Menu

Opieka dla dziecka

Opieka dla dziecka
Zanim powierzysz swoje dziecko obcej osobie czy instytuacji sprawdź czy spełniają odpowiednie warunki.
Reklama
Reklama

Rejestracja w urzędzie zajmującym się kontrolą instytucji oświatowych (Ofsted)

Wszyscy opiekunowie dzieci i dzienni opiekunowie - włączając grupy przedszkolne, przedszkola, żłobki i ośrodki pozaszkolne dla dzieci poniżej 8 roku życia - muszą być zarejestrowane w Ofsted Early Years, czyli urzędzie zajmującym się kontrolą instytucji oświatowych dla dzieci (w Walii: Care Standards Inspectorate).

Rejestracja umożliwia również upewnienie się, że osoby sprawujące opiekę nad dziećmi nie figurują w aktach policji, jak również potwierdzają inspekcję terenu szkoły pod kątem zdrowia, bezpieczeństwa i innych spraw nadzorowanych przez kuratorium oświaty i wychowania.

Możesz sprawdzić, czy ośrodek opieki nad dzieckiem jest zarejestrowany pytając o certyfikat rejestracyjny lub poprzez skontaktowanie się z Ofsted. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do ośrodka, dowiedz się więcej w miejscowym Centrum Informacji o Dziecku (Children's Information Service).

Możesz dowiedzieć się, jaki jest numer telefonu najbliższego CIS, dzwoniąc pod 0800 234 6346. W Anglii ośrodki opieki nad dziećmi powyżej 8 roku życia, jak również ośrodki opieki nad dziećmi w dowolnym wieku oparte na jednej lub dwóch czynnościach, czy też opieka nad dziećmi w ich domu (np. nianie), nie muszą być zarejestrowane w Ofsted.

Jednak, jeśli dostawca napotka wymóg i prośby o dobrowolne zarejestrowanie w rejestrze Ofsted, może to zrobić (pod warunkiem że opieka jest zapewniana bezpośrednio przez szkołę).

* Strona Ofsted - sprawdź czy Twój ośrodek jest zarejestrowany i dowiedz sie jak się zarejestrować
* Dowiedz się więcej na temat Walijskiego Care Standards Inspectorate

Raporty inspekcyjne Ofsted

Ofsted sporządza raporty podczas każdej inspekcji ośrodka opieki nad dziećmi poniżej 8 roku życia. Te raporty dostarczają szczegółowych informacji opartych na corocznych inspekcjach.

Kiedy Ofsted przeprowadza inspekcję ośrodka opieki figurującego w ich rejestrze, sporządzony zostanie list potwierdzający lub negujący spełnienie wymagań rejestracyjnych.

PrograPProgram Inwestorów w Zapewnienie Jakości Dzieciom (Investors in Children Quality Assurance schemes)

Ośrodki opieki nad dziećmi z zatwierdzeniem programu Inwestorów w Zapewnienie Jakości Dzieciom okazały zaangażowanie w organizację opieki o wysokich standardach, więc, jeśli masz taką możliwość, możesz śmiało wybrać jeden z takich ośrodków.

* Więcej informacji o programie Inwestorów w Zapewnienie Jakości Dzieciom

Wybadaj sytuację na własną rękę

Zawsze dobrze jest odwiedzić ośrodki opieki osobiście - inspekcje i zatwierdzenia nie są w stanie zastąpić opinii samych rodziców. Jeśli już zdecydujesz się na taką wizytę, zadawaj mnóstwo pytań. Jeśli potrzebujesz sugestii, o co najlepiej zapytać, spróbuj poszukać ich na stronie ParentsCentre.

Jeśli zamierzasz zatrudnić nianię, pamiętaj, że rządowa rejestracja i zatwierdzenie programu nie dotyczą niań. Tylko od Ciebie, jako rodzica i pracodawcy, zależy upewnienie się, że zatrudniasz osobę, która dobrze zaopiekuje się Twoim dzieckiem.

* Sure Start

Składanie skarg i wniosków

Jeśli masz sprawę, w której Twój zarejestrowany ośrodek opieki nad dzieckiem nie jest w stanie Ci pomóc, zadzwoń na telefon zaufania Ofsted: 0845 601 4772. Ofsted z reguły nie angażuje się w zażalenia dotyczące opłat i ustaleń zawartych w umowach.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.08.2021
  GBP 5.3553 złEUR 4.5555 złUSD 3.8485 złCHF 4.2454 zł
  Reklama