Pigułka "po"

26 kwietnia 2017, Londynek.net 701
Pigułka "po"
W Wielkiej Brytanii "pigułka po" jest dostępna. (Fot. Thinkstock)

Emergency contraception, czyli antykoncepcja "po". W Wielkiej Brytanii jest legalna, podpowiadamy, gdzie ją można kupić.

Doraźna antykoncepcja stosowana jest wtedy, gdy zawiodły inne środki antykoncepcji zachowawczej lub jeśli tej antykoncepcji nie było wcale. Jeśli działasz szybko, możesz uniknąć ciąży.

W Anglii istnieją dwie metody antykoncepcji awaryjnej:

  • Awaryjna pigułka antykoncepcyjna zwana też “dzień po”. Pigułkę tą należy przyjąć do 72 godzin od stosunku. Jednak najlepsze działanie osiąga się jeśli zostanie ona przyjęta w ciągu pierwszych 24 godzin. Jednak nawet jeśli minęły już 72 godziny, jest jeszcze szansa na działanie tej pigułki, wtedy jednak należy zasięgnąć porady lekarza.
  • Emergency ZPD (wkładka domaciczna), którą można stosować do 5 dni od stosunku. Ponadto wkładkę tą można stosować potem, jako zwykłą metodę antykoncepcji.

Antykoncepcję doraźną podaje lekarz, może podać ją pielęgniarka albo farmaceuta.

Antykoncepcja ta w większości przypadków jest bezpłatna, jeśli tylko placówka do której się udasz, będzie jeszcze posiadała bezpłatne pigułki, ponieważ ilość ich jest ograniczona. W innym przypadku będziesz zmuszona za nią zapłacić, około 20 funtów lub udać się do:

  • każdej przychodni GP,
  • kliniki planowania rodziny,
  • Brook (Brook Advisory Centres),
  • niektórych szpitali oddziału ratunkowego,
  • niektórych klinik zdrowia seksualnego,
  • niektórych aptek.

Po zgłoszeniu się po taką antykoncepcję, nie musisz się niczego obawiać, ponieważ, każdy kto Cię przyjmuje, zobowiązany jest do dyskrecji. Ponadto, możesz złożyć w recepcji kartę poufności, jeśli nie chcesz wyjaśniać, co się stało.

W aptece farmaceuta może zadać Ci kilka pytań (czy stosowałaś jakąkolwiek formę antykoncepcji, czy był to przypadkowy partner, czy już przyjmowałaś tego typu tabletkę, etc.); wyjaśni też, na czym polega działanie tego typu antykoncepcji i powie, jak przyjąć tabletkę.

Lekarze podkreślają, że nie należy też martwić się o skutki uboczne, ponieważ tabletka awaryjna nadaje się praktycznie dla każdej kobiety i nie szkodzi dziecku, jeśli już jest w ciąży. Ponadto, 95% kobiet, które ją przyjęły w przeciągu 24 godzin, nie zaszły w ciąże. Jeśli chodzi o wkładkę domaciczną, która daje 100% pewności, że nie zajdzie się w ciąże, nie może być stosowana u wszystkich kobiet, tak jak to jest możliwe w przypadku pigułki.

Wielu Polaków z rożnych powodów nie korzysta z pomocy, wynika to z rożnych przyczyn: braku wiedzy,  bariery językowej. Z myślą o takich pacjentach  powstało  Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie.

Można też zasięgnąć porady, lub udać się po pomoc do British Pregnancy Advisory Service.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (7)


K

Smutne ze kraj katlicki tak się stapia z zabójcami angielskimi i chce robić to samo

Theo Walcot

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Łowca katoli

K, idź ratować resztki swojej tkanki mózgowej, jeśli jeszcze jakiekolwiek zostały ci po odmóżdżaniu/indoktrynacji w kruchcie.

Smutne, że byle kato-kretyn może sobie anonimowo w internetach wypisywać taki bełkot i jeszcze przy okazji bezkarnie pomawiać miliony ludzi i obrażać Europejski Naród Wybrany.

A kysz, katolski pomiocie, wracaj pod sutannę klechy i czyń swoją powinność.

Łowca katoli

A co do artykułu - antykoncepcja postkoitalna jest legalna praktycznie wszędzie, chociaż pewnie poza krajami islamskimi. Po prostu nie wszędzie jest refundowana z budżetu państwa.

Tak że obrońcy życia gamet (komórek jajowych i plemników) muszą pogodzić się z tym i żyć swoim życiem, a nie próbować wpychać się w cudze z buciorami.

~Terry

W aptece farmaceuta może zadać Ci kilka pytań (czy stosowałaś jakąkolwiek formę antykoncepcji, czy był to przypadkowy partner, czy już przyjmowałaś tego typu tabletkę, etc.); wyjaśni Ci też, na czym polega działanie tego typu antykoncepcji i powie, jak przyjąć tabletkę.

Sonthuy sonthuy

Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me...thanks

~XYZ

Tabletka do 72 godzin przeważnie jest bezpłatna natomiast już tą do 5 dni czyli 120 godzin kosztuje 35£ ale ponoć jest bardziej skuteczna. Faktycznie zdają kilka pytań dotyczących ogólnego stanu zdrowia.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 18 października 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9671 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2844 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8503 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8969 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9316 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama