Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawa pracownicze ciężarnych kobiet w Wielkiej Brytanii

Prawa pracownicze ciężarnych kobiet w Wielkiej Brytanii
Pracujące w Wielkiej Brytanii kobiety w ciąży mają wiele praw. (Fot. Getty Images)
Pracujące kobiety w ciąży podlegają w pracy specjalnej ochronie. Przyszłe mamy mają prawo do płatnego wolnego na badania prenatalne, ustawowego urlopu macierzyńskiego (także płatnego) oraz zapomogi macierzyńskiej. Są również chronione przed niesprawiedliwym traktowaniem, które wynika z ich stanu.
Reklama
Reklama

Czas oczekiwania na dziecko to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. Nie bez powodu ciężarnym przysługują liczne przywileje, także w pracy. Ciąża to ogromny wysiłek zarówno fizyczny jak i emocjonalny.

Podstawowe zasady pracowania w okresie ciąży

Główne prawa pracujących kobiet w ciąży:

 • płatne wolne na badania prenatalne
 • co najmniej 26 tygodni urlopu macierzyńskiego
 • dodatek dla matek, zwykle jest to zapomoga macierzyńska,
 • ochrona przed niesprawiedliwym traktowaniem i nieuzasadnionym zwolnieniem

Pracodawcy również mają pewne zobowiązania, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo ciężarnym pracownicom.

Pomoc indywidualna

Możesz liczyć na pomoc osobistą, aby dowiedzieć się, do której kategorii się zaliczasz, korzystając z Osobistego Interaktywnego Przewodnika po Prawie Pracy (Tailored Interactive Guidance on Employment Rights, TIGER).

To narzędzie obliczy, czy kwalifikujesz się na płatny (lub bezpłatny) urlop adopcyjny, a jeśli tak, ułoży specjalnie dla Ciebie interaktywny kalendarz do zaplanowania Twojego urlopu.

Więcej informacji na temat praw kobiet w ciąży w miejscu pracy można zaleźć na stronie rządowej: https://www.gov.uk/working-when-pregnant-your-rights.

Poinformuj pracodawcę o tym, że jesteś w ciąży

Musisz powiedzieć swojemu pracodawcy że jesteś w ciąży co najmniej 15 tygodni przed rozpoczęciem tygodnia, na który wyznaczony jest termin narodzin. Musisz też powiedzieć im kiedy chcesz zacząć swój urlop macierzyński i kiedy chcesz zacząć otrzymywać zapomogę macierzyńską.

Jest jednak dobrym pomysłem poinformowanie szefa wcześniej, ponieważ pozwoli mu to ułożenie planu działania związanego z Twoim urlopem i dopełnienie wobec Ciebie wszystkich prawnych zobowiązań. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w grę wchodzi zdrowie i bezpieczeństwo. Nie możesz mieć płatnych godzin wolnych na badania prenatalne zanim nie powiesz szefowi że jesteś w ciąży.

Płatne wolne na badania prenatalne

Wszystkie ciężarne pracownice, niezależnie od tego, ile już pracują w firmie, mają prawo do wolnego na przeprowadzanie badań prenatalnych. Muszą dostać wynagrodzenie za każdą wolną godzinę. Odmówienie wolnego na badania lub zapłaty jest niezgodne z prawem.

Opieka prenatalna to zarówno badania medyczne jak też udział w szkółkach dla rodziców. Jeśli możesz, unikaj brania wolnego i postaraj się tak zorganizować szkółki i badania, aby nie kolidowały one z pracą.

Zdrowie i bezpieczeństwo dla pracownic w ciąży

Wszyscy pracodawcy muszą zapewnić Ci bezpieczne i zdrowe środowisko pracy. Jeśli jesteś w ciąży, przysługuje Ci dodatkowa ochrona, co jest dobrym powodem do tego, by jak najwcześniej powiedzieć szefowi o ciąży.

Ocena ryzyka

Twój pracodawca musi ocenić stopień zagrożenia w Twojej pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twojemu nienarodzonemu dziecku. Zagrożenie może być spowodowane:

 • podnoszeniem lub noszeniem ciężkich rzeczy
 • staniem lub siedzeniem przez długi czas
 • kontaktem z substancjami toksycznymi
 • długimi godzinami pracy

Twój pracodawca musi tak przygotować twoej stanowisko pracy, aby nie narażać Cię na niebezpieczeństwo.Powinien zaoferować Ci alternatywne zajęcie, a jeśli nie jest to mozliwe, pracodawca powinien wysłać na urlop  z pełnym wynagrodzeniem.

Jeśli uważasz, że jesteś zagrożona

Jeśli uważasz, że Twoje zdrowie może być narażone, ale Twój pracodawca się z tym nie zgadza, powinnaś porozmawiać o tym ze swoim przedstawicielem związków zawodowych. Możesz też poprosić pracodawcę o wyjaśnienie. Jeśli nadal nie podejmie on żadnych działań, możesz porozmawiać ze swoim lekarzem lub zadzwonić do inspektoratu zdrowia i bezpieczeństwa pracy  (Health and Safety Executive) pod numer 0300 003 1647.

Choroby związane z ciążą

Jeśli masz wolne ze względu na chorobę związaną z ciążą w okresie 4 tygodni przed terminem porodu, Twój urlop macierzyński zaczyna się automatycznie, bez względu na Twoje wcześniejsze ustalenia z pracodawcą.

Obowiązkowy urlop macierzyński

Nawet jeśli zdecydowałaś się nie brać ustawowego urlopu macierzyńskiego, musisz wziąć 2 tygodnie wolnego po porodzie, lub 4 tygodnie, jeśli pracujesz w fabryce. Nazywa się to “obowiązkowy urlop macierzyński".

Dyskryminacja kobiet w ciąży

Nieodpowiednie traktowanie pracownicy ze względu na jej ciążę lub na to, że wzięła urlop macierzyński jest niezgodne z prawem. Za niesprawiedliwe traktowanie uważa się między innymi:

 • skrócenie godzin pracy bez konsultacji z ciężarną pracownicą
 • dostarczanie niepełnych raportów pracowniczych
 • dawanie nieodpowiednich zadań do wykonania
 • zwolnienie z powodu ciąży 
 • dyscyplinarne traktowanie dni wolnych z powodu choroby związanej z ciążą

Bez zgody ciężarnej pracodawca nie może wprowadzać zmian w warunkach zatrudnienia zawartych w umowie o pracę. Jeśli tak zrobi, będzie to naruszenie umowy o pracę.

Co zrobić w razie problemów?

Jeśli pracodawca odmawia gwarancji praw należy z nim porozmawiać oraz z przedstawicielem związków zawodowych. Można w takim przypadku złożyć skargę. Ostateczną rozwiązania problemu jest skarga w Sądzie Pracy.


Gdzie uzyskać pomoc?

Poradnia rodzinna i poradnia i komisja pojednawcza w sprawach pracowniczych oferują darmowe, dyskretne i bezstronne rady w zakresie prawa pracy. Możesz zadzwonić pod numer zaufania Acas: 0300 123 1150.

Twoje lokalne Biuro doradztwa personalnego (CAB) może udzielić Ci darmowych i bezstronnych porad. Możesz znaleźć adres najbliższego biura CAB w książce telefonicznej lub w internecie.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.11.2021
  GBP 5.5531 złEUR 4.6982 złUSD 4.1627 złCHF 4.5013 zł
  Reklama