Paszport biometryczny

22 stycznia 2019, Londynek.net 510
Paszport biometryczny

Wszystkie paszporty wydawane obecnie w Polsce są paszportami biometrycznymi. Zawierają charakterystyczne tylko dla jednej osoby dane biometryczne np. odciski placów i cyfrowy wizerunek twarzy.

Paszporty biometryczne  zostały  wprowadzone do użytku na podstawie Rozporządzenia Rady Unii Europejskiej z dnia 13 grudnia 2004 roku. Rozporządzenie to dotyczy zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach oraz innych dokumentach podróżnych wydawanych przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, które należą do strefy Schengen.

Specjalne zabezpieczenia

Rada Unii Europejskiej uznała, że zabezpieczenia biometryczne w sposób wiarygodny udowadniają związek między dokumentem i jego właścicielem. Wprowadzenie paszportów biometrycznych wprowadzono, aby ograniczyć liczbę przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości. Paszporty biometryczne są trudniejsze do sfałszowania.

W związku z zarządzeniem Unii Europejskiej od czerwca 2009 roku każda osoba ubiegająca się o wydanie paszportu będzie musiała złożyć odciski linii papilarnych dwóch placów wskazujących. Dlatego też każdy urząd odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków paszportowych został wyposażony w nowoczesny czytnik elektroniczny.

Pobrane odciski palców są umieszczane w strefie elektronicznej paszportu. Urzędnicy zaznaczają, że zgromadzone od posiadaczy paszportów dane biometryczne nie są i nie będą nigdzie gromadzone.

Paszport biometryczny charakteryzuje się tym, że w jego okładce umieszczony jest mikroprocesor, który gromadzi podstawowe dane dotyczące jego właściciela. Należą do nich: imię, nazwisko, PESEL, płeć, obywatelstwo, datę i miejsce urodzenia, serię i numer paszportu oraz dane organu wydającego dokument. Oprócz tego znajduje się tam także podpis osoby, do której należy paszport, odciski palców, wizerunek twarzy, wszystko zapisane w formie elektronicznej.

Urzędem odpowiadającym za personalizację dokumentu paszportowego jest Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, a za ich produkcję odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Posiadanie paszportu biometrycznego ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość przekroczenia granicy kanadyjskiej bez konieczności posiadania wizy. Obywatele Polski korzystają z tego przywileju od 1 stycznia 2009 roku. 

Przeczytaj więcej na temat paszportów i wiz oraz utraty dokumentów.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (5)


~POLICJANT

KOLEJNA FORMA INWIGILACJI SPOLECZENSTWA!

~Saidda

Cz mozna umówić się z państwem na spotkamie

~Alala

tyle, ze niektorych osob odciski nie daja sie wsanowac na tych skanerach!

~Lora

Mialo byc DNA

~Czytelnik

to znaczy, ze ja juz sobie paszportu nie wyrobie. nie dam sie tak bezczelnie podejsc

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama