National Insurance Number - Numer Ubezpieczenia Społecznego

13 lutego 2019, Londynek.net 2430
National Insurance Number - Numer Ubezpieczenia Społecznego

Uzyskanie National Insurance Number (NIN), czyli numeru ubezpieczenia społecznego, jest jedną z podstawowych formalności, które muszą zostać dopełnione przez osobę podejmującą zatrudnienie w Wielkiej Brytanii.

Posiadanie tego numeru jest obowiązkowe dla każdego, kto podejmuje pracę w UK. Jest to pierwsza formalność, której należy dokonać po przyjeździe do Zjednoczonego Królestwa. Numer ten potwierdza rejestrację w brytyjskim systemie podatkowym i ubezpieczeń społecznych.

Co to jest National Insurance Number (NIN)?

NIN to nic więcej jak odpowiednik polskiego numeru NIP. Posiadanie tego numeru leży w Twoim interesie, ponieważ umożliwia prawidłowe odprowadzanie składek na konto przyszłej emerytury oraz korzystanie z przysługujących przywilejów. Również pracodawca będzie wymagać posiadania tego numeru.

Osoby samozatrudnione mają również obowiązek uzyskania NINO. Aktualne stawki ubezpieczenia dla osób zatrudnionych i samozatrudnionych znajdziesz na stronie HM Revenue&Customs

Kto płaci składki National Insurance?

Składki na ubezpieczenie społeczne płacisz, jeżeli jesteś zatrudniony lub pracujesz na własny rachunek (self-employed) i masz 16 lat lub więcej.

 Jeśli jesteś zatrudniony, to w chwili, gdy osiągniesz ustawowy wiek emerytalny, przestajesz opłacać składki na ubezpieczenie społeczne .

 Jeżeli natomiast jesteś samozatrudniony, możesz przestać płacić składki 2 klasy zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz składki klasy 4 od początku roku podatkowego, który następuje po roku, w którym osiągniesz wiek emerytalny.

Dobrowolne składki National Insurance

Niektóre osoby mogą płacić dobrowolne składki na ubezpieczenie społeczne, gdy:

  • nie pracują i nie pobierają państwowych zasiłków,
  • nie zapłacili wystarczającej ilości składek na ubezpieczenie społeczne w latach liczonych do państwowej emerytury,
  • żyją za granicą i chcą utrzymać swoje uprawnienia do zasiłków.

UWAGA! Wysokość i rodzaj składki na ubezpieczenie społeczne zależy od tego, czy jesteś zatrudniony lub samozatrudniony i od tego, ile zarabiasz.

W jaki sposób starać się o NIN?

W celu uzyskania numeru musisz zadzwonić na numer 0345 6000 643 w godzinach od 8:00 do 18:00 i umówić się na spotkanie.

W trakcie rozmowy zostaniesz poproszony o podanie imienia, nazwiska, daty urodzenia i adresu zamieszkania w UK. W większości przypadków urzędnicy wysyłają list z zawiadomieniem o miejscu, dacie i godzinie rozmowy. Zdarza się jednak, że urzędnicy już podczas rozmowy wyznaczają termin i miejsce spotkania.

W zawiadomieniu zostanie przesłana lista dokumentów, które powinieneś ze sobą zabrać. Podanie możesz złożyć również w najbliższym urzędzie pracy, tzn. Jobcentre Plus (adresy można sprawdzić tutaj) lub Urzędzie ds. Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Office).

Jak długo trwa cały proces?

Na decyzję o przyznaniu NIN czeka się ustawowo do 6 tygodni.

UWAGA! Jeśli imię i nazwisko na karcie nie są prawidłowe, musisz to natychmiast zgłosić - inaczej NIN jest nieważny. 

Komu potrzebny będzie Twój NIN?

Będziesz musiał podać swój numer National Insurance:

  • HM Revenue & Customs (HMRC),
  • Twojemu pracodawcy,
  • Departamentowi Pracy i Emerytur (który obejmuje Jobcentre Plus and Pension, Disability and Carers Service), jeśli będziesz się ubiegać o zasiłki,
  • lokalnym władzom, gdy będziesz ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy,
  • instytucjom udzielającym pożyczek studenckich, jeśli starasz się o taki kredyt,
  • w banku, jeśli zamierzasz otworzyć indywidualne konto oszczędnościowe.

 
UWAGA! Bardzo ważne jest, aby trzymać swój numer bezpiecznym miejscu tak, żeby nie trafił w niepowołane ręce. To pomoże zapobiec kradzieży Twoich personalnych danych.

Więcej informacji na temat NIN można znaleźć na stronie rządowej: 

https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number?fbclid=IwAR3zZIZJbn4Oqk36x1K2Z3b_-SzXgak3sc86pa4F3VoymrsfBCTniECRqnE

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (24)


~Katarzyna

Witam,
Gdzie należy zgłosić kradzież NINu??

~Magda

@Katarzyna - sprobuj na stronie GOV: https://www.gov.uk/browse/tax/national-insurance

~EM

Nie wydają już plastikowych kart z NIN.

~Kodii

Cześć, pytanie już padło - ponawiam - da się to jakoś już z Polski ubiegać o NIN?

~ZnajomyABE

@kodii Kiedy ja aplikowałem o numer, kobieta przez telefon pytała kiedy przyjechałem, czy pobieran zasiłki itp. Możesz więc spróbować nakłamać do czego absolutnie nie namawiam, ale dzwonić musisz i tak z angielskiego numeru telefonu. Dodatkowo, musisz podać adres na który przyślą Ci detale odnośnie spotkania, które w moim przypadku było około 2 tyg po nadaniu listu. Na spotkaniu musisz być osobiście. Po spotkaniu czekałem około 3 tygodnie (ustawowo czas mają dłuższy) na otrzymanie właściwego numeru. Jak widać procedura jest na tyle zawiła że w mojej opinii nie jest to możliwe z Polski.

~Ain

Nie ma możliwości ubiegać o nin z Polski. Btw.juz dawno nie ma żadnych plastykowych kart, dostaje się lust z numerem i tyle.

~Wchm

Troche mnie zmylily Wasze poradniki na temat karty z numerem NIN. Przeciez kart nie wydaja juz od dluzszego czasu, dlaczego o tym nie piszecie? Niepotrzebnie wydalem pieniadze dzieki Wam. Pozdrawiam i zycze wiekszej starannosci.

Poradnik

do Wchm.
Nigdzie nie podajemu informacji o opłacie za kartę. Jak sam podajesz, karty nie sa już wydawane, w jaki sposób więc ja otrzymałeś i za nią zapłaciłeś?

~Maciek

Ja byłem jeszcze w Polsce kiedy załatwiałem spotkanie. Dzwoniłem z polskiej komórki (zastrzeżonej), umówiłem się, podałem że przyjechałem "tydzień" temu, podałem adres pod którym będę mieszkał i wsio... I NIN był załatwiony. Anajśmieszniejsze jest to że "urzędnik w podeszłym wieku" nawet na mnie nie spojrzał, nawet nie kuknął w paszport, nic! Wpisywał co mu podawałem i o co pytał. Tak więc jak ktoś ma fuksa to wyśle jakiegoś kumpla co za niego załatwi wsio.

~Ysterr

Tak, juz od dawna nie ma plastikowych NINow
Mozna sie umowic na spotkanie bedac w Plsce, tyle ze nalezy zastrzc numer, i znac adres pod ktorym bedzie sie w Anglii. Na podstawie post code podadza adres do Job Centre Plus ktory pokrywa post code

i nie piszcie, ze urzednik nawet nie zajrzal w paszport/dowod..... od dwuch lat sa skanowane i spraawdzane czy nie sa falszywe LOL

~Barbara

Czy ktoś z Was słyszał może o problemach ze zdobyciem NIN które mają nastąpić od stycznia 2017?

~A jednak da sie

Mozna zalatwiac NIN nie bedac w UK. Zalatwilem NIN swojej dziewczynie ktora na owczas byla w Polsce. Co prawda konieczny jest adres w UK (zalatwilem przy okazji wczesniejszej jej wizyty w UK). Telefon na infolinie i podalem adres i powiedzialem ze dzwonie dlatego ze bo ona nie zna angielskiego. Pani mnie zapytala tylko czy bedzie potrzebny tlumacz na spotkaniu. Powiedzialem, ze nie bo ja na nim z nia bede. Umowilem date spotkania w JC Plus i zamowilem bilety lotniczne. Potem przylot na tydzien do Londynu i na spotkanie. Wszystko odbylo sie super i po rozmowie powrot do PL a NIN poczta do domu

~Aja

Czy jezeli przechodze w PL na emeryture /tu tylko dorabiam by moc zyc/ to przestaje placic National Insurance? Prosze o odp.

~1

1

~Algeroth555

Ja przyjechałem w 2005 roku kiedy były plastiki wydawane - dokładnie sprawdzali tożsamość wygląd i umiejętność mówienie oraz rozumienie angielskiego - podstawy ale sprawdzali - jednak często zdarzało się że koledzy przychodzili z kolegami i ich tłumaczami byli...słyszałem takie historie i sam byłem świadkiem takiej sytuacji w urzędzie. Ale fakt wtedy trzeba było dzwonić z Anglii i mieć już założone KONTO W BANKU ANGIELSKIM. Oprócz tego trzeba było płacić za tak zwane HRMC - czy papier o byciu angielskim pracownikiem -niby byliśmy już w unii a trzeba było mieć pozwolenie na prace Home Office

 
121-15 (24)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama