 lat (ale poniżej 65) do roku 66. lub przez pięć lat po staniu się mieszkańcem - w zależności od tego, który okres jest dłuższy
  • jeśli jesteś w wieku 65 lat lub powyżej przez 12 miesięcy od stania się mieszkańcem

Aby kontynuować jazdę po tych okresach, musisz otrzymać prawo jazdy brytyjskie. Posiadacze prawa jazdy zagranicznego z uprawnieniem zawodowym, którzy mieszkają w GB, muszą zarejestrować swoje dane w the Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA). W celu uzyskania dalszych informacji należy skontaktować się z DVLA pod numerem 0 300 200 7861.

Kierowcy mniejszych pojazdów jeśli chcą, również mogą się zarejestrować. By to zrobić, trzeba powiadomić DVLA o swoim nazwisku, adresie i uprawnieniach kierowcy. Kierowcy, którzy rejestrują się, otrzymają z powrotem swoje prawo jazdy razem z jego odpowiednikiem UK. Umożliwia to zaoszczędzenie na systemie kar za wykroczenia drogowe.

Należy poinformować DVLA o tym, jak wyglądał Twój stan zdrowia zanim przyjechałeś do Wielkiej Brytanii i o ewentualnych nowych problemach zdrowotnych. W większości przypadków, zasady będą takie same jak te w innych krajach EEA, chociaż mogą wystąpić pewne różnice. Wyższe standardy dotyczące wad wzroku odnoszą się w tym kraju do kierowców zawodowych.

Wymiana prawa jazdy

Jeśli Twoje dane osobowe uległy zmianie, trzeba wymienić prawo jazdy na nowe.
Możesz dokonać zmiany danych adresowych korzystając z bezpiecznej i łatwej w obsłudze usługi online DVLA. By zmienić dane osobowe będziesz musiał skorzystać z usługi 'premium checking' lub wysłać aplikację pocztą.

Aby poinformować DVLA o zmianie danych adresowych, osobowych lub o obu zmianach, należy wypełnić formularz D1 oraz załączyć dokument potwierdzający Twoją tożsamość oraz kolorowe zdjęcie paszportowe. Wypełnioną aplikację należy wysłać na adres DVLA - można też skorzystać z usługi 'premium checking'. Za dokonanie zmiany nie jest pobierana opłata.

Aby poinformować DVLA tylko o zmianie adresu, należy wypełnić odpowiednią sekcję papierowego odpowiednika D470, podać aktualny adres, datę, podpisać się i wysłać wraz ze swoim prawem jazdy.

Aby poinformować DVLA tylko o zmianie danych osobowych, lub jednoczesnej zmianie danych adresowych i osobowych, należy wypełnić formularz D1 i załączyć dokument potwierdzający zmianę nazwiska oraz swoje prawo jazdy ze zdjęciem i jego papierowy odpowiednik D470. Nie ma konieczności ponoszenia opłaty za nowe prawo jazdy.

DVLA dokłada wszelkich starań, abyś otrzymał prawo jazdy w trzy tygodnie od otrzymania aplikacji. Może to zająć więcej czasu, jeśli zajdzie konieczność sprawdzenia twoich danych osobowych lub stanu zdrowia.

Gdy DVLA otrzyma Twój wniosek, prawo zezwala Ci na prowadzenie przed otrzymaniem prawa jazdy pod następującymi warunkami:

  • posiadasz brytyjskie lub północno irlandzkie prawo jazdy wystawione po lub w dniu 1.01.1976, lub inne wymienne prawo jazdy
  • nie odebrano ci prawa jazdy (obowiązują inne zasady dla pojazdów średnich i dużych, lokalny komisarz ruchu zdecyduje czy przyznać ci uprawnienia do prowadzenia takich pojazdów)
  • nie odebrano lub nie odebrano by ci prawa jazdy ze względu na przeciwwskazania medyczne do prowadzenia pojazdów
  • przestrzegasz wszystkich warunków związanych z twoim prawem jazdy

Jeśli Twoje prawo jazdy zostało skradzione, zgubione lub zniszczone, również trzeba postapić w ten sam sposób. Można to zrobić drogą telefoniczną, pocztową lub skorzystać z usługi 'premium checking'. Możesz też wymienić swoje prawo jazdy korzystając z bezpiecznej i łatwej w obsłudze usługi online DVLA

Jeśli Twoje prawo jazdy ze zdjęciem wraz z jego papierowym odpowiednikiem zostało zgubione lub skradzione, a nie zmieniły się żadne informacje związane z twoim prawem jazdy, możesz aplikować przez telefon o wystawienie nowego dokumentu. W takim wypadku potrzebna będzie karta debetowa lub kredytowa.

Możesz wysłać wniosek o duplikat prawa jazdy wraz ze zdjęciem pocztą, korzystając z formularza D1. Musisz dokonać wymiany prawa jazdy, jeśli zaginął papierowy odpowiednik prawa jazdy lub samo prawo jazdy ze zdjęciem. Korzystając z formularza D1 wyślij je wraz z dokumentem, który Ci pozostał (papierowy odpowiednik lub prawo jazdy ze zdjęciem) oraz odpowiednią opłatą.

Jeśli od czasu wystawienia ostatniego prawa jazdy zmianie uległo twoje nazwisko, musisz wypełnić formularz D1. Nie ma konieczności załączania kolorowego zdjęcie.

Opłaty:

Pierwsze tymczasowe prawo jazdy - samochód, motocykl, motorower: £50

Pierwsze tymczasowe prawo jazdy - autobus lub ciężarówka: bezpłatne

Pierwsze pełne prawo jazdy GB wymienione na pełne prawo jazdy obszaru Unii Europejskiej EC/EEA lub inne zagraniczne prawo jazdy (włączając Channel Island i Island of Man): £50

Tymczasowe lub pełne prawo jazdy na samochód, motocykl, motorower, autobus lub ciężarówkę: bezpłatne

Tymczasowe lub pełne prawo jazdy na samochód, motocykl, motorower po zakazie do momentu zdania egzaminu: bezpłatne

Zaliczenie egzaminu z Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii: bezpłatne   

Pełne prawo jazdy Irlandii Północnej: bezpłatne

Pełne ważne prawo jazdy kraju EEA lub inne zagraniczne włączając Channel Island i Isle of Man, jeśli wcześniej posiadano prawo jazdy GB: bezpłatne

Odnowienie prawa jazdy od wieku 70 lat wzwyż: bezpłatne

Odnowienie prawa jazdy z powodów medycznych: bezpłatne

Odnowienie prawa jazdy na autobus lub ciężarówka: bezpłatne

Odnowienie prawa jazdy po zakazie: £65

Odnowienie prawa jazdy po zakazie z powodu jazdy w stanie nietrzeźwości: £90

Odnowienie prawa jazdy po cofnięciu: £50

Zamiana zgubionego lub skradzionego prawa jazdy, wydanie duplikatu: £20

Dodanie uprawnienia do pełnego prawa jazdy: bezpłatne

Wymiana prawa jazdy ze zdjęciem (usunięcie wygasłego uzupełnienia): £20

Wymiana papierowego prawa jazdy na wersję ze zdjęcie (usunięcie wygasłego uzupełnienia): £20

Uaktualnienie zdjęcia: bezpłatne

Zmiana nazwiska lub adresu - musisz oddać obecne prawo jazdy: bezpłatne

Jaka jest dopuszczalna norma alkoholu we krwi?

W Wielkiej Brytanii obowiązują następujące restrykcje dotyczące ilości spożywanego alkoholu w wydychanym powietrzu, krwi, moczu:

* 87.5 mikrogramow na 100 millitrów wydychanego powietrza
* 200 miligramów na 100 mililitrów krwi
* 267.5 miligramów na 100 mililitrówmoczu

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (37)


~Alek

A jak wygląda sprawa związana z przedłużeniem terminowego prawa jazdy? ( ze względu na wadę wzroku , po 5latach trzeba zgłosić się do lekarza na ponowne badanie i wymienic prawo jazdy). Zastanawiam się czy można wykonać coś takiego z polskim prawem jazdy w UK, oddać takie w którym czas upłynął, zrobić dodatkowe badania i po prostu wymienić taki dokument na angielski. Czy ktoś mógłby udzielić mi odpowiedzi? Pozdrawiam

~Jaj


Prawo jazdy powinno być wymienione bez problemu. W formularzu należy zaznaczyć opcję dotyczącą pani wzroku.

Przydatne linki:

https://www.gov.uk/apply-online-to-replace-a-driving-licence

https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence

~Kateja

Czy po wymianie dostaję brytyjskie full driving license?

~YatZeck

Ciekawym jest, że stare polskie prawko lub stare polskie prawko łącznie z międzynarodowym zostają w części przypadków odesłane razem z angielskim, na czym nam wszystkim pewnie zależy. Z drugiej strony ulotka DVLA stwierdza, że urząd nie odsyła starych dokumentów.
Może ktoś z Was zna warunki występujące w każdej z tych sytuacji?

Y.

~YatZeck

Ciekawym jest, że stare polskie prawko lub stare polskie prawko łącznie z międzynarodowym zostają w części przypadków odesłane razem z angielskim, na czym nam wszystkim pewnie zależy. Z drugiej strony ulotka DVLA stwierdza, że urząd nie odsyła starych dokumentów.
Może ktoś z Was zna warunki występujące w każdej z tych sytuacji?

Y.

~Sirol

Po wymianie tymczasowego prawka z polski dostaniesz bezterminowo prawko uk wiem bo moja żona zmieniała i tez ze względu na okulary miała 5 letnie a teraz już nie musi nic wymieniać ani badać wzroku do bodajże 65 roku życia także warto zmienić pozdrawiam

~David

Witam! Czy jest możliwość wyrobienia w UK wtórnika prawa jazdy które zgubiłem? Było to polskie prawo jazdy i wiele osób mówiło mi, że nie ma takiej możliwości ale miałem podobną sytuacje w Niemczech i nie było problemu z jego wyrobieniem ponieważ wcześniej posiadałem juz nowe prawo jazdy Europejskie które rzekomo można wyrobić w dowolnym kraju UE. Nie mogę jednak znaleźć informacji jak ma się do tego prawo w Wielkiej Brytanii. Z góry dziekuję za pomoc.

~Łukasz

Ja tez wymienilem polskie prawo jazdy w celu placenia mniejszego ubezpieczenia.

Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~EDU

Jeśli prawko mam on 14 lat i chce wymienic na ang. to czas posiadania bedzie od momentu wystawienia ng czy od daty kiedy mam polskie?

~Ukipedia

@EDU Na wymienionym dokumencie będzie informacja o posiadaniu go od 14 lat.

Rabbit72

Mam pytanie być może nietypowe, otóż posiadam polskie prawko będzie już z 25 lat i chciałbym je zatrzymać mieszkając w UK bez zmiany na brytyjskie.
No i nasuwają się pytania, po pierwsze z tego co wiem będąc np rezydentem nie muszę zmieniać prawka na angielskie bo polskie jest honorowane w UK ?
Rozumiem że taki krok pociągnie za sobą wyższe stawki ubezpieczenia, oczywiście policja powie że musisz ale z tego co czytam na stronie DVLA niekoniecznie ?
No i kwestia ostania czy w wypadku posiadania dwóch paszportów Pl i UK cokolwiek zmienia się w tej materii, jestem ciekaw waszych opinii i informacji ??

~Anka

Ile się czeka na wymienione prawko z polskiego na angielskie? Czy do prawka angielskiego nadaje się zdjęcie paszportowe?

~Grzesqo

Witam. Czy ktoś z was otrzymał najpierw angielskie prawo jazdy a dopiero potem przyszedł paszport? Proszę o wypowiedzi bo niedawno otrzymałem prawo jazdy ale paszport jeszcze nie przyszedł ... ;/

~Realista

A czy ktos wie, ze na angielskim prawie jazdy nie moze kierowac pojazdami na innych tablicach rejestracyjnych jak tylko angielskie? A wymogi angielskie sa niezgodne z przepisami unijnymi?

 
1231-15 (37)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama