Menu

Niepełnosprawność - wspomaganie

Niepełnosprawność - wspomaganie
Nawet jeśli borykasz się z niepełnosprawnością, istnieje szereg elementów, które mogą ułatwić Ci funkcjonowanie.
Reklama


Osobom, które mają poważne trudności z mówieniem lub pisaniem, można pomóc, zarówno w domu jak i w pracy, za pomocą przyrządów ułatwiających komunikację.

Przyrządy ułatwiające komunikację to między innymi:

* Tablice z rysunkami, symbolami, literami lub słowami
* Elektroniczne urządzenia emitujące głos
* Specjalnie przystosowane komputery

Możesz otrzymać urządzenia wspomagające komunikację z:

* National Health Service (NHS) - pomoc dla osób z problemami z mówieniem lub słuchem
* Lokalnych instytucji edukacyjnych
* Szkół i college

Możesz uzyskać pomoc z JobCentre Plus, jeśli potrzebujesz urządzenia wspomagającego komunikację do pracy. Skontaktuj się z lokalnym JobCentre Plus i porozmawiaj z doradcą. Sprzęt jest dostępny poprzez program 'Access to Work'.

Aby dowiedzieć się więcej o urządzeniach wspomagających komunikację, odwiedź swojego lekarza, lub skontaktuj się z NHS 'speech and language therapy service'.

Pracownicy skierują Cię w razie konieczności do regionalnego lub krajowego centrum NHS. W centrach pracują terapeuci mowy i języka, a czasami także terapeuci zajęciowi. W centrum zostanie dokonana ocena twoich potrzeb oraz uzyskasz poradę o najbardziej dostosowanych do twojego przypadku urządzeniach.

Wspomaganie słuchu

NHS wynajmuje, za darmo lub za pobraniem opłaty, sprzęt wspomagający słyszenie oraz zapewnia jego darmowe naprawy. Masz prawo do badania słuchu.

Możesz mieć nadmiar woskowiny w uszach lub infekcję, czasowo ograniczającą Twój słuch, która może zostać wyleczona przez twojego lekarza. W innych przypadkach lekarz może skierować cię do kliniki ucha, nosa i gardła (ENT) lub na szpitalny oddział audiologii, w celu wizyty u chirurga i audiologa.

W zależności od ustaleń w Twoim rejonie, jeśli masz 60 lub więcej lat, lekarz może skierować Cię bezpośrednio do audiologa lub na oddział ENT. Niektórzy lekarze mają podpisane umowy z audiologami, dzięki czemu audiolog przychodzi do przychodni lub centrum zdrowia i prowadzi klinikę, dzięki czemu możesz mieć wykonane badanie słuchu w swojej przychodni a nie w szpitalu.

NHS może zapewnić następujące urządzenia wspomagające słyszenie:

* Aparat noszony w uchu lub za uchem
* Aparat noszony na pasku ze słuchawką przy uchu
* Przewodnictwo kostne
* CROS i BiCROS, CROSS wyłapuje dźwięki ze strony na którą nie słyszysz i przekazuje je do zdrowego ucha, BiCROS wzmacnia dźwięki dochodzące do obu uszu i przkazuje je do zdrowego ucha

Nie otrzymasz jednorazowych aparatów słuchowych z NHS, zazwyczaj nie otrzymasz też aparatów mieszczących się całkowicie w uchu. NHS nie wspomaga finansowo prywatnych zakupów aparatów słuchowych. Jeśli zdecydujesz się na prywatny zakup aparatu słuchowego, nadal będziesz uprawniony do aparatu oferowanego przez NHS. Implanty ślimakowe dostępne są tylko dla osób cierpiących na całkowitą głuchotę, których nerwy są nadal sprawne.

Od 2005 NHS wprowadził nową usługę 'digital hearing aid service' we wszystkich oddziałach audiologicznych w Anglii. Reszta Wielkiej Brytanii także ją wprowadza.

Royal National Institute for Deaf People (RNID) opracuje w przyszłości publikacje, mające na celu pomoc w używaniu aparatów słuchowych. RNID wydaje wiele publikacji i produktów dla osób głuchoniemych i mających problemy ze słuchem. Istnieje kilka organizacji charytatywnych przeznaczonych dla osób głuchoniemych i mających problemy ze słuchem.

Częścią badania ENT będzie sprawdzenie twoich uszu na okoliczność oczywistych uszkodzeń i chorób, będzie przeprowadzony z tobą wywiad odnośnie twojej historii chorobowej. Audiolog następnie przeprowadzi badanie twojego słuchu i przedyskutuje jakie aparaty wspomagające słuch będą dla ciebie odpowiednie. Zostanie wyznaczone osobne spotkanie na dopasowanie aparatu.

Częściowe widzenie, wspomaganie wzroku

Jeśli masz problem ze wzrokiem, taki jak częściowe widzenie, wspomaganie wzroku - takie jak kieszonkowe lub ręczne szkła powiększające - mogą pomóc cieszyć się wzrokiem. Szkła powiększające montowane w okularach lub monoklach pomogą z widzeniem oddalonych przedmiotów.

Jeśli aktualnie korzystasz z usług medycznych związanych ze wzrokiem, poproś o skierowanie do Low Vision Service, gdzie dokładanie zostanie oceniony stan twojego wzroku, tak byś mógł otrzymać jak najbardziej dostosowane do twojego przypadku okulary. Korzystając z Low Vision Service możesz otrzymać okulary za darmo, możesz je również nabyć prywatnie w zakładach optycznych.

Rzutniki CCTV działają w oparciu telewizję w obiegu zamkniętym, działa poprzez umieszczenie pod specjalną kamera, tego, co chcesz zobaczyć, dzięki czemu na ekranie telewizora pojawi się powiększona wersja strony.

Rzutniki CCTV są dosyć drogie, ale istnieje możliwość ich wynajęcia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub skontaktuj się z organizacją wolontariuszy.

Na terenie Wielkiej Brytanii działa kilka organizacji zrzeszających wolontariuszy przeznaczonych dla osób  tracących wzrok. Królewski Narodowy Instytut Osób Niewidomych (RNIB) oferuje wiele publikacji zawierających porady oraz opisujących rekomendowane produkty, przeznaczone dla osób częściowo niewidomych oraz niewidomych. Odwiedź też stronę Partially Sighted Society.

Wspomaganie chodzenia

Jeśli tymczasowo potrzebujesz urządzenia do wspomagania poruszania się, NHS jest zobowiązany do zapewnienia 'osobistych urządzeń wspomagających chodzenie'. Osoby wymagające takich urządzeń na długi czas, mogą uzyskać pomoc swojego councilu. By dostać urządzenie wspomagające chodzenie, będziesz zazwyczaj potrzebować rekomendacji fizjoterapeuty, który doradzi ci właściwe urządzenie. Skierowanie do fizjoterapeuty możesz uzyskać w:

* szpitalu
* środowiskowej opiece medycznej
* lokalnym centrum zdrowia
* u swojego lekarza

Indywidualne urządzenia wspomagające chodzenie to:

* Laski
* Chodziki Zimmera
* Kule

NHS zapewnia wynajęcie takiego urządzenia. Nie wolno za to pobierać opłat, ale możesz zostać poproszony o wpłacenie zwrotnej kaucji. Urządzenia wspomagające chodzenie, potrzebne na dłuższy okres, mogą zostać uzyskane dzięki ocenie fizjoterapeuty z Twojego lokalnego ośrodka zdrowia. Będzie mógł Ci on również doradzić, jakie organizacje charytatywne i jakie firmy mogą Ci pomóc.

Urządzenia do wspomagania chodzenia produkowane są przez kilka przedsiębiorstw. Fizjoterapeuta z lokalnego ośrodka zdrowia poradzi Ci jak się skontaktować z tymi firmami oraz organizacjami charytatywnymi.

  Komentarze
  • Aleksandra Dabek
   5 czerwca 2012, 22:23

   Jestem woluntariuszem organizacji charytatywnej ktora oferuje wsparcie (takze finansowe) dla osob z ciezkimi obrazeniami kregoslupa - Spinal Injuries Association. Tych ktorzy borykaja sie z problemami na skutek takich obrazen zapraszam do odwiedzenia ich strony ktora zawiera informacje ktore moga okazac sie pomocne. http://www.spinal.co.uk/

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł
  Reklama