Menu

Polskie stowarzyszenia i ośrodki kulturalne w Midlands and East

Polskie stowarzyszenia i ośrodki kulturalne w Midlands and East
W Oksfordzie działa jedna z najstarszych organizacji zrzeszających studentów na terenie Wielkiej Brytanii.(Fot.Getty Images)
Zarówno na terenie Midlands, jak i na wschodzie Anglii (East) znajduje się całkiem spora grupa polskich imigrantów. Spowodowało to szybki wzrost liczby ośrodków polonijnych w tych regionach.
Reklama

STOWARZYSZENIA I OŚRODKI KULTURALNE

Oxford University Polish Society

Stowarzyszenie to jest jedną z najstarszych organizacji zrzeszających studentów na terenie Wielkiej Brytanii.

Jej celem jest integracja polskich żaków z resztą społeczności studenckiej.

Do jego grona przyjmowane są także osoby, które nie posiadają polskiego pochodzenia jednak w dużym stopniu interesujące się polską historią i kulturą.

Strona internetowa stowarzyszenia: www.oxpolsoc.pl

The Polish Community Centre w Wolverhampton

Stafford Road,
Wolverhampton WV10 6DQ
tel. (00-44) 0190 2421 645
www.thepolishclub.org.uk

Centrum jest miejscem spotkań Polaków. Znajduje się tam m.in. biblioteka i bar. Klub zajmuje się także organizacją rozmaitych imprez dla lokalnej polskiej społeczności, np. dożynki, andrzejki czy święto Mikołaja dla dzieci.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Birmingham

Millenium House
Bordesley Street, Birmingham B5 5PH,
tel. (00-44) 0121 643 3577

Strona na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Polish-Millenium-House-Bordesley-Street-Birmingham-B5-5PH/354755591287034

Polski Ośrodek w Birmingham został utworzony w 1962 roku. Od tego czasu jest głównym miejscem spotkań polskiej społeczności zamieszkującej tereny Midlands. Obecnie na terenie ośrodka ma swoją siedzibę wiele polskich organizacji m.in. teatr, koło PSM oraz Polska Szkoła Sobotnia. Prowadzone są tam także lekcje języka angielskiego.

Ważną rolą Millenium House jest także dostarczanie informacji o życiu w Birmingham i jego okolicach oraz pomoc nowo przybyłym emigrantom z Polski. W budynku ma także swoje biuro kancelaria parafialna polskiego kościoła.

Banbury Polish Association

66 Elton Road,
Banbury OX16 9UB
e-mail: geniacolin@talktalk.net

(http://grzegorz-bt.neostrada.pl/index_pliki/Page544.htm)

Stowarzyszenie powstało w 2006 roku, aby nieść pomoc polskim imigrantom, udzielać porad prawnych, edukacyjnych i socjalnych. Ponadto mają na celu promowanie i wspieranie polskiej kultury na terenie Banbury i w okolicach. Organizacja ma charakter niekomercyjny, która stale poszukuje wolontariuszy.

East of England Polish Community Organisation

194 Histon Road, Cambridge CB4 3HJ
tel. (+44) 0 7889 868 440
www.eepco.co.uk

EEPCO organizuje m.in. regularne spotkania informacyjne dla Polaków, np. o tym jak kupić dom w Wielkiej Brytanii. Bardzo często na takie spotkania zapraszani są specjaliści, którzy odpowiadają na pytania publiczności i udzielają wskazówek. Pomysłodawczynią projektu jest Marta Maj.

Polish Expats Association

209 Keys Court
82-84 Moseley Street
B12 0RT
www.polishexpats.org.uk

Organizacja ma na celu poprawę jakości życia w Wielkiej Brytanii wśród Polaków, zwłaszcza tych zamieszkujących okolice Birmingham. Pomoc polega wzmacnianiu umiejętności w komunikacji czy zdobyciu kwalifikacji pomocnych w znalezieniu pracy. Członkowie stowarzyszenia są poza tym gotowi, aby służyć radą i informacja w takich kwestiach jak mieszkanie, zasiłki, praca oraz szkolnictwo.

Koło Seniorów – Birmingham

Siedziba w Millenium House
Bordesley Street, Birmingham B5 5PH,
tel. (00-44) 0121 643 3577

Do koła należy już około 300 osób. Liczba ta stale się powiększa bowiem organizacja cały czas przyjmuje nowych członków. Ich spotkania odbywają się w co drugi czwartek o godzinie 11:00. Osoby należące do koła regularnie organizują rozmaite spotkania towarzyskie, wycieczki oraz inne aktywne formy spędzania wolnego czasu..

Związek Polskich Klubów Sportowych w Wielkiej Brytanii

90 Cranmere Road
Melton Mowbray
LEICS, LE13 1TB
tel. (+44) 01664 565200

www.zpks.co.uk

Związek Polskich Klubów Sportowych w Wielkiej Brytanii, istnieje żeby promować język i kulturę Polską przez sport.  W ostatnich latach największy wysiłek Związku był włożony w mistrzostwa piłki nożnej, w formie rozgrywek o Puchar Andersa.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.11.2020
  GBP 5.010 złEUR 4.471 złUSD 3.756 złCHF 4.117 zł
  Reklama