Menu

Oszustwa finansowe w UK

Oszustwa finansowe w UK
Eksperci ostrzegają, że oszustwa finansowe są coraz bardziej wyrafinowane. (Fot. Getty Images)
Przestępcy regularnie tworzą nowe formy oszustw, by nielegalnie spróbować zdobyć od Ciebie pieniądze. Każdego roku około 28 milionów konsumentów UK jest celem tych oszustw i traci się £1 miliard. Podczas gdy metody ich działań zmieniają się, sposoby na ochronę pozostają takie same - trzymać się na baczności i przedsięwziąć pewne proste środki ostrożności.
Reklama


Oszustwo jest nielegalnym sposobem na uzyskanie pieniędzy. Występuje w różnych formach, włączając w to listy, e-maile, rozmowy telefoniczne i SMS-y. Wiele oszustw polega na podpuszczeniu Cię lub wyciągnięciu od Ciebie informacji, która zwykle jest tajemnicą. By chronić siebie, zawsze bądź czujny przy przekazywaniu informacji osobistych każdemu, kogo nie znasz (lub kogo nie sprawdziłeś), albo firmom lub osobom, co do których nie jesteś pewien.

Sprawdź ostatnie dane o oszustwach

Kilka organizacji udziela informacji o obecnych oszustwach i daje porady odnośnie tego, co robić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ich ofiarą. Są to:

Financial Conduct Authority (FCA)

FCA udziela informacji o obecnych oszustwach finansowych i o tym, na co należy zwrócić uwagę. Niektóre znane oszustwa to:

 • "phishing" - nabieranie (w wymowie jak "fishing") - otrzymujesz e-mail, który wygląda tak, jakby pochodził z banku lub firmy kart kredytowych, proszący Cię o przesłanie danych personalnych Twojego konta; używane są one do wykradnięcia pieniędzy z konta lub podszycia się pod Ciebie;
 • "share scams" - oszustwa związane z akcjami - nieznajomy dzwoni do Ciebie w najmniej oczekiwanym momencie i próbuje wcisnąć Ci udziały firm, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś;
 • "fund transfer scams" - oszustwo przelewu - ogłoszenie albo e-mail prosi Cię o przyjęcie zapłaty na Twoje konto bankowe lub konto towarzystwa budownictwa społecznego, wypłacenie w gotówce, a potem odesłanie za granicę, by otrzymać prowizję;
 • "advanced fee scams" - dostajesz list, e-mail lub rozmowę telefoniczną oferującą Ci dużą sumę pieniędzy, jeśli możesz pomóc komuś przelać miliony funtów z jego kraju; proszony jesteś o przesłanie szczegółów na temat Twojego konta bankowego i uiszczenia opłaty administracyjnej, by zainicjować transakcję;
 • "identity fraud" - kradzież tożsamości - ktoś podszywa się pod Ciebie bez Twojej wiedzy lub zgody lub używa Twoich danych personalnych, po to, by zdobyć pieniądze, dobra lub usługi;
 • fałszywe strony internetowe - np. bankowe lub aukcyjne;

Więcej informacji z FCA  

Card Watch

Card Watch jest jednostką, która działa wspólnie z policją, sprzedawcami i organizacjami takimi jak Crimestoppers, by pomóc zwalczyć oszustwa związane z plastikowymi kartami kredytowymi. Ich strona internetowa zawiera informacje o oszustwach wymierzonych w użytkowników kart kredytowych.

 Zawiadamianie o kradzieży tożsamości

Jeśli sądzisz, że ktoś posługuje się Twoimi danymi personalnymi, by okraść Twoje konto lub otworzyć fałszywe konta na Twoje nazwisko, skontaktuj się jak najszybciej z policją.

Bardzo dobrze jest też skontaktować się z CIFAS (UK's Fraud Prevention Sernice), które oferuje usługę Protective Registration Service, by strzec przypadków posługiwania się Twoim nazwiskiem i adresem w celu zdobycia kredytu lub innych dotacji w Twoim imieniu.

Jeśli myślisz, że ktoś wykradł Twoje dane personalne lub informacje o koncie, pamiętaj, żeby:

 • zablokować wszystkie karty,
 • zmienić hasła i PIN-y.

 Oszustwo finansowe (ang. fraud) jest całkowicie świadomym działaniem, mającym na celu uzyskanie korzyści w sposób nieuczciwy i niezgodny z prawem. O oszustwie świadczy fałszywe przedstawianie faktów i ich modyfikowanie, oraz brak jawności działania. Główny cel sprawcy to chęć pozyskania znacznych środków finansowych w łatwy i szybki sposób. Należy rozróżnić pojęcie przestępstwa gospodarczego od oszustwa finansowego, gdyż nie są one tożsame. Przestępstwo jest określone w prawie karnym, natomiast oszustwo staję się przestępstwem, gdy tak będzie wynikało z kodeksu. 

  Komentarze
  • Czytelnik
   7 stycznia 2015, 09:52

   Kolega z pracy zaproponował mi że jego znajomy przeleje na moje konto 60tys. Funtów prześle je dalej a ją z tego dostanę 20% Tylko muszę pisać im login i hasło do konta. Po tym będę miał zakaz na 5 lat otwarcia konta w tym banku. Co o tym myślicie.?

  • Pompejusz
   23 maja 2015, 10:14

   Moj maz padl ofiara nieuczciwego Brokera ktory mial pomoc przy obnizeniu oprocentowania mortgage. Dziala ze swoim wspolnikiem . Obydwoje pobrali ponad rok temu od mojego meza okolo £450. Kiedy moj maz probowal sie skontaktowac z jednym z nich droga mail (nie odbieral telefonu). dostal odpowiedz, w ktorej probuje zastraszyc mojego meza. Nie wiem co mamy robic poniewz ludzie ci posiadaja dane osobowe mojego meza

  • Ebhu
   16 grudnia 2015, 11:38

   haha dobra odpowiedz mi Michal. A do innych tutaj zazwyczaj zauwazylem ludzka naiwnosc ma poczatki w chciwosci, a potem placz. ludzie obbudzcie sie nikt za darmo pieniedzy nie rozdaje, jak cos jest zbyt piekne zeby bylo prawda to zazwyczaj tak jest.

  • Kacper
   21 marca 2019, 10:44

   Do Czytelnik . najprawdopodobniej to oszustwo. wezma kredyt na ciebie i powiedza ci dowidzenia

  • Mengele
   30 stycznia 2020, 06:58

   Mnie kiedys oszukal jedenz moich klientow na £80K. Sprawa trwala rok, Ona nadal oszukiwal w tym czasie. W 2017 dostal 7lat za to.

  • Artek
   1 kwietnia 2020, 10:48

   Jakiś czas temu miałem kolizję w UK zostałem oszukany i nie otrzymałem odszkodowania. Kto może mi pomóc?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł
  Reklama