Menu

Podróż samolotem: Bagaż

Podróż samolotem: Bagaż
Każda linia lotnicza ma inne przepisy dotyczące bagażu podręcznego. (Fot.Thinkstock)
Zapoznaj się z zasadami dotyczacymi bagażu podręcznego, jakie obowiązują na brytyjskich lotniskach.
Reklama

 Pasażerowie powinni pakować wszelkie płyny, których nie potrzebują na pokładzie samolotu do bagażu głównego.Istnieją teraz regulacje dotyczące ilości płynów, które mogą zostać wniesione do samolotu:

Przy przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku :

 • Płyny muszą być przewożone w pojemniku nie większym niż 100 ml
 • Wszystkie płyny powinny być przewożone w jednej, przezroczystej, plastikowej i zamykanej torebce o wymiarach do 20cm x 20cm, o łącznej pojemności do jednego litra
 • Musisz być w stanie całkowicie zamknąć plastikową torebkę i musi się ona mieścić w Twoim bagażu podręcznym.
 • Torebka z płynami musi zostać wyjęta z bagażu podręcznego w celu oddzielnego prześwietlenia
 • jeden pasażer może mieć tylko jedną torbę;
 • torba musi być pokazana ochroniarzom i prześwietlona;
 • płyny, które nie mogą być umieszczane w bagażu podręcznym należy zapakować do bagażu głównego;
   

 Pamiętaj że do „płynów" zaliczają się:

 •  napoje (w tym wody, zupy syropy);
 • kremy, emulsje do opalania, olejki, perfumy, kosmetyki (w tym maskara, szminka etc)
 • spreje i pojemniki pod ciśnieniem, w tym pianka do golenia i dezodoranty w spreju;
 • masy (w tym pasta do zębów i czekoladowe samrowidło do pieczywa);
 • płyny do soczewek kontaktowych;
 • żele (w tym żele do włosów, od prysznic);

Leki i jedzenie dla niemowląt

Pasażerowie mają prawo zabrać ze sobą leki, których będą potrzebować podczas podróży. Ilości poniżej 100ml powinny być umieszczone w przezroczystej, plastikowej torbie, podobnie jak płyny. Jeśli Twoje leki zajmują więcej miejsca niż 100ml, powinny zostać pokazane ochronie w celu prześwietlenia rentgenem. Nie istnieją limity co do ilości, jednak możesz zostać poproszony o spróbowanie płynów którą chcesz wnieść na pokład lub o przedstawienie pisma od lekarza.

Bagaż podręczny – ograniczenie wymiarów i przedmioty dodatkowe

Każdy pasażer może wnieść na pokład samolotu tylko jedną sztukę bagażu, o wymiarach maksymalnych 56cm x 45cm x 25cm. Bądź świadom, że są to maksymalne wymiary i że niektóre linie lotnicze mogą ustalić inne restrykcje - możesz skontaktować się z liniami, którymi będziesz podróżować w celu uzyskania dalszych informacji. Pamiętaj również, że musisz być w stanie umieścić swój bagaż w schowku w samolocie.

Wózki niemowlęce, urządzenia pomagające w chodzeniu i wózki inwalidzkie są dozwolone, jednak zostaną dokładnie przeszukane.

Torebki, teczki, laptopy, urządzenia elektryczne

Musisz być w stanie umieścić swoją torebkę czy teczkę w bagażu podręcznym: po zmianie przepisów nie są już one uznawane za osobny bagaż.

Laptopy i inne urządzenia elektryczne (np. duża suszarka do włosów) muszą zostać wyjęte z torby podręcznej i prześwietlone osobno, jednak mniejsze urządzenia, w tym telefony komórkowe, konsole do gier i odtwarzacze mp3 mogą zostać w torbie. Torba na laptop zostanie uznana za jedną dozwoloną sztukę bagażu podręcznego.

Za duże przedmioty

Wszystkie przedmioty, które nie mieszczą się w dozwolonym bagażu podręcznym (długość max 56cm, szerokość 45cm, głębokość 25cm) muszą zostać oddane z bagażem głównym. Instrumenty muzyczne, drogą wyjątku, są dopuszczane jako druga sztuka bagażu podręcznego, muszą jednak zostać prześwietlone; przed lotem warto jednak sprawdzić, czy dane linie nie mają w tej materii specjalnych przepisów (np. zakup dodatkowego miejsca) dotyczących dużych instrumentów.

* Oficjalna strona British Airport Authority

Strefa wolnocłowa i zakupy na hali odlotów:

 •  możesz wziąć na pokład płyny o dowolnych wymiarach kupione już po przejściu kontroli, w hali odlotów (część dostępna dla pasażerów po odprawie);
 • większość zakupów wolnocłowych otrzymasz w specjalnych, zamkniętych torebkach - nie otwieraj ich dopóki nie dotrzesz do celu swojej podróży;
 • powinieneś też zachować do końca podróży rachunek, ponieważ będziesz go musiał pokazać we wszystkich punktach kontroli;
 • w hali odlotów masz też prawo kupować jedzenie i napoje, które możesz spożyć na pokładzie samolotu;
 • pamiętaj o tym, że zakupy w strefach wolnocłowych podczas podróży powrotnej w której pasażerowie przesiadają się na lotnisku UE są regulowane przepisami.

Są to wymagania ustalone przez ministerstwo transportu. Różne linie lotnicze i lotniska mogą mieć dodatkowe przepisy, warto więc sprawdzić je na stronach internetowych przed rozpoczęciem podróży.

Powrót do Wielkiej Brytanii lub przez Wielką Brytanię

Podróż z lotniska na terenie UE, Norwegii, Islandii lub Szwajcarii. Na lotniskach tych krajów obowiązują wyżej wymienione przepisy.

Podróżowanie z lotniska w innych krajach oznacza, że zostaniesz objęty miejscowymi przepisami.

Jeśli Twoja podróż jest z przesiadkami w którymkolwiek kraju UE, obowiązują specjalne przepisy. Płyny (np. ze strefy wolnocłowej) można przenieść przez punkt kontrolny w miejscu przesiadki, jeśli:

 • spełniają wymagania dotyczące pasażerów odlatujących z lotnisk na terenie UE; lub
 • zostały kupione w strefie wolnocłowej innego lotniska UE, lub na pokładzie samolotu przewoźnika z UE - aby to udowodnić, będziesz musiał pokazać rachunek;
  Komentarze
  • Greg greg
   19 stycznia 2014, 19:52

   A ile fajek mozna przywiezc z Polski to juz nie napisali! Bo pewnie nie wiedza! A to mnie ciekawi!

  • Mip
   12 marca 2014, 14:12

   Od niedawna trochę łatwiej jeśli chodzi o płyny: http://www.skyfly.pl/Aktualnosci/stopniowe-redukowanie-ograniczen-dotyczacych-przewozu-plynow

  • Marzena
   24 sierpnia 2014, 08:31

   Prosze o info ile mozna zabrac papierosow do Wielkiej Brytani.....jedni podaja 300 a inni 800szt....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł
  Reklama