Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NHS, czyli brytyjska służba zdrowia

NHS, czyli brytyjska służba zdrowia
Odpowiednikiem polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia jest w Wielkiej Brytanii National Health Service (w skrócie NHS). (Fot. Thinkstock)
Wyemigrowałeś do Anglii. Znalazłeś pracę i mieszkanie, a Twoje życie towarzyskie zaczyna się rozwijać. Wszystko wydaje się układać idealnie. Co jednak, gdy nagle zacznie boleć Cię ząb albo dopadną oznaki grypy?
Reklama
Reklama


Wtedy musisz skorzystać z usług Brytyjskiej Służby Zdrowia (National Health Service), do której możesz dotrzeć na wiele sposobów. Poniżej przedstawiono przegląd głównych usług mających pomóc Ci uzyskać odpowiednie leczenie.

Najlepszym sposobem na znalezienie lekarza, dentysty, apteki, centrum walk-in czy szpitala w Twoim rejonie jest skontaktowanie się z NHS Direct pod numerem telefonu 0845 46 47 lub poprzez odwiedzenie strony internetowej NHS.

Twój lekarz

Zapisując się do twojej lokalnej przychodni zostanie Ci przydzielony Twój lekarz (GP). Przychodnia zapewnia opiekę medyczną i porady, przepisywanie leków, skierowania do specjalistów i szpitali, szczepienia oraz badania. Pamiętaj, że przed udaniem się do jakiegokolwiek specjalisty, musisz otrzymać odpowiednie skierowanie od Twojego lekarza.

Aby zarejestrować się w przychodni, porozmawiaj z recepcjonistą. Poinformują Cię oni czy mieszkasz w rejonie obsługiwanym przez tą przychodnię oraz czy są miejsca dla nowych pacjentów. Jeśli rejestrujesz noworodka, będziesz musiał wypełnić kartę rejestracyjną, otrzymaną podczas rejestracji urodzenia noworodka i przynieść ją ze sobą do przychodni.

Dentysta

Nie musisz czekać, aż zacznie boleć Cię ząb by odwiedzić dentystę. W rzeczywistości wizyta co sześć miesięcy pozwoli uniknąć poważnych problemów. Niestety wizyty takie mogą być kosztowne. W Anglii masz wybór pomiędzy stomatologami działającymi prywatnie, jak również z ramienia NHS.

Okulista

O ile usługi stomatologiczne są w pewnym stopniu refundowane przez państwo, nie można jednak liczyć nawet na częściowy zwrot kosztów jeśli chodzi o opiekę okulisty. Za wszelkie usługi okulistyczne, łącznie z rutynowym badaniem wzroku, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Cena zwykłego badania wzroku to około. Bardziej skomplikowane usługi są oczywiście odpowiednio droższe.

Należy pamiętać, że w Wielkiej Brytanii nie można kupić okularów lub szkieł kontaktowych bez recepty. Wcześniej trzeba się poddać badaniu wzroku – jest to możliwe też w wielu sklepach sprzedających okulary i soczewki. Koszt takiego badania to również około £20 – £30.

Apteki i farmaceuci

Farmaceuci przygotowują recepty przepisane przez lekarzy. Możliwe, że będziesz musiał zapłacić za lekarstwo - Twój lekarz zawczasu Cię o tym poinformuje. Pamiętaj, by zabrać do apteki ze sobą dowód tożsamości, jeśli jesteś uprawniony do darmowego lekarstwa.

Centra Walk-in NHS

Centra Walk-in NHS istnieją w Anglii od 2000 roku a ich celem jest zapewnianie poufnych porad i leczenie mniej poważnych skaleczeń i chorób. Problemy z jakim możesz się udać do takich placówek to: infekcje, wysypki, złamania kości, skaleczenia, nagła potrzeba porady antykoncepcyjnej, bóle brzucha, oparzenia. Obsługiwane przez wykwalifikowane pielęgniarki, otwarte są siedem dni w tygodniu, od rana do wieczora, nie musisz umawiać wizyty. Jest ich w sumie 93 w całej Anglii.

Szpitale

Leczenie i wizyty w szpitalu NHS są darmowe dla rezydentów Wielkiej Brytanii. Jeśli razem z lekarzem (lub konsultantem medycznym) zdecydujecie, że potrzebujesz specjalistycznej pomocy, otrzymasz do wyboru przynajmniej cztery szpitale i kliniki. Lekarz GP z pewnością pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Możesz zostać zakwalifikowany w zależności od rodzaju badań i leczenia, którego potrzebujesz, jako:

  • outpatient - zostajesz skierowany do szpitala w celu uzyskania specjalistycznej opinii, bez konieczności położenia do łóżka
  • day patient - potrzebujesz łóżka w szpitalu do przeprowadzenia badań lub zabiegu, bez konieczności zostania w szpitalu na noc
  • inpatient - potrzebujesz łóżka w szpitalu, ze względu na wykonywane badania lub zabiegi

Jeśli jesteś pacjentem typu outpatient, będziesz miał możliwość umówienia dogodnego terminu wizyty korzystając z usługi on-line 'Choose and Book' (tylko Anglia) lub poprzez szpitalną usługę rezerwowania wizyt. Czas oczekiwania na leczenie jest różny w różnych rejonach, ale powinieneś czekać nie dłużej niż:

  • 13 tygodni na pierwszą wizytę ambulatoryjną (outpatient)
  • sześć miesięcy na hospitalizację (inpatient)
  • dwa tygodnie, na wizytę u specjalisty, jeśli twój lekarz lub dentysta, określili przypadek jako podejrzenie raka
  • dwa miesiące, w przypadku pilnej terapii nowotworowej
  • miesiąc od postawienia diagnozy o raku
  • dwa tygodnie, na wizytę u specjalisty od bólów w klatce piersiowej, jeśli skarżysz się na ból w klatce piersiowej i podejrzewana jest angina

Jeśli zostałeś zakwalifikowany jako inpatient, warto zabrać ze sobą własne rzeczy takie jak np.: przybory toaletowe, piżama, szlafrok, kapcie, lekarstwa i sprzęt, którego używasz np. aparat słuchowy czy kule/chodzik.

Pielęgniarka lub lekarz wyjaśni, co Ci dolega oraz jakie leczenie zostanie podjęte. Możesz przedyskutować leczenie i jeśli wyrazisz na nie zgodę, potwierdzić to na piśmie. Będziesz miał wpływ na wszystkie decyzje podejmowane w sprawie Twojego leczenia podczas pobytu w szpitalu.

Pracownicy szpitala, na Twoją prośbę, będą informować o postępach w leczeniu krewnego lub przyjaciela. Twoja prywatność będzie honorowana, będziesz miał wgląd do swojej dokumentacji medycznej.

Emergency

Większość szpitali ma oddziały do spraw nagłych wypadków tzw. emergencies, pracujące przez całą dobę i przyjmujące bez potrzeby umawiania się na wizytę.Długość oczekiwania zależy od Twojego stanu, ilości innych przypadków i od tego czy opuszczenie oddziału może Ci zaszkodzić.

Mniej groźne urazy, takie jak skręcenia, zwichnięcia, obtarcia lub skaleczenia obsługiwane są przez odpowiednie oddziały nazywane minor injuries units. Tam też nie potrzeba umawiać się na wizytę. W mniej poważnych przypadkach można zgłosić się do przychodni walk-in centre.

W ramach nagłych wypadków można uzyskać też pomoc dentystyczną (należy skontaktować się wcześniej z lokalnym oddziałem Primary Care Trust lub pomoc przy podejrzeniu zarażenia wirusem HIV bądź inną chorobą przenoszoną drogą płciową. Po pigułki antykoncepcyjne typu ''dzień po'' należy zgłaszać się niekoniecznie do lekarza, ale też do aptek lub lokalnego oddziału kliniki planowania rodziny Family Planning Clinic.
 

Wyszukiwarka na stronie NHS pozwala też znaleźć odpowiednich usługodawców jeśli chodzi np. o walkę z nałogami, psychiatrów czy dietetyków.

    Komentarze
    • Mnhgf
      17 września 2015, 16:39

      Co jednak, gdy nagle zacznie boleć Cię ząb albo dopadną oznaki grypy?

      no a co przeciez oczywiste ze PARACETAMOL hahahahaha

    • Grzegorz
      29 sierpnia 2022, 02:07

      Nhs to jeden wielki żart , tak jak ten artykuł...
      Kpina z pacjenta i zgarnianie kasy....
      Za każdym razem człowiek zderza się z bandą debili w fartuchach
      Z lekarzami nie mają nic wspolnego

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama