Menu

Organizacja pogrzebu

Organizacja pogrzebu
Organizacja pogrzebu spada na osoby najbliższe zmarłemu. Dlatego warto zorientować się, gdzie w razie czego udać się po pomoc.
Reklama

Na samym początku należy zapoznać się z testamentem zmarłego, jeśli takowy istnieje. Ponieważ może się zdarzyć, że zmarły miał jakieś życzenia odnośnie swojego pogrzebu. Jeśli nic takiego nie zostało zapisane, to Ty zdecydujesz o tym, jaki pogrzeb ma przebiegać.

Czy ma być przeprowadzony droga pochówku, czy kremacji, oraz to czy zajmiesz się tym wszystkim samodzielnie, czy też skorzystasz z pomocy bliskich lub firm organizujących pogrzeby. Datę pogrzebu niestety nie Ty ustalasz. Zależy to od tego, kiedy śmierć zostanie zarejestrowana. Może się zdarzyć, że będzie musiała też być zgłoszona do koronera i to niestety przedłuży czas oczekiwania.

Pamiętaj, aby sprawdzić testament czy inne pisemne instrukcje zmarłego odnośnie specjalnych życzeń dotyczących pogrzebu lub tego, co ma się stać z ciałem. Jednakże przeprowadzający pogrzeb nie musi przestrzegać instrukcji zostawionych przez zmarłego. Jeśli nie ma żadnych jasnych życzeń, decyzja o tym, czy ciało ma zostać skremowane czy pochowane, zależy zwykle od organizatora lub najbliższego krewnego.

W Wielkiej Brytanii istnieje niewiele norm prawnych regulujących dysponowanie ciałem. Jedynym wymogiem jest to, żeby śmierć została poświadczona przez lekarza i zarejestrowana oraz żeby ciało zostało właściwie potraktowane - skremowane lub pochowane.

Szczegółowe planowanie pogrzebu:

 • tego, gdzie ciało powinno się znajdować przed pogrzebem;
 • czasu i miejsca pogrzebu (do ustalenia dopiero po rejestracji zgonu);
 • typu pogrzebu (religijny lub inny) i kto będzie go prowadził;
 • tego, ile pieniędzy wydać na pogrzeb;
 • tego, czy zapewnić kwiaty czy zamiast tego, przekazać pieniądze na wybrany cel dobroczynny;
 • tego, gdzie oddać kwiaty po pogrzebie;
 • powiadomień;
 • nekrologu w gazetach.

Możesz zorganizować pogrzeb z pomocą lub bez pomocy organizatora. Jeśli decydujesz robić to na własną rękę, skontaktuj się z Wydziałem Ds. Cmentarzy i Krematoriów (Cemeteries and Crematorium Department) przy Twoich władzach lokalnych po poradę i informacje. Możesz także otrzymać pomoc i informacje od instytucji pod nazwą Natural Death Centre (Centrum Śmierci Naturalnej).

Wielu ludzi wybiera zawodowych organizatorów pogrzebów. Może to pomóc w tym zwykle stresującym czasie i dać pewność, że zmarły będzie potraktowany godnie. Przyjaciele, rodzina, duchowny lub Twój lekarz może polecić lokalnych organizatorów. Większość lokalnych firm jest też umieszczonych w książce telefonicznej.

Większość organizatorów to członkowie jednego z tych dwóch związków:

Firmy członkowskie muszą dostarczyć Ci usługi wraz z cennikiem (na żądanie) i nie mogą przekroczyć obiecanych kosztów bez Twojej zgody. Jeśli nie jesteś zadowolony z usług organizatora lub z cen, które masz zapłacić, skontaktuj się z lokalnym Biurem Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau - CAB) lub z Urzędem Miar i Wag (Trading Standards Department) po poradę. Jeśli organizator jest członkiem NAFD lub SAIF, możesz rozwiązać konflikt polubownie, za pośrednictwem dostępnych w przedstawicielstwach tych związków specjalnych serwisów.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł
  Reklama