Polonia w Londynie

16 października 2018, Londynek.net 100
Polonia w Londynie
W UK mieszka około 1 milion Polaków. (Fot. Thinkstock)

Polskie realia coraz częściej zmuszają obywateli naszego kraju do wyjazdu za granicę. Znaczna część z nich w poszukiwaniu lepszego życia decyduje się na osiedlenie w Wielkiej Brytanii. Najchętniej wybieranym przez naszych rodaków miastem jest Londyn.

Według oficjalnych danych na terenie Londynu przebywa nieco ponad 200 tysięcy Polaków. Liczba ta jednak nie odzwierciedla rzeczywistej liczby polskich mieszkańców Londynu, bowiem dane te opierają się tylko na osobach zarejestrowanych w ramach programu Working Registration Scheme (który został zniesiony w 2011 roku).

Jeśli weźmiemy pod uwagę osoby, które pracują na zasadzie self-employed i tych, którzy pracują na terenie Londynu nielegalnie liczba ta okaże się o wiele większa.

Tak duża liczba Polaków mieszkających na stałe w Londynie spowodowała masowe powstawanie wielu organizacji polonijnych. Są wśród nich rozmaitego rodzaju stowarzyszenia, placówki dyplomatyczne i kulturalne, biblioteki i organizacje charytatywne.

 Tylko Londynie jest już około 100 sklepów z żywnością znad Wisły, a każdy supermarket Tesco ma "polską półkę". 

Polacy stanowią trzecią co do wielkości mniejszość etniczną w Wielkiej Brytanii. Spis powszechny z 2011 roku przeprowadzony tylko w Anglii i Walii wykazał, że Polaków jest tu 579 tysięcy. Wiele źródeł sugeruje, że Polaków jest znacznie więcej, ok. 800 tysięcy (spis nie obejmowa Szkocji czy Irlandii Pn.).

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej napływ Polaków do Wielkiej Brytanii jest ogromny. W porównaniu do 2001 roku jest nas w UK teraz co najmniej 10 razy więcej. Niektórzy sugeruję, że nawet około 2 milionów.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Xx

:)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama