Płaca minimalna w UK

2 kwietnia 2019, A.R. 610
Płaca minimalna w UK
Pracownik w UK nie może być opłacany poniżej minimalnej stawki godzinowej. (Fot. Getty Images)

Pracownicy na terenie Zjednoczonego Królestwa mają prawo do minimalnej wysokości płacy zwanej Narodowym Minimalnym Wynagrodzeniem. Wysokość płacy jest ustalana każdego roku przez rząd w oparciu o wytyczne Low Pay Commission (LPC) - niezależnej instytucji.

Istnieją różne wysokości Wynagrodzenia Minimalnego w zależności od wieku pracownika. Wysokość stawki minimalnej jest weryfikowana każdego roku, a wszelkie podwyżki mają miejsce w kwietniu.

Od 1 kwietnia 2019 roku NMW (National Minimum Wage) wynosi 8,21 funta za godzinę dla pracownika powyżej 25. roku życia. Podwyżka będzie dotyczyć prawie 2 milionów pracowników.

Wysokość National Minimum Wage jest uzależniona od wieku osoby pracującej i wynosi odpowiednio:

  • 8,21 dla osób powyżej 25. roku życia
  • 7,70 dla osób od 21. do 24. roku życia
  • 6,15 dla osób w wieku od 18 do 20 lat
  • 4,35 dla osób w wieku do 18 lat
  • 3,90 dla osób dla osób odbywających staż

Prawo stanowi również, że pracownik nie powinien pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo, jednak może umówić się z pracodawcą inaczej.

Podatki i Narodowe Ubezpieczenie

Zapewne będziesz musiał odprowadzić podatek oraz składki na ubezpieczenie, które Twój pracodawca pobierze z Twojego wynagrodzenia. Mogą zaistnieć inne potrącenia z Twojej pensji, jednak musi to zostać uzgodnione z Tobą na piśmie. Twój pracodawca powinien dać Ci odcinek wypłaty (payslip) mówiący o tym, co zostało potrącone.

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć tutaj.

Chorobowe

Jeżeli nie pracujesz z powodu choroby przez 4 lub więcej dni, prawdopodobnie będziesz mógł otrzymać Statutory Sick Pay przez okres do 28 tygodni. Wymagane jest zwolnienie lekarskie, jeśli chodzi o nieobecności w pracy przez okres dłuższy niż siedem dni.

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć tutaj.

Więcej informacji na temat minimalnej stawki za pracę można znaleźć na stronie rządowej: https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (6)


~Aleksis

czas najwyższy do opuszczenia GB ,będzie dno,bajzel

~Tak..

Jak sie to ma do wynagrodzenia opiekunek osob starszych ? 2,50 f/godz .....i 24/g na dobe...

~Bori

Słuchajcie, czy ktoś z Was spróbował w UK osiągnąć upadłość konsumencką? Przy okazji korzystał może z pomocy pracowników kancelarii Egidon? Z góry dzięki za informacje :)

~Miriam

Przez wieki Brytyjczycy wykorzystywali kolonie i najemną siłę roboczą . Jaki frajer wmawia nam na siłę , że z tego zrezygnują . Wiec nie wciskajcie kitu , że mamy uciekać bo niby przed czym. Rdzenny anglik może odmówic pracy za 30 funtów ,będzie pił piwo w P U Bie i pobierał zasiłek. Właściciel P U Bu nie doniesie na swojego bo P U By też muszą mieć z czegoś dochody. Dopiero nasze dzieci urodzone w UK będą mogły korzystać ze wszystkich uprawnień.

~Fuko

Te 8,21 to. Brutto ? Jaki jest podatek

~Belmondo

upadlosc kosumencka jest abrdzo prosta , nie potrzebujesz posrednikow ktorzy skasuja ciebie na bogato.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama