Menu

Odwiedziny w więzieniu

Odwiedziny w więzieniu
Jeśli ktoś z Twojej rodziny jest w więzieniu, wizyty mogą pomóc w utrzymaniu z nim kontaktu. Możesz także kontaktować się listownie i telefonicznie.
Reklama

Co musisz wiedzieć?

Istnieją zasady dotyczące liczby wizyt i ich przeprowadzania.

Jeśli członek Twojej rodziny został skazany za przestępstwo, dostaniesz zezwolenie na widzenie tzw. Visiting Order - VO, który będziesz musiał posiadać podczas odwiedzin. Zawarte w nim powinny być nazwiska i szczegóły wszystkich odwiedzających - także niepełnoletnich (pełne imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy i rodzaj powiązania z odwiedzanym).

Wszystkie wizyty muszą być wcześniej zarezerwowane za pomocą specjalnej telefonicznej linii.

Upewnij się, że masz ze sobą właściwy dokument umożliwiający identyfikację. Może to być paszport, prawo jazdy lub rachunek za gaz, ale dla pewności sprawdź czy są one odpowiednie podczas zamawiania wizyty. Sposoby identyfikacji różnią się w wielu więzieniach.

Jednorazowo, podczas wizyty mogą uczestniczyć najwyżej trzy osoby, więc upewnij się, że nikt inny z rodziny nie wybiera się tego samego dnia. Każdy powyżej 10 lat liczy się jako jedna osoba. Dzieci do lat 10 nie są liczone, ale  każdy niepełnoletni musi być w towarzystwie dorosłego.

Jeśli członek Twojej rodziny jest zatrzymany jako podejrzany lub za wykroczenie, uzgodnij zasady wizyty z pracownikami więzienia.

Skazańcy mają prawo do co najmniej dwóch godzinnych wizyt na cztery tygodnie. Jeśli mieszkasz daleko od więzienia, możesz poprosić o zmianę rodzaju wizyt na rzadsze, ale dłuższe. Możesz też wykorzystać “zaoszczędzone" wizyty w więzieniu bliżej domu.

Jeśli chcesz przekazać jakieś rzeczy więźniowi, musisz to ustalić z pracownikami więzienia. Wszystko co wnosisz, musi zostać przekazane nadzorującemu oficerowi.

Pamiętaj, że przemycanie narkotyków do więzienia jest poważnym przestępstwem. Może skończyć się kilkumiesięcznym zakazem odwiedzin lub aresztem.

Procedury przeszukiwań

Oficerowie służby więziennej mają prawo przeszukać osobę będącą odwiedzającym. Działanie takie ma na celu dbałość o bezpieczeństwo zarówno odwiedzających, jak i samych więźniów.

Każdy udający się do więzienia może zostać przeszukany, w tym także niemowlęta i dzieci. Dlatego warto jest porozmawiać i poinformować dziecko o takiej ewentualności przed wizytą w więzieniu.

Dzieci poniżej lat 16 przeszukiwane zostają dopiero po otrzymaniu zgody od rodzica lub opiekuna. W przypadku niewyrażenia zgody na przeszukanie, władze więzienia mogą odmówić wpuszczenia na teren placówki.

Małe dzieci i młodzież zawsze są przeszukiwane w sposób, który nie zagraża ich zdrowiu i dobremu samopoczuciu. W sytuacji, gdy służby podejrzewają, że dziecko zostało użyte do przemycenia narkotyków na teren więzienia, potraktują to jako wykorzystanie podejrzanego dziecka, a w efekcie zawiadomią policję oraz służby ds. ochrony dziecka.

Ulotka objaśniająca szerzej procedury przeszukiwań dostępna jest w większości więzień.  

Pomoc w pokryciu kosztów podróży

Jesteś w stanie otrzymać pomoc finansową, by móc odwiedzić członka rodziny w więzieniu. Istnieje szereg agencji oferujących tego typu pomoc.

W sytuacji, gdy jesteś bliskim krewnym więźnia, partnerem lub jedynym dorosłym odwiedzającym i otrzymujesz jeden z poniżej wymienionych dodatków, możesz otrzymać dodatkowe finanse od HM Prison Service lub Assisted Prison Visits Scheme:

 • Income Support - Dodatek do dochodu
 • Dodatek dla poszukującego pracy (w wysokości podstawowego dochodu)
 • Child Tax Credit (maksymalny dochód to  15,276 funtów)
 • Child Tax Credit with Working Tax Credit (maksymalny dochód to 15,276 funtów)
 • Working Tax Credit z elementem niepełnosprawności (maksymalny dochód to  15,276 funtów)
 • Posiadasz świadectwo zdrowia drugie lub trzecie

Ubiegać się o tę formę pomocy finansowej można się za pomocą poczty po wcześniejszym zapoznaniu się z warunkami i zasadami przyznawania takiego dofinansowania.

Informacje na temat ubiegania się o ten rodzaj wsparcia dostępne są zazwyczaj w:

 • Placówkach więziennych, w tym także izbach odwiedzin
 • Biurach takich jak Job Centre Plus oraz Job Centres
 • Pomocniczych wydziałach Prison Visits pod numerem telefonu 0845 3001423 lub 0845 3040800 - dla wiadomości tekstowych od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.15 do 11.45 oraz od 14.15 do 15.45. Zainteresowani przyznawaniem tego typu pomocy finansowej na terenie Walii, informacjami w obcym języku, braillem lub nagranymi na kasecie audio mogą skontaktować się z wydziałem więziennictwa.
  Komentarze
  • Mirek
   27 kwietnia 2016, 20:51

   Ciezko wytrzymac slyszac placz w sluchawce.Nie zycze nikomu.

  • Karolina
   27 września 2019, 13:03

   Jak obnizyc koszty polaczen z wiezienia w UK do Polski?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.01.2021
  GBP 5.107 złEUR 4.524 złUSD 3.730 złCHF 4.197 zł
  Reklama