Menu

Polskie szkoły w UK

Polskie szkoły w UK
Polska Macierz Szkolna zrzesza ponad 130 polskich szkół sobotnich dla polskich dzieci w Anglii, Walii, Irlandii Północnej i Szkocji. (Fot. Thinkstock)
Ponad 1 milion Polaków mieszka i żyje obecnie w Wielkiej Brytanii. To często ludzie młodzi i z dziećmi. Mali Polacy, aby pogłębiać naukę języka polskiego i historii kraju pochodzenia rodziców, uczęszczają do prywatnych, sobotnich szkół polskich.
Reklama

W Wielkiej Brytanii polskie dzieci mają okazję uczestniczyć w zajęciach szkół weekendowych. Nie ma tu polskich dziennych szkół - w Londynie istnieje tylko jedna taka placówka i to przeznaczona dla dzieci polskich dyplomatów.

Polskie dzieci uczą się w szkołach brytyjskich, ale aby utrzymać kontakt z kulturą, historią, geografią polską, a co najważniejsze z językiem polskim, uczęszczają do szkół sobotnich. To pozwala im zachować polską tożsamość. Oczywiście w  takich placówkach nie jest realizowany pełen program nauczania, a jedynie plan uzupełniający.

Polska Macierz Szkolna jest organizacją charytatywną zarejestrowaną w Anglii i Walii, stowarzyszającą polskie szkoły uzupełniające oraz osoby zaangażowane w edukację w zakresie języka polskiego i polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. Obecnie zrzesza ponad 130 polskich szkół sobotnich w Anglii, Walii, Irlandii Północnej i Szkocji. Placówki te obejmują naukę przedmiotów ojczystych, czyli język polski, historię i geografię Polski, ale też religię i śpiew. Szkoły te w zasadzie utrzymują się wyłącznie ze składek rodziców, ponieważ jakiekolwiek dotacje są rzadkością.

Szkoły organizują też egzaminy GCSE (General Certificate of Secondary Education) z języka polskiego - to w Anglii odpowiednik polskiej małej matury. Wymagane jest zgłoszenie na odpowiednim formularzu i uiszczenie stosownej opłaty. Organizowane są też egzaminy A levels, zapewniające świadectwo ukończenia szkoły średniej.

Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą został powołany w 1973 r. na mocy zarządzenia ówczesnego Ministra Oświaty i Wychowania. W początkowych latach uruchomione zostały szkoły przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych. Z czasem powstawało coraz więcej szkół, a ponadto naukę umożliwiono również młodzieży wywodzącej się z Polonii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.orpeg.pl

Zespół Szkół im. Lotników Polskich przy Ambasadzie RP w Londynie realizuje uzupełniający plan nauczania i kształcenie na odległość.

Więcej informacji na temat tej szkoły można znaleźć na jej stronie internetowej: szkolapolska.co.uk.

Rodzice i opiekunowie zainteresowani kształceniem dziecka w polskich szkołach sobotnich mogą kontaktować się z Polską Macierzą Szkolną. Więcej informacji na temat tej organizacji można znaleźć na stronie internetowej: www.polskamacierz.org

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.11.2020
  GBP 5.010 złEUR 4.471 złUSD 3.756 złCHF 4.117 zł
  Reklama