Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Paszport biometryczny

Paszport biometryczny
Wszystkie paszporty wydawane obecnie w Polsce są paszportami biometrycznymi. Zawierają charakterystyczne tylko dla jednej osoby dane biometryczne np. odciski placów i cyfrowy wizerunek twarzy.
Reklama
Reklama

Paszporty biometryczne  zostały  wprowadzone do użytku na podstawie Rozporządzenia Rady Unii Europejskiej z dnia 13 grudnia 2004 roku. Rozporządzenie to dotyczy zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach oraz innych dokumentach podróżnych wydawanych przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, które należą do strefy Schengen.

Specjalne zabezpieczenia

Rada Unii Europejskiej uznała, że zabezpieczenia biometryczne w sposób wiarygodny udowadniają związek między dokumentem i jego właścicielem. Wprowadzenie paszportów biometrycznych wprowadzono, aby ograniczyć liczbę przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości. Paszporty biometryczne są trudniejsze do sfałszowania.

W związku z zarządzeniem Unii Europejskiej od czerwca 2009 roku każda osoba ubiegająca się o wydanie paszportu będzie musiała złożyć odciski linii papilarnych dwóch placów wskazujących. Dlatego też każdy urząd odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków paszportowych został wyposażony w nowoczesny czytnik elektroniczny.

Pobrane odciski palców są umieszczane w strefie elektronicznej paszportu. Urzędnicy zaznaczają, że zgromadzone od posiadaczy paszportów dane biometryczne nie są i nie będą nigdzie gromadzone.

Paszport biometryczny charakteryzuje się tym, że w jego okładce umieszczony jest mikroprocesor, który gromadzi podstawowe dane dotyczące jego właściciela. Należą do nich: imię, nazwisko, PESEL, płeć, obywatelstwo, datę i miejsce urodzenia, serię i numer paszportu oraz dane organu wydającego dokument. Oprócz tego znajduje się tam także podpis osoby, do której należy paszport, odciski palców, wizerunek twarzy, wszystko zapisane w formie elektronicznej.

Urzędem odpowiadającym za personalizację dokumentu paszportowego jest Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, a za ich produkcję odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Posiadanie paszportu biometrycznego ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość przekroczenia granicy kanadyjskiej bez konieczności posiadania wizy. Obywatele Polski korzystają z tego przywileju od 1 stycznia 2009 roku. 

Przeczytaj więcej na temat paszportów i wiz oraz utraty dokumentów.

    Komentarze
    • POLICJANT
      26 czerwca 2015, 15:27

      KOLEJNA FORMA INWIGILACJI SPOLECZENSTWA!

    • Saidda
      12 lipca 2016, 18:12

      Cz mozna umówić się z państwem na spotkamie

    • Alala
      17 października 2017, 18:07

      tyle, ze niektorych osob odciski nie daja sie wsanowac na tych skanerach!

    • Lora
      28 czerwca 2019, 07:42

      Mialo byc DNA

    • Czytelnik
      24 września 2019, 06:59

      to znaczy, ze ja juz sobie paszportu nie wyrobie. nie dam sie tak bezczelnie podejsc

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama