Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowy punktowy system imigracyjny w UK

Nowy punktowy system imigracyjny w UK
Nowy system imigracyjny obowiązuje w UK od 1 stycznia 2021 roku. (Fot. Getty Images)
Nowy system imigracyjny ma sprawić, że na rynek pracy trafiać będą osoby najbardziej potrzebne gospodarce niezależnie od paszportu, a imigracja nie będzie alternatywą wobec oferowania pracy obecnym na miejscu – tłumaczy brytyjski minister ds. imigracji Kevin Foster. Nowe uregulowania weszły w życie 1 stycznia 2021.
Reklama
Reklama

Zgodnie z nowym punktowym systemem, potencjalni nowo przybyli imigranci z państw Unii Europejskiej będą tak samo traktowani jak imigranci ze wszystkich innych państw.

Aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii, konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, którymi są oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, adekwatność umiejętności do oferty i znajomość języka angielskiego.

Kolejne punkty przyznawane będą w zależności od zarobków przewidzianych w ofercie, wykształcenia i tego, czy w danym sektorze są wakaty. Zmiany dotyczą jednak tylko nowych imigrantów, a nie tych, którzy już przebywają na terenie Wielkiej Brytanii.

W przypadku przyjazdów w celu odwiedzenia rodziny czy turystycznych na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy nie będzie potrzebna wiza. Jednak jeśli ktoś zamierza przyjechać w celu podjęcia pracy albo studiów na okres dłuższy niż sześć miesięcy, musi wcześniej sprawdzić, czy spełnia warunki zgodnie z nowym systemem.

W praktyce oznacza to, że ktoś chcący podjąć pracę po 1 stycznia 2021 r. będzie musiał sprawdzić, czy to stanowisko pracy kwalifikuje się do rekrutacji na podstawie nowego punktowego systemu, sprawdzić czy potencjalny pracodawca jest zaaprobowanym sponsorem zgodnie z nowym systemem, a jeśli tak – musi złożyć wniosek o wizę pracowniczą. W przypadku obywateli UE taki wniosek można złożyć przez aplikację w smartfonie.

Po zakończeniu okresu przejściowego - czyli 30 czerwca 2021 roku - zmieniły się także zasady nabywania praw do zasiłków i innych świadczeń, ale dotyczy to tylko nowo przybyłych osób. Ci obywatele UE, którzy już przebywają w Wielkiej Brytanii – i uzyskali status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej – zachowują wszystkie dotychczasowe prawa.

Więcej informacji: GOV.UK/PrzeprowadzkaDoWielkiejBrytanii

  Komentarze
  • Joe
   25 lipca 2021, 07:04

   Teraz każdy kto osiągnął wymagane min(wykształcenie, język , pieniądze na start) będzie ochoczo podnosił pudła w magazynie albo jeździł vanem. A zrywanie cebuli na farmie będzie traktował jako cel w życiu.

  • Kama
   26 września 2022, 16:10

   Aaa rozumiem. Czyli do Angli teraz przez kanal z Francji plyna sami lekarze, prawnicy, pielegniarki i specjalisci IT. I Ci ludzie beda nam zbierac jablka w sadach i zbierac salate z pola.

  • Piotr .n. Londyn
   2 czerwca 2023, 09:03

   prawda jest taka ,że jak mowisz po angielsku jak po polsku to ok ..jak udajesz że znasz to lipa,bo jak mowisz po angielsku jak po polsku to moze dasz rade ,i fakt szukaja fachowców bo pomocnikow swoich mają, i prawda jest taka że zanim zaczniesz pracować w uk gdziekolwiek na wyspach ,to miesiac masz siedzenia w domu na mniej,bo musisz mieć konto w banku ,nr telefon,a aby to mieć msisz miec adres stalego zamieszkania , tak jak do wyrobienia wszystkich niezbendne dokumenty do zatrudnienia jak ; NIN, UTR, czy na budowe CSCS -karte zielona [BHP budowlane po polsku]

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Reklama